Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

19 lipca 2024

Warzywno-owocowa drożyzna

Aura sprzyja do zakupów świeżych warzyw tzw. nowalijek. Jednak należy zachować ostrożność, ponieważ przy kasie można gorzko tego pożałować. Ceny niektórych warzyw bije swoje wieloletnie rekordy.

Zarówno w sklepach, jak i osiedlowych punktach handlowych czy targach sprzedawcy mówią zgodnie: ten sezon nie będzie tani. Na pierwszy plan wysuwają się ziemniaki czy pietruszka, za które należy płacić odpowiedni 6 i 20 zł za kilogram. Z kolei najdroższymi z grupy owoców są czereśnie. Kilogram słodkiej i soczystej rozkoszy będzie nas kosztować nawet 70 złotych.

Przyczyny wysokich cen

Na wzrost cen ziemniaków składają się dwa czynniki. Mianowicie, chodzi o kurczące się zapasy z ubiegłego roku. Natomiast młode ziemniaki, które są tak wyczekiwane jeszcze nie nadają się zbiorów. W ich miejscu na sklepowych półkach możemy spotkać młode ziemniaki, ale z… Cypru. Jednakże cypryjskie ziemniaki są również dość drogie – 3 zł w hurcie, a dodatkowo ich import jest zbyt mały, aby mógł stanowić realny czynnik do spadku cen.

W przypadku zakresu cen takich warzyw jak: cebula, kapusta, marchew i pietruszka, to są to tegoroczne nowalijki i ich podaż w dalszym ciągu jest niewielka. Na szczęście z każdym tygodniem sytuacja cenowa tych jarzyn będzie sukcesywnie się zwiększać, a cena spadać do akceptowalnego poziomu przez konsumentów.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx