Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

5 sierpnia 2021

Zachodniopomorskie: kilkaset firm skorzystało z funduszy unijnych; powstało 800 miejsc pracy

Województwo zachodniopomorskie to kolejny region, który odwiedziliśmy w ramach naszego cyklu pokazującego, jak polskie gminy i miasta zmieniają się dzięki funduszom UE.

„Rozwój Pomorza Zachodniego od kilkunastu lat wspierany jest funduszami unijnymi i w zasadzie trudno by znaleźć takie miejsce na mapie naszego regionu, które nie skorzystało z funduszy unijnych, realizując bądź to projekty inwestycyjne, bądź projekty społeczne, bądź ciekawe idee” – wskazuje Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.

Na terenie województwa powstała Specjalna Strefa Włączenia, która ma na celu wspomożenie regionów wykluczonych, by wesprzeć je w pozyskiwaniu inwestorów.

„Zostało wydzielonych kilkadziesiąt takich gmin na terenie naszego województwa, po to właśnie żeby sprowadzić tu inwestorów, którzy chcieliby zainwestować większe środki, tworząc przy okazji nowe miejsca pracy” – wyjaśnia Wojciech Łebiński, dyrektor wydziału wdrażania RPO województwa zachodniopomorskiego.

Jak dodaje, ze wsparcia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego skorzystało kilkaset firm na kwotę od kilkudziesięciu tysięcy do kilku milionów złotych dofinansowania.

Jednym z takich zakładów jest firma BBC, która otrzymała dofinansowanie ponad 9 mln na stworzenie 51 miejsc pracy. Koszt całej inwestycji to ponad 20 milionów zł.

„Firma BBC swój rozwój zawdzięczała do tej pory w znacznym stopniu środkom unijnym  i trzeba powiedzieć, że w dalszym ciągu nasz rozwój opieramy o te środki” – mówi Ireneusz Ciepielewski, członek zarządu BBC.

W ramach pierwszego projektu udało się powiększyć powierzchnię produkcyjną o blisko 8000 metrów kwadratowych, w tym o budynek socjalny dla pracowników z szatnią i stołówką.

„Z pieniędzy, które zyskaliśmy mogliśmy zakupić również niezbędne maszyny i urządzenia służące do produkcji, m.in. wycinarki laserowe w liczbie dwóch sztuk, giętarkę do rur sterowaną numerycznie, równie urządzenia transportu bliskiego, a także prasę krawędziową o długości 3 m” – wylicza Łukasz Beer, członek zarządu BBC.

Firma już myśli o kolejnych dofinansowaniach. „Będziemy wnioskować m.in. o zakup wypalarki laserowej 3D – maszyny jeszcze bardzo rzadko w Polsce spotykanej, a dającej nam takiego technologicznego kopa w produkcji” – zdradza Ireneusz Ciepielewski.

W ramach inwestycji dofinansowanych z RPO Województwa Zachodniopomorskiego na terenie Specjalnej Strefy Włączenia powstało ponad 800 nowych miejsc pracy.

aba/ kic/

Źródło informacji: EuroPAP News

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx
()
x