Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

23 lipca 2024

NewConnect w pierwszej trójce czołowych rynków alternatywnych na świecie

W ciągu 15 lat rynek NewConnect stał się nie tylko swoistym przedsionkiem dla spółek, przygotowujących się do debiutu na głównym parkiecie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, ale także zbudował własną, rozpoznawalną i docenianą przez inwestorów markę. Funkcjonuje dziś na nim 378 firm o wysokim potencjale wzrostu i poziomie innowacyjności, o łącznej kapitalizacji przekraczającej 14 mld złotych.

Świętowaniu kolejnej rocznicy funkcjonowania rynku alternatywnego, towarzyszyła publikacja raportu pt. „NewConnect – 15 lat dynamicznego wzrostu”, przygotowanego przez firmę doradczą KMCP Consulting na zlecenie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Jak wynika z dokumentu, NewConnect jest dziś istotną i integralną częścią rynku kapitałowego w Polsce, pełniąc funkcję „najważniejszego dostarczyciela” kolejnych debiutów na Rynku Głównym GPW (do tej pory tego przejścia dokonało 75 spółek z różnych branż). Jednocześnie stanowi on atrakcyjny ekosystem, pozwalający firmom z sektora MŚP oraz startupom dorosnąć pod względem organizacyjnym i biznesowym, a także zdobyć wiarygodność w oczach inwestorów.

„Przez wiele lat NewConnect funkcjonował nieco w cieniu Rynku Głównego, jednak od pewnego czasu akcjonariusze i inwestorzy coraz bardziej dostrzegają jego własny potencjał. 15 lat istnienia rynku alternatywnego to zbiór niesamowitych historii o dynamicznym rozwoju innowacyjnych spółek, osiągających sukcesy nie tylko w kraju, ale również poza jego granicami” – przekonywał podczas konferencji prasowej w siedzibie warszawskiej giełdy, dr Marek Dietl, prezes zarządu GPW. 

Rynek powstał 30 sierpnia 2007 roku z myślą o małych i średnich firmach o wysokim potencjale wzrostu, poszukujących dodatkowych środków finansowych na rozwój. NewConnect cechuje bardziej liberalne podejście do wymogów formalnych, co przekłada się na tańsze pozyskiwanie kapitału.

„Tytułowy wzrost, na którym skupiamy się w naszej analizie, dotyczy kondycji spółek w pierwszych pięciu latach od pojawienia się na NewConnect. Charakteryzuje je wówczas stabilny wzrost wyników przy średnio dwukrotnie wyższych przychodach. Dodatkowo rynek alternatywny kusi niskimi kosztami debiutu i niewygórowanymi opłatami” – tłumaczył Mateusz Kopiec, managing partner w KMCP Consulting, współautor raportu „NewConnect – 15 lat dynamicznego wzrostu”.

Przykłady sukcesów osiągniętych przez spółki można mnożyć – jednym z nich jest firma Cloud Technologies, która w grudniu bieżącego roku, po dekadzie obecności na NewConnect, zadebiutowała na Rynku Głównym warszawskiej giełdy. Specjalizuje się ona w gromadzeniu, analizowaniu i monetyzowaniu informacji o użytkownikach internetu, współpracując z domami mediowymi, przygotowującymi reklamy dla największych, globalnych marek.

„Jesteśmy żywym przykładem trafności wniosków zawartych w omawianym raporcie. W dniu debiutu na NewConnect nasza kapitalizacja wynosiła 6 mln złotych, by dziesięć lat później, w chwili przejścia na parkiet główny, osiągnąć pułap 185 mln. Decyzja o dołączeniu do rodziny firm obecnych na NewConnect podyktowana była zarówno chęcią pozyskania finansowania biznesu, które posłużyło do rozwinięcia naszej innowacyjnej technologii, jak i zwiększenia transparentności i prestiżu spółki” – podkreślał Piotr Prajsner, prezes zarządu Cloud Technologies SA.

Większość emitentów na rynku alternatywnym GPW (84 proc.) stanowią firmy, działające w sektorach innowacyjnych, w tym w ochronie zdrowia, technologiach (m.in. IT) oraz finansach i ubezpieczeniach (m.in. fintech). Najliczniej reprezentowanym sektorem są wyroby i usługi konsumenckie, które obejmują m.in. nowe media i e-commerce.

Analitycy przygotowujący raport za priorytet w strategii rozwoju NewConnect w kolejnych latach uznali potrzebę bliższej współpracy z funduszami Venture Capital (VC) i platformami, zajmującymi się crowdfundingiem.

„NewConnect nie stoi w opozycji do obu tych form pozyskiwania kapitału. Wręcz przeciwnie – doskonale uzupełnia i spina cały finansowy ekosystem, w którym funkcjonują mniejsze firmy czy startupy. Obserwujemy coraz większą liczbę spółek obecnych na rynku alternatywnym GPW, w rozwój których zaangażowanych jest jednocześnie nawet kilku inwestorów crowdfundingowych bądź z VC” – zaznaczył Sebastian Huczek, wiceprezes zarządu INC SA.

Zdaniem eksperta przez 15 lat całkowicie zmieniało się podejście inwestorów do spółek na NewConnect – dziś traktują je nie jako ciekawostki czy eksperymenty biznesowe, lecz firmy z dużym potencjałem oraz szansą na odniesienie realnego sukcesu na rynku.

„To tłumaczy, dlaczego w ostatnich latach dostrzegamy wzmożone zainteresowanie nimi dużych inwestorów instytucjonalnych, takich jak TFI” – dodał Sebastian Huczek.

Na świecie istnieją trzy, liczące się rynki alternatywne – AIM w Londynie, skandynawski First North oraz NewConnect, prowadzony przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. Z tego powodu polskie rozwiązania stanowią punkt odniesienia dla innych parkietów, zwłaszcza w Europie Środkowo-Wschodniej.

„Na ostatnim szczycie prezesów giełd Trójmorza zadawano wiele pytań o osiągnięty przez nas sukces. Przecież odpowiednik NewConnect teoretycznie mógł powstać w każdym kraju, gdyż nie wymaga on wielkiego kapitału czy zaangażowania olbrzymich przedsiębiorstw. Tymczasem na ich rynkach obecnych jest kilka spółek, na naszym zaś, kilkaset – powiedział dr Marek Dietl. – Nie posiadam prostej odpowiedzi na to pytanie, ale kluczem jest chyba sprawna komunikacja i współpraca pomiędzy giełdą, ambitnymi spółkami oraz inwestorami” – konkludował prezes zarządu GPW.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx