Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

24 lipca 2021

Najnowsze wydarzenia ze świata – napięcia na linii USA vs Chiny

Rywalizacja pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami jest niezwykle dynamiczna. 11 października chińscy negocjatorzy zawarli porozumienie w stolicy USA, które – jak sądzono – miało zakończyć już prawie dwuletnią wojnę celno-handlową. Jednak znów okazało się, że nic się nie zmieniło…

Najnowsze wydarzenia ze świata – koniec wojny handlowej z Chinami?

Konflikt Stanów z Chinami zaczął się już w 2018 roku, lecz dziennikarze dopiero od 2019 roku zaczęli otwarcie mówić o wojnie handlowej. Intensyfikacja rywalizacji i napięć na linii USA – ChRL widoczna była na płaszczyźnie handlu i polityki celnej. Obydwa mocarstwa (choć Stany Zjednoczone jako pierwsze) zaczęły na tym polu „wymieniać się” kolejnymi przedmiotami ceł – importowanymi produktami lub zasobami. 

Na październik przypadły ważne decyzje dotyczące zakończenia tego długiego sporu. Prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump, mówił o „festiwalu miłości” pomiędzy obydwoma narodami. W tym samym czasie spekulanci giełdowi zastanawiali się natomiast, czy faktycznie do porozumienia dojdzie. Żeby być na bieżąco z wydarzeniami ze świata, warto śledzić doniesienia z niezależnych źródeł takich jak: https://www.salon24.pl/najnowsze/.

Faktyczne zapewnienie braku wprowadzenia podwyżek ceł na chińską produkcję (z 25 p.p. na 30 p.p.) to perspektywa, która obecnie zeszła ze sceny politycznej. Aby nie pogarszać relacji, Chiny znacznie zwiększyły zakupy amerykańskiej wieprzowiny. Wbrew pozorom to bardzo istotny czynnik. Chiny posiadają braki tego produktu na krajowym rynku. Dla Donalda Trumpa to z kolei okazja do przekonania wątpiącego elektoratu stanów Michigan i Iowa, które produkuję najwięcej wieprzowiny w USA. W dużej mierze od elektoratu niezdecydowanego, w tym właśnie rolników amerykańskich, zależeć będzie to, czy Donald Trump dalej będzie prezydentem Stanów Zjednoczonych. Jedno jest pewne – kampania wyborcza w USA już trwa.

Podłoże geopolityczne

Obecne porozumienie październikowe jest w zupełności kruche i chyba nie powinno być uznawane za wielki przełom. Wynika to przede wszystkim z sytuacji geopolitycznej. Chiny zbliżyły się do Ameryki w sposób nieznajdujący wcześniej precedensu. Dalszy rozwój Chin może nie być powodem do większej radości Stanów Zjednoczonych. Na tej płaszczyźnie trudno zatem o porozumienie, które miałoby być wiążące nie przez miesiące lub lata, ale przez np. kilkadziesiąt lat.

Z drugiej strony na arenie międzynarodowej relacje podyktowane są nie tylko dwoma największymi mocarstwami. Coraz większą rolę zajmują wschodzące państwa BRICS np. Brazylia czy – znajdujące się w bliskim sąsiedztwie Chińskiej Republiki Ludowej – Indie.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx
()
x