Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

20 lipca 2024

W kierunku zielonej energii – PKN ORLEN zbuduje elektrownię gazową w Ostrołęce

W Ostrołęce do 2025 roku powstanie nowoczesna elektrownia gazowa. Będzie to możliwe dzięki podpisanemu przez Grupę ORLEN oraz firmę GE Power aneksowi do umowy na budowę elektrowni Ostrołęka C. Szacowana na ok. 2,5 mld zł inwestycja – to element długofalowej strategii ORLEN2030, której celem jest rozwój nisko- i zeroemisyjnych źródeł energii oraz umocnienie Grupy ORLEN na pozycji lidera sektora energetycznego w tej części Europy.

Podpisany przez Grupę ORLEN i firmę GE Power aneks do umowy oznacza zmianę technologii planowanego obiektu z zakładanej pierwotnie węglowej na gazowo-parową. Jak podkreślał podczas konferencji prasowej Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN ORLEN, inwestycja w istotny sposób wpłynie na bezpieczeństwo energetyczne całego kraju.

„Przeżywamy renesans rozwoju, prowadzimy szereg innowacyjnych, nowoczesnych inwestycji, które pozwolą PKN ORLEN stać się koncernem multienergetycznym o kluczowym znaczeniu na mapie ekonomicznej Europy. Jako pierwsza firma w tej części kontynentu ogłosiliśmy neutralność emisyjną do roku 2050. Inwestycja w Ostrołęce stanowi istotny krok w tym kierunku” – podkreślał Obajtek.

„Budowa elektrowni gazowej wpisuje się w szerszą politykę Grupy ORLEN. Dążymy do celu, jakim jest energetyka nisko- i zeroemisyjna – inwestujemy na Bałtyku, prowadzimy akwizycje farm wiatrowych. Już teraz posiadamy dwie elektrownie gazowe, a poza Ostrołęką planujemy budowę kolejnych obiektów – w Gdańsku i Grudziądzu” – dodał Daniel Obajtek.

Prezesowi Grupy PKN ORLEN towarzyszył Sławomir Żygowski, prezes firmy GE w Polsce, generalnego wykonawcy projektu. 

„Podpisana umowa z Grupą ORLEN jest ważnym krokiem w transformacji energetycznej Polski. Cieszymy się, że możemy nadal wspierać naszych klientów oferując najbardziej wydajną technologię turbin gazowych GE – mówił Żygowski. – Podobnie jak Grupa ORLEN w pełni rozumiemy dzisiejsze starania w zakresie dążenia do niskoemisyjnej przyszłości i jesteśmy dumni, że możemy służyć naszym doświadczeniem i know-how w sektorze energetycznym w miarę dalszego rozwoju tej ważnej misji w Polsce” – podkreślił.

Nowa elektrownia w technologii gazowo-parowej (CCGT – Combined Cycle Gas Turbine) o mocy 745 MW netto będzie jednostką jednowałową: z jedną turbiną gazową, kotłem odzyskowym, turbozespołem parowym kondensacyjnym i chłodnią wentylatorową mokrą. Realizacja projektu odbędzie się w formule brown field – z maksymalnym wykorzystaniem infrastruktury budowlanej przygotowanej dla projektu węglowego – i „pod klucz” (w formule EPC – ang. engineering, procurement, construction).

Harmonogram zakłada zakończenie zasadniczych prac budowlanych elektrowni pod koniec 2024 roku, a oddanie obiektu do użytku w 2025 roku.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

1 1 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx