Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

4 grudnia 2023

5 prostych kroków, dzięki którym zaoszczędzisz kilkaset złotych miesięcznie

Budżet każdej rodziny jest inny, każdy też inaczej gospodaruje swoimi ciężko zarobionymi pieniędzmi. Niektórzy kupują tańsze jedzenie, by później udać się na droższe wakacje. Inni nie wyjeżdżają, ponieważ wolą odłożyć więcej pieniędzy. Wszyscy wydajemy inaczej, ale każdy chce zaoszczędzić. Jak robić to efektywniej? Oto 5 sposobów, które pozwolą zaoszczędzić nawet kilkaset złotych w skali miesiąca.

Nie da się ukryć, że każda rodzina ma swoje potrzeby. Im jest ona liczniejsza, tym większe są codzienne wydatki. Ekonomiści zgodnie twierdzą, że dobrze jest odkładać ⅓ swoich miesięcznych dochodów. Wydaje Ci się to dużo? A może jest to dla Ciebie kompletnie nieosiągalna kwota? Zacznij oszczędzać małymi krokami. Nie wiesz, jak znaleźć rezerwy środków? Najprostszym rozwiązaniem jest niewydawanie pieniędzy. To jednak nie jest takie proste – nie da się żyć bez jedzenia, mieszkanie i rachunki same się nie opłacą, a dziecięce potrzeby rosną wraz z nimi samymi…w ten sposób na koniec miesiąca znów wychodzi zero. W poniższym artykule pokażemy Ci, że na codziennych zakupach da się zaoszczędzić. Wystarczy tylko podejść do tego w mądry sposób.

Policz swoje wydatki

Jeśli środki z wypłaty kończą się szybciej niż powinny lub uważasz, że wydajesz za dużo, spróbuj zrobić swój miesięczny bilans finansowy, czyli wykaz wszystkich swoich dochodów i wydatków – bez żadnych wyjątków. To pozwoli Ci przeanalizować wszystkie miesięczne zakupy, a Ty przekonasz się, że niektóre, z pozoru drobne wydatki, potrafią zrujnować budżet. W wytworzeniu listy z pewnością pomogą aplikacje mobilne, które możesz bezpłatnie pobrać na swój smartfon i mieć zawsze przy sobie. Mając pełną kontrolę nad swoimi codziennymi wydatkami, prawdopodobnie przekonasz się, że część z nich jest zupełnie zbyteczna, a niektóre produkty możesz kupić taniej w innym miejscu.

Nie rezygnuj z marzeń dzięki cashbackowi

Oszczędzanie bez wyznaczonego celu nie bawi raczej nikogo. Warto więc postawić przed sobą małe lub duże marzenia i odkładać na nie jakąś sumę pieniędzy. To nie tylko doskonała motywacja, ale także nagroda za ciężką pracę. Jak jednak pozwolić sobie na więcej nie rezygnując przy tym z codziennych, małych przyjemności lub nie ograniczając do minimum wszystkich wydatków? Rozwiązanie jest proste. Dużą część rzeczy kupisz taniej online. Porównywanie cen pozwoli wybrać najtańszą ofertę, a dodatkowym źródłem oszczędności będzie skorzystanie z serwisu cashback, czyli usługi, dzięki której część pieniędzy wraca z powrotem na konto kupującego.

Jednym z takich serwisów jest Tipli.pl. W swojej ofercie ma ponad 800 sklepów online, w których kupisz odzież, elektronikę, a nawet produkty spożywcze. Rejestrując się bezpłatnie na stronie internetowej serwisu otrzymuje się nawet 25% stałej zniżki na wszystkie ulubione produkty. Wystarczy wejść na stronę, wybrać dowolny sklep, kliknąć przycisk “Kup teraz”, a system automatycznie przekieruje użytkownika na stronę sklepu. Zakupy niczym nie różnią się od tych, które przyzwyczajeni jesteśmy robić na co dzień. Jedyna różnica polega na tym, że kupując w ten sposób oszczędzamy. Cashback automatycznie przypisuje się do konta na Tipli, a stamtąd można go bezpłatnie wypłacić na swój rachunek bankowy. Oszczędzaj z cashbackiem i pozwól swoim marzeniom rozwinąć skrzydła.

Skontroluj wszystkie swoje konta i umowy

Wydaje się to dziwne, ale naprawdę dużą część środków da się zaoszczędzić na posiadanych już produktach finansowych. Przykładem jest rachunek osobisty, za który nie trzeba już płacić ani złotówki. Masz hipotekę, ubezpieczenie mieszkania lub rachunek oszczędnościowy? Poruszasz się na co dzień samochodem? Sprawdź, czy nie przepłacasz za wszystkie te produkty. Tu pomóc może doradca finansowy, który pomoże Ci przeanalizować obecnie posiadane umowy, podpowie, co zrobić, aby płacić mniej, a Twój portfel stanie się grubszy o kolejnych kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Kolejną kwestią są regularne opłaty kredytowe. Jeśli masz więcej niż jedno zobowiązanie, warto skonsolidować je w jedno, co w efekcie wiąże się z niższymi opłatami i lepszym oprocentowaniem.

Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze warto przelewać prosto na konto oszczędnościowe w całości lub przynajmniej w jakiejś części. Za pozostałą warto sobie kupić jakąś nagrodę, która nie tylko sprawi radość, ale także będzie stanowić świetną motywację do dalszego oszczędzania.

Unikaj zakupowej gorączki

Wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia, a wraz z nimi wydatki związane z przygotowaniem wigilijnej kolacji i zakupem prezentów dla bliskich. Nie odkładaj świątecznych zakupów na ostatnią chwilę. Im bliżej świąt, tym ceny w sklepach stają się wyższe. Przygotowania do świąt warto rozpocząć jeszcze przed sezonem – oszczędzając nie tylko pieniądze, ale również czas. Dodatkowym sposobem na oszczędności w tym okresie jest skorzystanie z największych akcji promocyjnych sezonu jesiennego, takich jak Stylowe Zakupy czy Black Friday, kiedy to ceny spadają nawet o 90%. Dodatkowo, kupując wybrane produkty przez Internet, możesz zyskać także darmową dostawę lub wyższe zniżki. 

To samo dotyczy okazji, takich jak urodziny, imieniny czy rocznice. Przygotuj się do nich z odpowiednim wyprzedzeniem. Nie zostawiaj zakupów na ostatnią chwilę, przemyśl dobrze wybór prezentów dla bliskich, a bez wysiłku zaoszczędzisz nawet kilkadziesiąt złotych.

Planuj codzienne zakupy

Nie podlega wątpliwości, że największą część domowego budżetu zajmują codzienne zakupy spożywcze. Jednak i na to znajdzie się odpowiednie rozwiązanie. Takim jest lista zakupów. Możesz ją sporządzić na zwykłej kartce lub pobrać bezpłatną aplikację na swój smartfon. A jak planować zakupy sprytnie? Warto śledzić gazetki promocyjne supermarketów w okolicy. To źródło aktualnych promocji, dzięki którym produkty, które i tak kupujesz, możesz mieć jeszcze taniej. Dodatkowo, nie musisz już zbierać niepotrzebnej makulatury. Teraz wszystkie gazetki znajdziesz w jednym miejscu i bez konieczności wychodzenia z domu. Zajrzyj na Tipli, gdzie już teraz czeka na Ciebie gazetka Biedronka, Tesco, Kaufland, Lidl, a także wiele innych sklepów w Twojej okolicy i nie tylko. Po co przepłacać na codziennych zakupach? Pozwól sobie na więcej za mniej i nie wydawaj więcej niż musisz.

Na koniec jeszcze jedna rada. Nie trzymaj zaoszczędzonych pieniędzy w skarpecie ani na koncie osobistym. Tam nic nie zarobią, a dodatkowo będą niepotrzebnie kusić do dalszych wydatków. Pieniądze najlepiej przelać na dobrze oprocentowane konto oszczędnościowe, lokatę lub zainwestować w fundusz emerytalny i cieszyć się dodatkowymi środkami, które będą się mnożyć, podczas gdy Ty będziesz spać.