Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

30 maja 2024

Odszkodowanie za wypadek – kto pomoże skutecznie je odzyskać?

Choć zadośćuczynienie za krzywdę doznaną w wypadku powinno należeć do standardowej procedury odszkodowawczej, to gro osób nie egzekwuje w pełni swoich praw albo zostaje niesprawiedliwie potraktowanych przez sprawcę zdarzenia. Warto jednak walczyć o rekompensatę, szczególnie w sytuacji utraty zdrowia, pracy albo śmierci bliskiej osoby. Jak więc walczyć o odszkodowanie, by je skutecznie odzyskać?

Za jakie wypadki można uzyskać odszkodowanie?

Prawo odszkodowawcze jest tak skonstruowane, by każda ofiara wypadku mogła pozyskać rekompensatę finansową za doznane szkody zdrowotne, ale i majątkowe. Wiele osób nie ma świadomości, że można uzyskać odszkodowania za wypadek na chodniku albo w pracy. Przecież mogło się zdarzyć każdemu i w dodatku trudno wskazać winowajcę. Czy tak jednak jest naprawdę?

Osoby odpowiedzialne za stan chodników często nie chcą ponosić odpowiedzialności za złamanie nogi czy skręcenie kostki u pieszego. Dlatego trudno np. uzyskać w urzędzie gminy czy miasta rzetelne informacje w tym zakresie. Prawo jednak jasno wskazuje i właściciela, i zarządcę chodników, dlatego profesjonalna kancelaria odszkodowawcza szybko i precyzyjnie ustali winnego oraz odzyska odszkodowanie za tego typy wypadki.

Trzeba pamiętać, że zadośćuczynienie należy się również za wypadki drogowe, w rolnictwie, za śmierć bliskiej osoby, a nawet za błędy medyczne, popełnione podczas operacji czy zabiegu. Lista odszkodowań jest bardzo obszerna, dlatego warto zawsze konsultować swój przypadek. Renomowana kancelaria odszkodowawcza może skutecznie odzyskać też pieniądze z OFE, a nawet wyegzekwować pieniądze za opóźniony czy odwołany lot.

Czy można samemu odzyskać odszkodowanie?

Droga do odzyskania należnych pieniędzy jest często bardzo długa i kręta, zwłaszcza jeśli chodzi o odszkodowania za wypadki w pracy albo odszkodowania za choroby zawodowe. Formalności można próbować zakończyć również samodzielnie. By starać się o odszkodowania komunikacyjne trzeba skompletować pełną dokumentację i przekazać ją do właściwego Towarzystwa Ubezpieczeniowego, w którym ubezpieczony jest sprawca wypadku.

Zgodnie z przepisami Kodeksu Cywilnego poszkodowany ma najczęściej trzy lata na wszczęcie postępowania. To oznacza że jest czas np. na ustalenie sprawcy, jeśli ten zbiegł z miejsca wypadku albo odzyskanie pieniędzy w późniejszym czasie, jeśli poszkodowany nie był od razu świadomy swoich wszystkich praw. Kwestia odszkodowania za wypadki w pracy jest jednak często bardziej skomplikowana. Trzeba najpierw wiedzieć za jakiego typu uszkodzenia można domagać się ekwiwalentu pieniężnego od pracodawcy oraz do kogo się zgłosić o pomoc. Tutaj zdecydowanie warto skorzystać ze wsparcia profesjonalnego prawnika, który nie tylko zatroszczy się o należne pieniądze z ZUS-u, ale również z polisy OC samego pracodawcy.

Czy zasądzona kwota odszkodowania nie jest zbyt niska?

Proces odszkodowawczy często nie kończy się na pozytywnym rozpatrzeniu sprawy przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe i przyznanie się sprawcy do winy. Kwestią sporną jest niejednokrotnie sama kwota, która zwłaszcza za odszkodowania za wypadki w pracy, rolnicze czy na chodniku może być rażąco zaniżona. Co w takich przypadkach?

Poszkodowanemu zawsze przysługuje prawo do odwołania się od decyzji i sprecyzowanie oraz uzasadnienie swoich oczekiwań. Tu jednak trudno już działać samemu i najlepiej zwrócić się o pomoc do kancelarii prawnej zarówno, by racjonalnie ocenić sytuację oraz by domagać się wyższego zadośćuczynienia. Trzeba mieć świadomość, że odszkodowanie należy się także za wypadek, do którego doszło w drodze do pracy albo z pracy do domu.

Dlatego odszkodowania za wypadki w rolnictwie należy się nawet jeśli doszło do nich poza obszarem gospodarstwa rolnego. Muszą jednak zachodzić tutaj konkretne przesłanki, a więc poszkodowany pokonywał na przykład drogę do domu z pracy lub z domu do pracy bądź wykonywał obowiązki, związane z danym gospodarstwem rolnym. Wątpliwości może pojawić się więc całkiem sporo i dlatego dobrze jest poradzić się kancelarii, kiedy należy się odszkodowanie i w jakiej wysokości.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx