Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

23 maja 2024

Ocena ryzyka zawodowego – każdy pracownik powinien ją znać

Zadaniem pracodawcy jest przygotowanie pracownika do realizowania zadań na jego stanowisku pracy. W ramach obowiązków, które spoczywają na pracodawcy znajduje się między innymi konieczność zapoznania pracownika z ryzykiem zawodowym jakie będzie wiązało się ze stanowiskiem pracy, które będzie zajmował. Warto w tym zakresie skorzystać z portalu BHPEX, gdzie będzie można szybko zakupić dokumentację ryzyka zawodowego. Należy podkreślić, że ocena ryzyka zawodowego zgodnie z tym jakie są obecnie przepisy prawa musi być należycie dokumentowana. Dokumentacja będzie przede wszystkim miała na celu wykazanie, że w tym miejscu, gdzie wykonywana będzie praca były wykonane działania zmierzające do oceny ryzyka zawodowego.

Wykorzystywanie kart oceny ryzyka zawodowego

Odpowiednia dokumentacja wymagana przepisami prawa powinna być również we właściwy sposób prowadzona. Pod tym kątem możemy zaproponować tak zwane karty oceny ryzyka zawodowego. Jest to dokument, który będzie dla pracodawców wygodny, ponieważ jest to wzór, który wystarczy wdrożyć i jedynie pracownik będzie musiał złożyć na nim swój podpis. Co istotne przygotowywane karty oceny ryzyka zawodowego to taka propozycja, która dostępna jest w różnej charakterystyce dla wielu zawodów. Między innymi wśród tych zawodów są tak zróżnicowane karty jak te przeznaczone dla spawacza, czy maszynisty jak i takie dla archiwisty czy pracownika kontroli jakości. Zakres proponowanych kart jest więc bardzo szeroki i bez problemu można je dopasować do pracownika, do którego będą one kierowane. Każdy dokument jest przygotowywany w taki sposób, że ryzyko zawodowe jest tam dokładnie ocenione więc dokument faktycznie spełnia wymogi jakie są stawiane przez przepisy prawa. Oprócz tego pojawiają się tam również informacje odnoszące się do tego jakie są typowe czynnosci dla określonego zawodu oraz dostępne są informacje, w ramach których będzie można dowiedzieć się jakie są rozwiązania w zakresie eliminowania czynników zagrożenia, które mogą na stanowisku pracy się pojawiać.

Gotowa do stosowania dokumentacja

Bardzo istotne będzie to, że każda karta oceny ryzyka zawodowego jest dokumentem, który charakteryzuje się tym, że jest gotowy do wdrożenia i podpisania przez pracownika. To niezwykle wygodne rozwiązanie, ponieważ wystarczy tylko taki dokument wydrukować i zebrać podpisy pracownika. Dla firm będzie istotne to, że z takim dokumentem nie ma żadnych problemów, by przejść przez kontrolę z Inspekcji Pracy czy Sanepidu. Przygotowany dokument z oceną ryzyka zawodowego to zazwyczaj około 30 stron. Dokument jest udostępniany w formie elektronicznej, można go dowolną razy drukować. Każdy dokument przygotowany jest z uwzględnieniem tego jakie są wymagania dla takich dokumentów stawiane przez prawo. Dlatego wszelkie kwestie związane z wymaganiami odnośnie pomieszczeń, zagrożeniami czy szacowania ryzyka są tam opisane. To zaś sprawia, że nie ma żadnych problemów z pozytywnym przejściem pojawiających się w firmie kontroli, które zajmują się sprawami pracowniczymi.

5 1 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx