Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

12 lipca 2024

Jaki będzie wpływ Nowego Polskiego Ładu na rodzimy rynek pracy?

Zdaniem ekspertów Nowy Ład doprowadzi do istotnych zmian na polskim rynku pracy. Jedne z nich będą pozytywne, inne – mniej. Co zmieni Nowy Polski Ład? Czego możemy się spodziewać w najbliższym czasie i kto najmocniej odczuje te zmiany? Przedstawiamy zbiór najważniejszych wiadomości.

Nowy Polski Ład 2021 

Jeżeli na bieżąco śledzisz najważniejsze aktualności z rynku pracy, pojęcie Nowy Ład nie jest Ci obce. Program ten znacząco wpłynie na rynek pracy w Polsce – nie tylko w zakresie umów oraz wynagrodzeń, ale również m.in. składek ZUS. 

Według władz Nowy Polski Ład 2021 ma wpłynąć na wszystkie sfery życia społecznego oraz gospodarczego obywateli. Jest on nazywany „restartem gospodarki”, a wśród jego założeń znajdują się działania w zakresie życia rodzinnego, zapowiadane inwestycje w energetykę w państwie czy zdrowie obywateli.

Twórcy Nowego Polskiego Ładu uważają, że dzięki niemu nasz kraj ma szanse na przełom, ponowne ustabilizowanie oraz zapewnienie kolejnym pokoleniom pewnej przyszłości. Jest on odpowiedzią na kryzys związany z pandemią COVID-19.

Co zmieni Nowy Polski Ład dla pracowników?

W wiadomościach o polskim rynku pracy coraz częściej mówi się o tym, że polski ład poza pozytywnymi zmianami przyniesie również te negatywne. Skupmy się najpierw na założeniach programu.

Według nich 18 milionów Polaków skorzysta z wyższej kwoty wolnej od podatku – będzie nią 30 tys. zł. Oznacza to, że nie będzie konieczności odprowadzania podatku od płacy minimalnej i najniższych emerytur (do 2500 zł). 

Zapowiada się podniesienie granicy II progu podatkowego do 120 tys. zł oraz wprowadzenie ulg dla klasy średniej (zarabiającej 70-130 tys. zł rocznie). Na czym będą polegały wspomniane ulgi – jeszcze nie wiadomo. Kolejną zmianą będzie rejestracja bezrobotnych w ZUS oraz wsparcie pracowników w rozwoju zawodowym.

Według zapowiedzi Nowy Polski Ład ma uregulować pracę zdalną oraz zapewnić ulgi podatkowe osobom wracającym z innych krajów, przeciwdziałać nierównym płacom kobiet i mężczyzn, zapewnić młodym pracownikom wsparcie zawodowe.

Co ważne, zarabiający poniżej 6 tys. zł brutto miesięcznie będą mieć wyższe pensje, a ci, których wypłaty wynoszą powyżej 12 tys. zł – niższe. 

Wiadomości o polskim rynku pracy: zmiany dla firm

Osoby śledzące aktualności z rynku pracy dobrze wiedzą, że Nowy Ład ma zmienić również rzeczywistość przedsiębiorców. Zapowiada się m.in. wyższą kwotę wolną od podatku, z której skorzysta 500 tys. firm.

Wśród już obowiązujących zmian znajduje się wyższy limit przychodów uprawniających do płacenia ryczałtu (niegdyś wynosił on 250 tys. euro, obecnie – 2 mln euro), zapowiada się także wprowadzenie ulg konsolidacyjnych w podatku CIT. Osoby, które zdecydują się zmienić swoją rezydencję podatkową z innego państwa na Polskę, mogą z kolei liczyć na stały ryczałt od dochodów zagranicznych.

Program Nowy Ład to zapowiedź zmian również dla średnich firm (np. pomoc w rozwoju za granicą, automatyzacja produkcji, wprowadzanie innowacji) oraz dużych przedsiębiorców (m.in. powołanie biura do kontaktu ze strategicznymi inwestorami, wsparcie zatrudnienia innowacyjnych pracowników).

Nowy Polski Ład – co mówią eksperci?

Choć założenia dotyczące Nowego Ładu brzmią imponująco, eksperci zauważają, że program doprowadzi również do niekorzystnych zmian – wśród nich wymienia się m.in. wprowadzenie wyższych składek ZUS dla lepiej zarabiających przedsiębiorców.

Zdaniem Andrzeja Kubisiaka, zastępcy dyrektora ds. Badań i Analiz w Polskim Instytucie Ekonomicznym, który wypowiedział się na temat Nowego Ładu na łamach portalu Businessinsider.pl, jednoosobowa działalność gospodarcza w niektórych przypadkach wciąż będzie bardziej opłacalna – głównie dla osób o wyższych zarobkach. Promowanie umów o pracę jest jego zdaniem dobrym posunięciem – pozwoli to na zmniejszenie liczby osób fikcyjnie samozatrudnionych oraz pracodawców nadużywających tzw. umów śmieciowych. Nowy program ma przynieść również m.in. konieczność płacenia podatku ZUS od umów zleceń. 

Eksperci z portalu PIT.pl zauważają, że zapowiadane nowe ulgi i wyłączenia podatkowe jeszcze bardziej skomplikują polski system podatkowy, poddaje również pod wątpliwość sens wprowadzania reformy z jednoczesną korektą.

Póki co założenia Nowego Polskiego Ładu pozostają założeniami – nie zostały przyjęte w formie aktów prawnych, nie ma także gotowych projektów ustaw.

4.7 3 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
jaco
3 lat temu

nowy polski wał

1
0
Dodaj komentarzx