Co 3. Polak pozytywnie ocenia nadchodzącą nowelizację Kodeksu Pracy. Nowe dane ClickMeeting
Rząd pracuje nad nowelizacją Kodeksu Pracy. Zmiany mają wejść w życie na przełomie 2022 i 2023 roku. Tymczasem polska platforma do wideokonferencji i webinarów ClickMeeting postanowiła sprawdzić, co Polacy sądzą o zapowiadanych przepisach. Jak się okazuje, 32 proc. badanych uważa, że zmiany te powinny zostać wprowadzone dużo wcześniej. Co trzeci ankietowany pozytywnie ocenia planowaną nowelizację. Jednocześnie wciąż ponad połowa (52 proc.) Polaków nic nie słyszała na ten temat.
Zmiany korzystne dla pracowników, a pracodawcy nie są tego pewni
Ankietowani zostali zapytani o to, czy planowana nowelizacja jest korzystna zarówno dla pracowników, jak i samych pracodawców. W przypadku tych pierwszych 40 proc. Polaków uważa, że zmiany te są korzystne dla pracowników, 13 proc. uważa, że są one niekorzystne, a 48 proc. osób przyznało, że nie wie, co sądzi na ten temat. Natomiast w odniesieniu do pracodawców 26 proc. badanych uważa, że zapowiadane przepisy są dla nich korzystne, 13 proc. deklaruje, że są one niekorzystne, a 51 proc. osób zaznaczyło odpowiedź “Nie wiem”.
⅓ Polaków chciała zmian w Kodeksie Pracy wcześniej
Według 32 proc. Polaków projekt nowelizacji Kodeksu Pracy w odniesieniu do pracy zdalnej powinien być wprowadzony wcześniej. Aż 44 proc. badanych nie ma na ten temat zdania, 9 proc. uważa, że nowe przepisy powinny pojawić się później, a 16 proc. ankietowanych jest zdania, że to odpowiedni czas. Co ciekawe aż 52 proc. Polaków zadeklarowało, że nie słyszało nic na ten temat, a 22 proc. badanych nie jest pewnych, czy takie informacje do nich dotarły. Z pewnością o zapowiadanej nowelizacji słyszało 26 proc. Polaków
– Rynek pracy w ciągu ostatnich kilku lat zmienił się nie do poznania. Praca zdalna i hybrydowa to dziś modele absolutnie powszechne i normalne. Dlatego najwyższy czas, aby prawo dostosowało się do nowej rzeczywistości, w której się znajdujemy. Blisko ⅓ Polaków uważa, że praca zdalna to dobre rozwiązanie. Dane te pokazują, że chcemy pracować zdalnie i właśnie dlatego te zmiany są tak ważne – komentuje Sandra Kolańczyk, HR Business Partner ClickMeeting.
Dla 65 proc. Polaków praca zdalna jest dobrym rozwiązaniem
Projekt nowelizacji Kodeksu Pracy pozytywnie ocenia 29 proc. Polaków. Natomiast negatywnie 10 proc. badanych, a aż 61 proc. nie ma zdania. Jednocześnie aż 65 proc. ankietowanych uważa, że praca zdalna, która może być wykonywana w dowolnym wskazanym przez pracownika i uzgodnionym z pracodawcą miejscu, jest rozwiązaniem dobrym (12 proc. badanych uważa to za zły model, a 23 proc. nie ma zdania).
Według 35 proc. Polaków powrót pracownika do trybu stacjonarnego ze zdalnego na wniosek jednej ze stron w ciągu 30 dni to zbyt długi okres. Dla 13 proc. ankietowanych to zbyt krótko, a 53 proc. badanych nie ma zdania na ten temat.
Metodologia
W badaniu udział wzięło 1000 osób, z czego 52 proc. to kobiety, a 48 proc. to mężczyźni. Ankietowani to mieszkańcy miejscowości powyżej 500 tys. mieszkańców (12 proc.), 100-500 tys. mieszkańców (17 proc.), 20-100 tys. mieszkańców (24 proc.), 5-20 tys. mieszkańców (13 proc.) i do 5 tys. mieszkańców (34 proc.). W mieście mieszka 66 proc. respondentów, a 34 proc. na wsi. Ankietowani byli w wieku od 18 do 34 lat (26 proc.), między 35 a 54 rokiem życia (35 proc.) i powyżej 55 roku życia (39 proc.).