Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

24 maja 2024

Wzrost cen wynikający z rosnących kosztów energii węglowej czeka nas przez kilkanaście najbliższych lat – Pracownia Finansowa

Wyższe rachunki za prąd odbijają się na wszystkich. Co więcej, nie mają wpływu jedynie na comiesięczne opłaty. Wraz z podwyżkami drożeją wszystkie produkty i usługi, przez co życie codzienne staje się coraz droższe. Podwyżki cen prądu mogą mieć miejsce jeszcze przynajmniej przez dekadę. Wyjaśniamy, dlaczego tak się dzieje i poznajemy opinie ekspertów m.in. z Grupy Pracownia Finansowa.

Skąd biorą się podwyżki cen prądu?

W Polsce aż ponad 80% energii wytwarza się w elektrowniach opartych na węglu brunatnym. Tymczasem jego ceny niezmiennie idą w górę. Do tego trzeba dodać jeszcze proekologiczne działania Unii Europejskiej, związane z Pakietem Klimatyczno-Energetycznym. W związku z nim rosną obowiązkowe opłaty za uprawnienia do emisji CO2, gdzie Polska w ciągu kilku lat zajmie niechlubne trzecie miejsce w produkcji dwutlenku węgla wśród państw Europy. Nasz kraj jest także zobowiązany do modernizacji bloków energetycznych, co pochłania kolejne miliony złotych. Podwyżki cen pądu są oczywistymi konsekwencjami tych zjawisk.

Podwyżki cen prądu a życie codzienne i przyszłość Polaków w opinii Grupy Pracownia Finansowa

Rosnące ceny prądu w największej mierze odbijają się na przedsiębiorstwach i fabrykach. Rachunki osób prywatnych rosną nieco wolniej, ale prognozy przewidują coraz gwałtowniejsze podwyżki. Co więcej, należy pamiętać o tym, że drożeje wszystko, co jest wyprodukowane przy użyciu prądu. Z tego względu więcej płacić będziemy za rozmaite produkty i usługi. Rosną ceny żywności, chemii, kosmetyków, ubrań, biletów, ubezpieczeń czy mieszkań. Podwyżki cen prądu sprawiają, że życie codzienne Polaków staje się coraz bardziej kosztowne. Już teraz należy zacząć myśleć o przyszłości i swoich oszczędnościach, ponieważ kolejne lata mogą być naprawdę trudne dla osób bez zabezpieczonego kapitału. – dodaje Tomasz Wiśniewski, Wiceprezes Zarządu Pracownia Finansowa.

W jaki sposób można ograniczyć podwyżki cen prądu?

Czynniki wzrostu cen trafnie podsumował na swoim blogu p. Grzegorz Wiśniewski – Prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej. Według jego obserwacji skutków wzrostu cen energii można spodziewać się jeszcze co najmniej przez dekadę. Wszystko przemawia za tym, by nasz kraj w końcu radykalnie zajął się zmianą polityki energetycznej. Polska nie wywiązała się już ze zobowiązań nałożonych przez UE z terminem do 2020 roku. Zamiast 15% udziału odnawialnych źródeł energii w produkcji prądu, nasz kraj osiągnął zaledwie 10%. Tym bardziej frustruje fakt, że gotowe rozwiązania są na wyciągnięcie ręki. Świetnym wyjściem jest np. skierowanie swojej uwagi w stronę energetyki wiatrowej, która korzysta z OZE, nie rujnuje środowiska i nie powoduje podwyżek cen prądu.

Jak dodaje Tomasz Wiśniewski z Grupy Pracownia Finansowa – Od dawna widzimy w wiatrakach szansę na poprawę sytuacji energetycznej w Polsce. Te inwestycje są nie tylko krokiem w stronę ekologii, ale także szansą na pomnożenie kapitału. Podwyżki cen prądu, powodują, że można dokończyć obecne realizacje zmieniając model biznesowy – finansując inwestycje gotówką, nie korzystając z finansowania bankowego. Istnieje także szansa, że w przyszłości Rząd zmieni prawo na korzyść elektrowni wiatrowych, poluzowując obowiązującą ustawę odległościową, co otworzyłoby drogę do pozyskania nowych lokalizacji i zasilenia mocy elektrowni wiatrowych w kraju o kolejne jednostki, dlatego warto rozważyć te projekty przy podejmowaniu decyzji w co inwestować.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Romek
4 lat temu

Wzrost cen tu, wzrost cen tam, a firmy padają

1
0
Dodaj komentarzx