Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

14 lipca 2024

Apel ws. roli regionów w zarządzaniu przyszłą wspólną polityką rolną

Ponieważ dyskusje na temat roli regionów w przyszłej WPR wchodzą w fazę rozmów trójstronnych, Europejski Komitet Regionów zwrócił się do Rady UE i Komisji Europejskiej o dostosowanie się do stanowiska Parlamentu Europejskiego w sprawie opartego na regionach zarządzania wspólną polityką rolną (WPR).

W pismach skierowanych do Marii do Céu Antunes, minister rolnictwa Portugalii, która sprawuje rotacyjną prezydencję w Radzie UE, oraz do komisarza ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Janusza Wojciechowskiego, Europejski Komitet Regionów (KR) zaapelował do unijnych instytucji, aby zapewnić „kompleksowe i wspólne europejskie podejście do zarządzania interwencjami regionalnymi w ramach przyszłej wspólnej polityki rolnej (WPR)”.

Pisma zostały wysłane przed posiedzeniem Rady ds. Rolnictwa (26 kwietnia) oraz przed nową rundą negocjacji między instytucjami Unii Europejskiej w sprawie przyszłej WPR.

Rozporządzenie dotyczące planu strategicznego WPR określi sposób zarządzania tą polityką w przyszłości. Europejski Komitet Regionów wielokrotnie wyrażał zaniepokojenie brakiem wspólnej wizji roli władz regionalnych w zarządzaniu przyszłą WPR. KR domaga się, aby europejskie regiony odgrywały kluczową rolę w tym procesie, jak również utrzymały, a nawet wzmocniły swoją pozycję we wdrażaniu WPR, zwłaszcza w przypadku drugiego filaru, dotyczącego wspierania obszarów wiejskich.

Koalicja Agriregions, AREFLH, AREPO i Euromontana – organizacje reprezentujące łącznie ponad 30 regionów z 9 państw członkowskich, w tym z Polski – również wyraziły swoje obawy i przyłączyły się do apelu o większe uznanie roli regionów europejskich w opracowywaniu, zarządzaniu i realizacji przyszłych planów strategicznych WPR.

Barometr regionalny i lokalny opublikowany przez Europejski Komitet Regionów w październiku 2020 r. wykazał, że 33 proc. obywateli UE chce, aby regiony i miasta miały większy wpływ na unijną politykę rolną i rozwoju obszarów wiejskich.

Europejski Komitet Regionów jest organem doradczym UE; zgromadzenie tworzą przedstawiciele samorządów lokalnych i regionalnych ze wszystkich 27 państw członkowskich UE.

kic/

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx