Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

24 lutego 2024

Opowieści o demonie Zozo – czy są prawdziwe?

Demon Zozo
Fot.: Vincent Desjardins

Demon Zozo to postać związana z tzw. zjawiskami z tabliczką Ouija, popularnej planszy do kontaktowania się z duchami. Wielu ludzi twierdzi, że spotkało ducha Zozo podczas sesji z użyciem tej tabliczki. Opisywany jest jako demon, który rzekomo przejawia się podczas komunikacji na tabliczce Ouija. Jednak warto podkreślić, że nie istnieje jednomyślna opinia na temat istnienia samego Zozo ani nawet tabliczki Ouija jako narzędzia do kontaktu z duchami czy demonami.

Demon Zozo, Zuzu, Abacus… Ile ma imion?

Zozo to jedno z popularnych imion używanych w związku z opowieściami o demonie z tabliczki Ouija. Jednak różne osoby i źródła mogą używać różnych imion, co może być związane z różnorodnością doświadczeń i interpretacji. Niektóre inne imiona, które czasem są powiązywane z opowieściami o demonie z tabliczki Ouija, to:

 1. Mama
 2. Oz
 3. Zo
 4. Za Za
 5. Abacus
 6. Zuzu
 7. Zizi
 8. Tozo
 9. Zama
 10. Zozo the Demon

imion jest o wiele więcej!

Warto podkreślić, że te imiona nie mają ustalonej jednoznacznej definicji ani powszechnej akceptacji wśród osób zajmujących się badaniem zjawisk paranormalnych czy demonologii. Zjawiska związane z tabliczką Ouija są często traktowane z dużym sceptycyzmem przez naukowców, a opowieści o demonach mogą mieć różne źródła, w tym psychologiczne czy kulturowe.

Demon Zozo: historie

Zawsze jestem blisko, zawsze patrzę

Opowieści o demonie o imieniu Zozo są głównie związane z doświadczeniami podczas sesji z tabliczką Ouija, a wiarygodność tych historii jest często kwestionowana. Niemniej jednak, istnieją relacje ludzi, którzy twierdzą, że mieli niepokojące doświadczenia podczas używania tabliczki Ouija. Poniżej przedstawiam jedną z opowieści, którą dawno temu wyczytałem w książce:

Historia opowiada o grupie przyjaciół, którzy postanowili przeprowadzić sesję z tabliczką Ouija. Podczas kontaktu z duchami pojawiło się imię Zozo. Osoby uczestniczące w sesji twierdziły, że duch wykazywał agresywne i groźne zachowanie. W trakcie rozmowy, jeden z uczestników zapytał, dlaczego demon jest zawsze obecny podczas sesji. Odpowiedź miała brzmieć: „Zawsze jestem blisko, zawsze patrzę„.

Po tej sesji, relacjonowano o niepokojących zdarzeniach takich jak dziwne odgłosy, cienie czy uczucie bycia obserwowanym przez co najmniej jednego z uczestników. Ponadto, jeden z nich twierdził, że doświadczył koszmarów sennych, które przypisywał demonowi Zuzu.

Wrogi duch, który krwawi dusze

W 1816 roku we francuskiej wiosce Teilly, młoda kobieta padła ofiarą demonów o imionach Mimi, Crapoulet i Zozo. Z czasem duch Zozo zaczął być kojarzony z tabliczką Ouija, uważaną za idealne narzędzie do przenikania do rzeczywistości. W współczesnych czasach demon ten jest często wymieniany w kontekście opętań za pośrednictwem tabliczek Ouija.

Z opowieści wynika, że demon Zozo rozpoczyna swoje wizyty w przyjazny sposób, udając martwego przyjaciela lub krewnego. Jednak stopniowo staje się coraz bardziej wrogi i złośliwy. Rozmowy z nim kończą się często wiązką wulgaryzmów i gróźb. Gdy ofiara zdaje sobie sprawę, że nie jest to łagodny byt, zazwyczaj jest już za późno.

Raz przywołany powoduje różnorodne problemy, manipuluje emocjami, pojawia się jako groźna cienista postać, porusza przedmiotami i powoduje problemy zdrowotne i psychiczne. Istnieją nawet doniesienia o tym, że demon w pełni opętuje ludzi, doprowadzając ich do szaleństwa lub nawet do samobójstwa.

W 2009 roku Darren Evans opowiedział przerażającą historię związaną z przywołaniem ducha Zozo. Mężczyzna twierdził, że demon ogłosił, iż zabierze go i jego rodzinę do raju, a wskaźnik na tabliczce wskazał na słowo „HELL” (piekło). Po tym incydencie doszło do groźnych zdarzeń, takich jak topienie się córki Evansa w wannie i tajemnicza choroba układu oddechowego wymagająca hospitalizacji.

Po opublikowaniu tej historii pojawiło się wiele relacji na temat spotkań z demonem Zozo za pośrednictwem tabliczek Ouija. Opowieści obejmują mówienie po łacinie i hebrajsku, fizyczne ataki, migotanie światła, poruszające się przedmioty oraz tajemnicze choroby. Wszystko to skłoniło Evansa do udziału w programie telewizyjnym Ghost Adventures i napisania książki wraz z badaczką paranormalną Rosemary Ellen Guiley.

Po tej historii pojawiły się setki innych relacji z kontaktów z duchem Zozo, a internet obfituje w rzekome zdjęcia i filmy z opętaniami przez tego demona.

Demon Zozo: konsekwencje

Relacje ludzi, którzy doświadczyli spotkać z demonami, często opisują negatywne konsekwencje tego spotkania. Niektórzy ludzie twierdzą, że zostali nawiedzeni przez demona, inni mówią, że doświadczyli koszmarów i lęków. W skrajnych przypadkach przywołanie Zuzu może prowadzić do samookaleczeń lub nawet samobójstwa. Dla osób, które wierzą w takie zjawiska, opowieści i doświadczenia związane z Zozo często opisują różne negatywne konsekwencje, takie jak:

 1. Duchowe opętanie: Niektórzy twierdzą, że nawiązanie kontaktu z Zuzu może prowadzić do opętania duchowego, czyli przejęcia kontroli nad osobą przez demoniczne siły.
 2. Nękanie duchowe: W niektórych relacjach pojawiają się opowieści o ciągłym nękaniu i prześladowaniu przez Zuzu nawet po zakończeniu sesji z tabliczką Ouija. Ludzie donoszą o dziwnych i niepokojących zdarzeniach w ich otoczeniu.
 3. Problemy zdrowotne i psychiczne: Niektórzy opowiadają o pogorszeniu stanu zdrowia fizycznego i psychicznego po kontakcie z Zuzu. Twierdzą, że doświadczają koszmarów sennych, depresji czy stanów lękowych.
tabliczka ouija

Chłodna głowa

Wielu badaczy paranormalnych i sceptyków podważa autentyczność historii związanych z Zozo i uważa, że wiele z tych opowieści może być wynikiem sugestii, histerii grupowej czy efektów placebo. Nie ma żadnych konkretnych naukowych dowodów potwierdzających istnienie demona Zozo jako rzeczywistej istoty czy demonicznej jednostki.

Wszystkie relacje o tym demonie są oparte na opowieściach i legendach. Niemniej jednak, takie historie są popularne i przerażające. Wielu ludzi wierzy, że Zozo jest prawdziwym demonem, który może przynieść nieszczęście tym, którzy go przywołają.

5 2 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx