Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

14 lipca 2024

Terminale kart płatniczych w małej firmie – dlaczego to się opłaca?

Nowoczesne technologie przeobrażają wiele dziedzin naszego życia. Postępująca cyfryzacja pozwala nam osiągać więcej w krótszym czasie, ułatwia pracę i wykonywanie wielu codziennych czynności. Przykładem są zakupy. Coraz więcej osób decyduje się na płatności bezgotówkowe, co zmusza nawet małych przedsiębiorców, by wyposażać swoje lokale w terminale kart płatniczych.

Dlaczego Twój biznes potrzebuje terminali płatniczych?

Już od kilku lat w mediach pojawiają się doniesienia, że kolejne kraje chcą zrezygnować z obrotu gotówką. Szwecja, Dania, Norwegia – to tylko kilka przykładów państw, które w najbliższych latach mogą przejść wyłącznie na płatności cyfrowe. Ostatnie lata pokazują, że także Polacy coraz chętniej korzystają z kart płatniczych i aplikacji mobilnych do realizowania płatności. Z danych NBP wynika, że na przestrzeni ostatnich 16 lat udział płatności gotówkowych w ogólnej liczbie transakcji spadł z 98 do 57%1. Z pewnością można stwierdzić, że tendencji tej sprzyja coraz większy dostęp naszego społeczeństwa do nowoczesnych technologii i otwartość na nie.

Na większe zainteresowanie płatnościami bezgotówkowymi wpływa też pandemia koronawirusa. Przez ostatnie miesiące ze względów sanitarnych byliśmy zachęcani do dokonywania płatności bezgotówkowych i jak się okazuje, przyniosło to skutek. Prawie 40% naszego społeczeństwa w czasie pandemii zaczęło chętniej sięgać po karty płatnicze lub telefony, by zapłacić za zakupy2. Wpływa to w oczywisty sposób na zachowanie przedsiębiorców, którzy muszą zaoferować swoim klientom dogodne formy realizowania płatności za produkty i usługi. Brak terminala płatniczego np. w małym sklepie, lokalu gastronomicznym czy lokalnej księgarni może być czynnikiem skutecznie ograniczającym pozyskiwanie klientów – coraz więcej osób na co dzień nie nosi przy sobie gotówki, skoro za zakupy mogą zapłacić kartą lub telefonem.

Terminal płatniczy – ogólna charakterystyka

Terminal płatniczy to urządzenie, które pozwala na przeprowadzenie szybkich płatności bezgotówkowych. Nowoczesne urządzenia umożliwiają rozliczanie transakcji przy pomocy kart płatniczych, smartfonów czy smartwatchów. Dla przedsiębiorców dużym udogodnieniem jest możliwość zintegrowania terminali z systemem fiskalnym – likwiduje to możliwość pomyłek podczas przepisywania kwoty z kasy do terminala i znacznie zwiększa szybkość realizowanych transakcji. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie terminale zapewniają taką funkcję.

Główne rodzaje terminali płatniczych

Jeśli chcesz zdecydować się na terminal płatniczy dla Twojej firmy, musisz zdecydować, czy wybierzesz model stacjonarny czy mobilny. Pierwszy do prawidłowego działania potrzebuje ciągłego zasilania z sieci i musi zostać umieszczony na ladzie. Terminale stacjonarne najczęściej pozwalają na zintegrowanie z kasą fiskalną – pracownik może wygodnie wykonać niezbędne operacje, a urządzenie służy do przyjęcia płatności od klienta. Z kolei terminale przenośne zapewniają większą mobilność. Do ich działania niezbędna jest karta SIM i dostęp do sieci GPRS. Jeśli terminal nie jest połączony z systemem fiskalnym, pracownik obsługi zleca płatność bezpośrednio na urządzeniu, samodzielnie wpisując kwotę do uiszczenia. Z tym rozwiązaniem najczęściej spotkasz się np. w restauracji, płacąc za rachunek przy stoliku.

Jaki terminal wybrać?

Można spodziewać się, że coraz więcej osób będzie chętniej sięgać po płatności bezgotówkowe. Jeśli zależy Ci na rozwoju swojej firmy, musisz zapewnić klientom wygodne formy rozliczeń. Terminale płatnicze wydają się dziś podstawowym elementem wyposażenia nawet najmniejszych sklepów i punktów usługowych. Pewnym problemem może być wybór rodzaju terminala. Modele stacjonarne sprawdzą się w niewielkich sklepach, księgarniach, kwiaciarniach, a więc wszędzie tam, gdzie transakcje rozlicza się przy ladzie. Jeśli prowadzisz mały lokal usługowy lub oferujesz swoje usługi także w domu klienta, płatności bezgotówkowe zrealizujesz dzięki terminalom mobilnym. Będą świetnym wyborem, jeśli prowadzisz własny salon fryzjerski lub kosmetyczny, prywatną praktykę stomatologiczną czy osiedlową kawiarenkę.

https://biznes.interia.pl/finanse/news-gotowka-odejdzie-do-lamusa-polacy-coraz-chetniej-rezygnuja-z,nId,4968288

https://www.money.pl/gielda/wib-38-polakow-w-czasie-pandemii-czesciej-korzysta-z-platnosci-bezgotowkowych-6567034813998721a.html

4.5 2 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx