Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

2 października 2023

Koniec z odpadami, czyli gospodarka obiegu zamkniętego i butelka zwrotna

Według raportu Ministerstwa Klimatu i Środowiska wynika, że 7 na 10 konsumentów przy zakupie napojów w szklanych butelkach, nie zwraca uwagi na to, czy opakowanie można oddać, a oddawanie butelek wielokrotnego użytku jest korzystne dla środowiska i całego społeczeństwa. Nieocenionym sprzymierzeńcem świadomych ekologicznie wyborów jest gospodarka obiegu zamkniętego.
Jak działa gospodarka obiegu zamkniętego

Najprościej mówiąc: gospodarka obiegu zamkniętego minimalizuje ilość odpadów i pozwala korzystać z tych zasobów, które zostały już wytworzone. Dobrymi praktykami takiej gospodarki jest między innymi wymiana ubrań, których nie będziemy już nosić, dzielenie się nadmiarem jedzenia i produktów spożywczych do coraz bardziej powszechnych jadłodzielni, czy renowacja i naprawa starych przedmiotów. W nasze życie wkracza też coraz śmielej ekonomia współdzielenia, czyli wypożyczanie rowerów, hulajnóg lub samochodów na minuty. Takie zachowania znacząco zmniejszają zużycie materiałów i surowców oraz pozytywnie wpływa na środowisko naturalne.

Dobrym zobrazowaniem działania gospodarki w obiegu zamkniętym jest życie butelki zwrotnej, która może być wykorzystana nawet 20 razy:

1. Klient dokonuje świadomego wyboru i kupuje napój w szklanej butelce zwrotnej.2. Klient oddaje pustą i nieuszkodzoną szklaną butelkę do sklepu lub innego punktu skupu.
3. Producent odbiera ją ze sklepu. W browarze każda butelka jest myta i ponownie napełniana.4. Napełniona butelka trafia ponownie do sklepu, gdzie kupuje ją kolejny klient.5. Tutaj obieg się zamyka: po wypiciu napoju butelka zwrotna zostaje ponownie oddana do sklepu lub punktu skupu butelek i może być wykorzystana po raz kolejny. Dzięki temu nie trzeba produkować nowej butelki.

Butelka zwrotna lepsza niż recykling

W Polsce szklana butelka zwrotna trafia do recyklingu średnio po 9-krotnym użyciu. Tymczasem trwałość szkła pozwala na jej wykorzystanie nawet 20 razy. Przetworzenie surowca wiąże się ze zużyciem dużej ilości energii w procesie recyklingu oraz śladem węglowym, który możemy zredukować poprzez niewielką zmianę nawyków.
Gdyby dziś zastąpić wszystkie szklane butelki zwrotne bezzwrotnymi, trzeba by przerobić dodatkowo 1 mln ton szkła rocznie. To oznaczałoby, że połowa stłuczki musiałaby trafić na wysypiska, ponieważ huty szkła nie poradziłyby sobie z taką ilością surowca do recyklingu. Obecnie nie mamy powodów do dumy na tym polu – aż 10% odpadów na wysypiskach, to szkło. Dlatego tak ważna jest zmiana nawyków i konsekwentne dążenie do gospodarowania odpadami w obiegu zamkniętym.

Finansowe korzyści z obiegu zamkniętego

Pamiętajmy o tym, że gospodarka obiegu zamkniętego jest korzystna nie tylko dla środowiska naturalnego. Dla konsumenta oznacza zwrot kaucji, dla producenta brak kosztów związanych z wprowadzeniem na rynek nowego opakowania. Pamiętajmy, że każda oddana butelka ma znaczenie.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx