Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

18 maja 2024

Konta bankowe, a oszczędzanie pieniędzy – konta oszczędnościowe

W dzisiejszej dobie pieniądza bezgotówkowego i elektronicznego, konto bankowe ma niemal każdy. Coraz częściej bywa tak, że nie ograniczamy się już do posiadania tylko jednego rachunku. Banki oferują nam najróżniejsze konta bankowe, od kont zwykłych, do użytku codziennego, przez konta walutowe, a na oszczędnościowych kończąc. 

Rachunek bankowy – czym jest i do czego się przydaje?

Rachunek bankowy, inaczej po prostu konto bankowe. Jest prowadzony na podstawie umowy rachunku bankowego, którą bank zawiera z późniejszym posiadaczem takiego rachunku. Najważniejszymi elementami poza tym kto jest posiadaczem konta są także jego rodzaj, waluta, w której jest prowadzony oraz opłaty i prowizje z nim związane. 

Jeśli otwieramy pierwszy rachunek bankowy warto skorzystać z konta osobistego – takie konta bankowe są przeznaczone do bieżących, zwykłych czynności takich jak wpłaty i wypłaty pieniędzy czy przelewy i polecenia zapłaty. Z punktu widzenia zwykłego człowieka będzie to duże ułatwienie w sprawach życia codziennego i prowadzeniu rozliczeń pieniężnych.

Konta bankowe – różne rodzaje i jak wybrać coś dla siebie?

Banki wyszły na przeciw oczekiwaniom współczesnego świata i w swoich ofertach posiadają także rachunki, które sprostają potrzebom nawet najbardziej wymagających klientów. Do najpopularniejszych należą konta uzależnione od wieku posiadacza i zaczynają się już od kont dla dzieci. Takie konto zazwyczaj podpięte jest do konta rodzica, który ma wgląd w wydatki swojego dziecka. Następne w kolejności będą konta młodzieżowe i studenckie, których warunki prowadzenia uwzględniają niezbyt wysokie zarobki ich posiadaczy, mimo to zachowując jednak standardową funkcjonalność rachunku bankowego. Coraz częściej można również spotkać konta bankowe dla seniorów. Zazwyczaj również są to konta o bardzo niskich opłatach za ich prowadzenie oraz zawierające szereg udogodnień dla ludzi starszych.

Konta bankowe, a opłaty i koszty z nimi związane

Posiadanie konta bankowego zazwyczaj będzie wiązało się z ponoszeniem drobnych opłat. Oczywiście można założyć bezpłatne konto bankowe, ale najczęściej opłaty pokrywające koszty jego prowadzenia będą po prostu ulokowane na innej płaszczyźnie. 

Zazwyczaj pierwszym kosztem, z jakim przyjdzie nam się zmierzyć będzie opłata za otwarcie rachunku bankowego, a w drugiej kolejności będzie opłata za wydanie karty płatniczej. Trzeba też jednak liczyć się z opłatami za prowadzenie samego konta w banku, opłatami za przelewy internetowe i dokonywane w placówkach bankowych, kosztami płatności bezgotówkowych, a nawet wpłat i wypłat pieniędzy. Warto dlatego zwrócić na to uwagę przy podpisywaniu umowy rachunku bankowego – to tam znajdziemy wszystkie szczegóły, które w zależności od rodzaju konta bankowego mogą się różnić. 

Konta bankowe, a oszczędanie, czyli konta oszczędnościowe

Oszczędzanie pieniędzy pojawiło się niemal natychmiast po ich wprowadzeniu – jednym przychodziło to jednak łatwiej niż innym. Właśnie dlatego banki zaoferowały obok zwykłych rachunków bankowych konta oszczędnościowe – aby przede wszystkim ułatwić i tym samym uprzyjemnić oszczędzanie pieniędzy. 

Do założenia konta oszczędnościowego niemal zawsze potrzebujemy konta osobistego, w tym przypadku głównego – konta oszczędnościowe nie egzystują samodzielnie. Założenie takiego konta potrafi być nawet prostsze niż założenie osobistego rachunku bankowego w większości banków zrobimy to nawet internetowo, bez konieczności wizyty w placówce banku, a wszystkie niezbędne dokumenty otrzymamy na pocztę mailową. Oczywiście zawsze warto przeczytać wcześniej umowę – konta oszczędnościowe oferowane przez różne banki i ich warunki mogą się różnić. Warto przed założeniem konta oszczędnościowego zrobić rozeznanie w ofertach kilku banków, a następnie wybrać tą, która najbardziej nam odpowiada. 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
BANANOWY
4 lat temu

teraz to hajs lepiej trzymac w skarpecie

1
0
Dodaj komentarzx