Biznes franczyzowy – czym jest i dla kogo to dobry pomysł na rozwój biznesu

czym jest franczyza

Wiele osób marzy o tym, by otworzyć swój własny biznes, lecz nie mają własnego oryginalnego pomysłu, który mógłby odnieść sukces, lub pomysł jest obarczony zbyt wielkimi nakładami finansowymi, które obecnie nie leżą w naszym zasięgu. W takiej sytuacji duża liczba osób decyduje się na wzięcie w leasing marki i brandu firmy i otwarcie swojego własnego biznesu jako franczyza. Czym jest biznes franczyzowy? Kto może taki biznes otworzyć i jakie są jego zalety?

Franczyza – co to takiego? 

Franczyza to pewna specyficzna forma działalności gospodarczej, w której duże znaczenie ma relacja franczyzodawcy i franczyzobiorcy. Franczyzobiorca to my, natomiast franczyzodawca to firma, marka lub brand, który w ramach umowy franczyzowej pozwala nam na prowadzenie naszego własnego biznesu pod konkretną marką franczyzodawcy. Taka umowa franczyzy zawiera bardzo szczegółowe informacje dotyczące tego, jakie wsparcie na samym początku ma szansę uzyskać przedsiębiorstwa, jaki jest zakres ingerencji franczyzodawcy w działalność prowadzoną pod takim szyldem oraz na jakiej zasadzie rozliczana będzie prowizja dla franczyzodawcy. Przedsiębiorca decydujący się na otwarcie działalności gospodarczej w ramach franczyzy może liczyć na to, że nie będzie budować firmy od nowa, a zaadaptuje się do celów, misji i wartości franczyzodawcy. 

Jakie są zalety związane z otwarciem swojego własnego biznesu w ramach franczyzy?

Franczyza to nic innego jak wejście na rynek z przedsiębiorstwem, które ma już pewną opinię, reputację oraz sukces, który możemy zweryfikować na podstawie danych historycznych. Decydując się na otwarcie działalności gospodarczej w ramach franczyzy, mamy pewność, że nasz pomysł spotka się z uznaniem i zainteresowaniem, co nie jest takie pewne w przypadku, gdy ruszamy z własną, niezależną od nikogo działalnością gospodarczą. Dużym plusem rozpoczęcia działalności w ramach franczyzy są pewne utarte już umowy handlowe pomiędzy kontrahentami i dostawcami, co pozwoli nam jako początkującym przedsiębiorcom oszczędzać na pewnych procesach. Większość franczyzodawców oferuje pewien nakład inwestycyjny i cykl szkoleń, który odpowiednio przygotuje przedsiębiorcę do udanego startu w branży. Dzięki takiemu podejściu franczyzobiorca nie jest pozostawiony sam sobie i czuje pewne bezpieczeństwo opieki nad bardziej doświadczoną w branży organizacją. 

Dla kogo biznes franczyzowy może być dobrym pomysłem? 

Otwarcie biznesu franczyzowego to doskonały pomysł dla wszystkich osób, które marzą o rozpoczęciu swojej własnej działalności, nie mając jednocześnie żadnego pomysłu na swój własny niezależny biznes. Oczywiście jest to dobre rozwiązanie dla tych przedsiębiorców, którzy nie mają nic przeciwko narzucaniu mu pewnych z góry ustalonych zasad takich jak polityka cenowa, strategia promocyjna czy kwestia wynagrodzeń dla pracowników i standardu obsługi. W przypadku firm franczyzowych franczyzobiorca musi dostosowywać się do tego typu regulacji, dlatego w przypadku gdy ktoś nie wyobraża sobie takiej działalności, powinien spróbować własnej niezależnej działalności. 

Więcej informacji
Artykuł powstał we współpracy z https://franczyzawpolsce.pl/baza-sieci – bądź na bieżąco.
0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx