Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

11 sierpnia 2022

ORLEN Skylight Accelerator zaprasza do współpracy najlepsze startupy

Ruszył pierwszy w Polsce korporacyjny program akceleracyjny dla startupów o globalnym zasięgu – Orlen Skylight Accelerator. Program potrwa dwa lata, a jego budżet wynosi 3 mln zł. Nabór do pierwszej rundy kończy się 16 sierpnia 2021 r. „Nasz program będzie oknem na innowacyjne startupy z całego świata” – powiedział Łukasz Kopeć, kierownik działu Innowacji i Akceleracji PKN ORLEN podczas inauguracji tego przedsięwzięcia.

„Budowa multienergetycznego koncernu to nie tylko duże projekty i akwizycje, ale praca nad wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań. Poprzez bezpośrednią współpracę z młodymi technologicznymi spółkami będziemy pozyskiwać najlepsze rozwiązania technologiczne z rynku. Dzięki naszej inicjatywie młode spółki mają szansę na rozwój i wdrożenie innowacji tutaj w Polsce” – podkreślił Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN ORLEN.

PKN ORLEN w ciągu najbliższych 10 lat przeznaczy 3 mld zł na innowacje i działalność badawczo-rozwojową, związaną głównie z rozbudową własnego zaplecza technologicznego oraz wykorzystaniem potencjału polskich i zagranicznych jednostek naukowych. Część tych nakładów planuje przeznaczyć dla polskich i zagranicznych startupów posiadających gotowy produkt lub usługę.

ORLEN Skylight Accelerator oferuje młodym firmom pilotażowe wdrożenia, a autorom najlepszych rozwiązań technologicznych – komercyjną współpracę. Pilotażowe wdrożenia w I rundzie naboru do programu wyniosą 3 mln zł.

Koncern przedstawił 22 wyzwania w obszarach technologii „jutra”, związane m.in. z zieloną transformacją, technologiami wodorowymi, przemysłem 4.0, elektromobilnością, niskoemisyjną energetyką, efektywną produkcją rafineryjną, zaawansowaną petrochemią, nowymi generacjami materiałów jak np. biotworzywa oraz innowacyjnymi usługami.

„Formuła akceleracyjna jest najbardziej wartościowa z punktu widzenia zarówno PKN ORLEN, jak i startupów, bo komercjalizacja i skalowanie biznesów poprzez wspólną wymianę wiedzy i poprzez dostosowywanie technologii do wymogów i rzeczywistych warunków operacyjnych dużych korporacji daje największe efekty” – zaznaczył Łukasz Kopeć.

ORLEN Skylight Accelerator oferuje startupom dostęp zarówno do infrastruktury badawczo-rozwojowej i operacyjnej grupy ORLEN, jak i bezpośredni dostęp do specjalistów i ekspertów koncernu oraz osób i podmiotów zewnętrznych współpracujących w ramach realizacji programu akceleracyjnego.

Patrycja Panasiuk, z-ca dyrektora wykonawczego ds. Strategii i Innowacji oraz Relacji Inwestorskich PKN ORLEN podkreśliła, że współpraca koncernu ze startupami trwa już od kilku lat, a co trzeci projekt jest realizowany w kooperacji z młodymi firmami technologicznymi. „Jako międzynarodowa korporacja musimy być elastyczni i szybcy, i tutaj widzę bardzo duże pole do współpracy pomiędzy korporacją a startupem” – stwierdziła.

Zdaniem Justyny Orłowskiej, pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech i szefowej Centrum GovTech, współpraca z firmami, które nie dysponują dużymi zasobami osobowymi i finansowymi niesie za sobą spore oszczędności w kosztach wdrażania innowacyjnych rozwiązań.

„Na początku wszyscy myślą, że to będzie drogie. Tymczasem dzięki współpracy ze startupami okazuje się, że na bardzo duży problem może być bardzo proste rozwiązanie i konieczne nakłady spadają wręcz do kilkudziesięciu tysięcy złotych” – powiedziała Justyna Orłowska.

Przykładem udanej współpracy PKN Orlen i startupu jest projekt z obszaru IT firmy Symmetrical, która opracowała narzędzie umożliwiające pracownikom elastyczny dostęp do własnych pensji. Symmetrical nawiązała współpracę z PKN ORLEN w 2019 r. poprzez zewnętrzny akcelerator. Oferowane przez firmę rozwiązanie wpisywało się w potrzeby koncernu i pomogło nawiązać współpracę komercyjną, która trwa do dzisiaj.

„Za każdą firmą technologiczną stoi pierwszy duży klient. PKN ORLEN jest znaną, rozpoznawalną międzynarodową marką. Dzięki współpracy z Orlenem zdobyliśmy kilku innych dużych międzynarodowych klientów, dla których to, że zaufała nam tak znana i dobra organizacja, było najlepszą referencją” – powiedział Piotr Smoleń, współzałożyciel Symmetrical.

Łukasz Kopeć podkreślił, że małym podmiotom jest trudno nawiązać współpracę z dużymi korporacjami, dlatego program ORLEN Skylight Accelerator oferuje uproszczoną ścieżkę, w ramach której formalizacja współpracy odbywa się w bardzo krótkim czasie od momentu wyselekcjonowania i oceny potencjału technologicznego rozwiązania.

„Dzisiaj uruchomiliśmy pierwszą rundę, ona potrwa 4 tygodnie, i już dzisiaj, na etapie ogłaszania naboru pokazujemy, na jakich konkretnie zasadach będziemy chcieli współpracować” – zaznaczył Łukasz Kopeć.

Zgłoszenia do udziału w I rundzie programu potrwają do 16 sierpnia 2021 r. Formularz zgłoszeniowy online oraz wszelkie niezbędne informacje dostępne są na stronie internetowej www.innowacje.orlen.pl, na której koncern będzie również aktualizował wyzwania i ogłaszał kolejne rundy naboru.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

1 1 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx