Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

9 sierpnia 2022

W jaki sposób można sfinansować działalność gospodarczą?

Założenie własnej działalności gospodarczej to zawsze odpowiedzialna decyzja. Aby odpowiednio rozwinąć nowy biznes, trzeba przemyśleć wiele kwestii, m.in. w jaki sposób będzie się go finansować. Pod tym względem można zdecydować się na kilka sprawdzonych rozwiązań.

Wkład własny

Wiele osób marzy o założeniu własnej firmy, jednak ma wątpliwości co do tego, jak sfinansować jej działanie. W praktyce można zrobić to na wiele sposobów. Szczegółowe porady w tym zakresie zawiera niejeden profesjonalny blog dla przedsiębiorców. Specjaliści wskazują, że najbardziej oczywistym sposobem finansowania biznesu jest wykorzystanie środków własnych. To najbardziej opłacalne rozwiązanie, ponieważ nie wymaga spłacania odsetek i martwienia się różnymi formalnościami. Skąd jednak wziąć własny kapitał? Odpowiedzią są oszczędności. Istotne jest więc systematyczne odkładanie pieniędzy na długo przed ostateczną decyzją o otworzeniu firmy. Inną metodą na zdobycie własnego wkładu jest też sprzedaż majątku.

Kredyt lub leasing

Typowym sposobem na pozyskanie źródła finansowania działalności gospodarczej jest zaciągnięcie kredytu. Warto przyjrzeć się różnym jego rodzajom i wybrać ten, który prezentuje się najlepiej. Aby  go uzyskać, zawsze trzeba jednak spełnić odpowiednie warunki. Jednym z nich jest przygotowanie przekonującego biznesplanu. Na jego podstawie bank może określić rentowność i szanse na sukces danej firmy, a następnie udzielić kredytu lub odrzucić wniosek o jego przyznanie.

Kolejną metodą jest zdecydowanie się na leasing. To rozwiązanie jest czymś pomiędzy kredytem a umową dzierżawy. Mówiąc najogólniej, leasing oznacza bowiem otrzymanie danego towaru (np. samochodu, komputera) do użytku przy jednoczesnym uiszczaniu płatności za korzystanie z niego. W ten sposób spłaca się jego wartość. Należy przy tym pamiętać, że istnieją różne rodzaje leasingu. Warto się przyjrzeć kilku z nich i na tej podstawie wybrać konkretny typ, który jest jak najlepiej dostosowany do naszych potrzeb.

Wsparcie ze strony państwa lub Unii Europejskiej

Ciekawym sposobem na sfinansowanie działalności gospodarczej jest zwrócenie się do lokalnego urzędu pracy. Tego typu instytucje publiczne mają za zadanie wspierać przedsiębiorczość, dlatego oferują wiele korzystnych programów dla osób, które chcą założyć własny biznes.

Popularnym rozwiązaniem jest też skorzystanie ze wsparcia ze strony Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Wraz z Bankiem Gospodarstwa Krajowego realizuje ono program „Pierwszy Biznes – Wsparcie w starcie”, którego celem jest pomoc świeżo upieczonym przedsiębiorcom.

Ponadto sprawdzoną metodą finansowania firmy są pożyczki i dotacje unijne. Skorzystało z nich już wielu przedsiębiorców. Oczywiście, aby je otrzymać, należy spełnić odpowiednie warunki i wymogi. Podobnie jest w przypadku krajowych programów.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx