Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

24 lipca 2021

Wózki widłowe spalinowe – czy to się jeszcze opłaca?

Wózki widłowe spalinowe - czy to się jeszcze opłaca

Coraz więcej firm stawia na nowoczesne i ekologiczne rozwiązania wybierając wózki widłowe zasilane akumulatorami na prąd. Do lamusa powoli odchodzą emitujące spaliny wózki widłowe spalinowe. Czy są jeszcze przedsiębiorcy, którzy decydują się na wybór tych urządzeń? Czy wybór spalinowych widlaków może się jeszcze opłacić? Na te i wiele więcej pytań odpowiedzi znajdziecie w poniższym tekście.

Wózki widłowe spalinowe pod koniec ubiegłego wieku

Największy boom w sprzedaży wózków widłowych spalinowych przypadał na lata 90-te ubiegłego wieku. Wtedy to, dzięki prywatyzacji, powstało wiele nowych firm i przedsiębiorstw, które potrzebowały niedrogich urządzeń do transportowania palet załadowanych towarem.

W latach 90-tych w Polsce niewiele mówiło się o ochronie klimatu czy przeciwdziałaniu skutkom globalnego ocieplenia. Produkcja spalin (nawet bardzo intensywna) przez wózki widłowe, samodzielne dokonywanie napraw czy przeróbki widlaków były (szczególnie w mniejszych i gorzej nadzorowanych firmach) na porządku dziennym.

Zupełnie inaczej przedstawiało się także podejście do uprawnień na wózki widłowe. Każdy zakład pracy mógł pracownikowi wydać tak zwane imienne zezwolenie zakładowe, które było honorowane w pracy na widlakach w danym przedsiębiorstwie. Państwowe uprawnienia UDT posiadali nieliczni operatorzy, ponieważ nie były one obowiązkowe.

Większa świadomość to większe bezpieczeństwo

Jednak z upływem czasu, gdy modne stały się takie pojęcia jak „ekologia” czy „ochrona klimatu”, równocześnie coraz większą uwagę zaczęto przywiązywać nie tylko do bezpieczeństwa ale również i do warunków pracy. Operatorzy wózków widłowych coraz częściej mogą w pracy korzystać z dodatkowych pakietów medycznych, a nawet zyskać karty na siłownie czy też innego rodzaju benefity jak paczki żywnościowe lub możliwość skorzystania z kolonii dla dzieci. Wszystko zależne jest oczywiście od polityki i wielkości firmy, w jakiej zatrudniony jest operator. Jednak od razu widać w tym kontekście sporą zmianę i przykładanie większej uwagi zarówno do zdrowia fizycznego, jak i psychicznego pracowników.

większa świadomość to większe bezpieczeństwo

Kolejną istotną zmianą jest podejście do szkoleń oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Zgodnie ze zmianami w Ustawie o Dozorze Technicznym z 9. grudnia 2018 roku wycofana została możliwość nadawania pracownikom imiennych, zakładowych zezwoleń do pracy na wózkach widłowych, a wszyscy operatorzy muszą uzyskać jednolite, państwowe uprawnienia Urzędu Dozoru Technicznego. Takie działanie miało na celu wyrównanie poziomu wiedzy i umiejętności operatorów, którzy na co dzień posługują się zaawansowanymi urządzeniami unoszącymi.

Wózki widłowe spalinowe idą z duchem czasu

Jednak nie tylko świadomość tego, jak powinna wyglądać praca na wózkach widłowych się zmienia, a również to, jakie są same wózki widłowe spalinowe.

Emisja spalin przez widlaki nie tylko negatywnie wpływała na środowisko, ale także uniemożliwiała wykonywanie wózkom widłowym spalinowym wielu zadań związanych z transportem wewnętrznym. To właśnie przez to z czasem coraz większym powodzeniem zaczęły cieszyć się wózki widłowe elektryczne, które nie musiały obawiać się zakazu pracy wewnątrz budynków, przy jednoczesnym zachowaniu pełnej możliwości obsługi również ładunków na zewnątrz.

W przypadku obecnie produkowanych widlaków spalinowych, producenci zadbali o to, aby były one bardziej ekologiczne i przyjazne środowisku poprzez wyposażenie ich w skuteczne filtry spalin, chroniące przed przedostawaniem się oparów do powietrza.

Co ważne wcale nie poprzestano tylko i wyłącznie na tym, aby produkować nowe urządzenia zgodnie ze standardami, ale zadbano również o to, aby dostosować do nich obecne już na rynku spalinowe wózki widłowe. Dlatego można do nich również dokupić filtry, ograniczające emisję spalin.

Nowa jakość w starych cenach

Trudno porównywać nowoczesne, efektowne i kompaktowe modele wózków widłowych spalinowych z ich odpowiednikami sprzed 30 lat czy 40 lat. Dziś wózki widłowe cechuje duża wydajność połączona z niewielką, zwartą konstrukcją. Bardzo ważny jest również łatwy dostęp do przycisków sterujących, czy odpowiedni komfort osoby na stanowisku operatora wózków widłowych.

dobra cena wózków widłowych 
 spalinowych

W przypadku widlaków, które pracują na zewnątrz pomieszczeń, właściciele urządzeń mają obowiązek zadbać o właściwe przystosowanie sprzętów do pracy w każdych warunkach. Oznacza to, że wózki widłowe spalinowe powinny mieć zabudowane kabiny, chroniące pracowników przed deszczem czy śniegiem. Możliwy jest również montaż klimatyzacji, ogrzewania, a nawet radia – co podnosi jakość warunków pracy.

Co ważne, wózki widłowe spalinowe, mimo, że na przestrzeni lat nieco zmieniły się ich ceny, nadal są tańsze od widlaków elektrycznych. Koszt zakupu markowego nowego wózka spalinowego to od około 65 000 zł wzwyż, natomiast elektrycznego to ponad 75 000 zł. Takie różnice widoczne są również przy zakupie używanych wózków widłowych.

Czy praca na widlakach spalinowych się opłaca?

Zdecydowanie tak! Dzięki dużym możliwościom, spalinowe wózki widłowe są bardzo wydajnymi i efektywnymi urządzeniami. Idealnie sprawdzają się nawet podczas pracy wielozmianowej, dzięki możliwości szybkiego uzupełnienia paliwa lub wymiany butli gazowej (której zresztą nie przeprowadza się aż tak często).

szybka wymiana butli gazowej

Filtry umożliwiają im pracę zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń, dzięki czemu spalinowe wózki widłowe są jeszcze bardziej użyteczne. A gdy już o użyteczności mowa, warto dodać także, że dzięki dokupowanemu osprzętowi – czyli zamiennym elementom montowanym na widlaku, można w pełni zmienić charakter tego urządzenia i nadać mu zupełnie nowy wymiar.

5 2 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx
()
x