Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

25 czerwca 2024

Himuro

Był czas, kiedy interesowałem się grami typu Survival Horror, ale nie było to jakieś wielkie zainteresowanie. Po prostu była moda na takie gry, a ja, zatwardziały gracz musiałem to mieć. Oczywiście, ten...

Był czas, kiedy interesowałem się grami typu Survival Horror, ale nie było to jakieś wielkie zainteresowanie. Po prostu była moda na takie gry, a ja, zatwardziały gracz musiałem to mieć. Oczywiście, ten artykuł nie będzie traktował o grach, ale musiałem o nich wspomnieć, tytułem wprowadzenia.
 
  Poza graniem, interesowałem się lokacjami, budynkami w których toczyła się akcja, a które miały swoje odpowiedniki w rzeczywistości, zwanej przez graczy „realem”. Nie jest to wcale takie dziwne, ponieważ często gry pochłaniały długie godziny spędzone przed komputerem, a znajomość lokacji bywała na wagę życia prowadzonej postaci. W raczkującym internecie zdobycie wiedzy tego typu, czasem graniczyło z cudem, a grzebanie w bibliotece mijało się z celem. Czasem jednak, pewne elementy gier zapadają głęboko w pamięć i po latach można dowiedzieć się czegoś, o czym nie miało się pojęcia.
 
Kiedyś trafiłem na dość subiektywny ranking 100 najbardziej nawiedzonych miejsc na świecie. Ku swojemu zdumieniu, znalazłem tam na 76 miejscu obiekt, który był mi znany, ale nie wiedziałem skąd. Była to legendarna dziś rezydencja, użyta w serii gier Fatal Frame, jednej z najpopularniejszej Japońskiej serii Survival Horror. Jaka jest historia tej rezydencji i skąd wzięła się jej otoczka tajemniczości.
 
                                                         

 Dołączona grafika

                                                           fot/google
 
Gra nie ma zawiłej fabuły i jak większość gier tego typu zaczyna się dość niewinnie. Pewnej sierpniowej nocy 1986 r. młoda studentka, Miku Hinasaki, przychodzi do starej posiadłości rodziny Himuro (Himuro Mansion), aby odnaleźć swojego zaginionego brata. Jej brat Mafuyu udał się tam w poszukiwaniu wcześniej zaginionego przyjaciela i mistrza: pisarza Junsei Takamine oraz jego pomocników Koji Ogata i Tomoe Hirasaka.  
 
Wyposażona jedynie w latarkę Miku wchodzi do posiadłości, której historia pełna jest krwawych morderstw, klątw i przerażających rytuałów. Później udaje jej się odnaleźć stary aparat (camera obscura), który kiedyś należał do jej matki. Okazuje się on posiadać silną moc egzorcystyczną.
 
Podstawą do stworzenia gry miały być fakty i legendy związane z posiadłością rodziny Himuro w Japonii. Z miejscem tym łączy się różne historie o makabrycznej śmierci w tej rodzinie i osobach z nią związanych. Sam producent gry, Makoto Shibata, podaje, że grę bazowano na dwóch Japońskich legendach i historiach o duchach. Graczom pozostaje się tylko domyślać dlaczego umieszczono dopisek „oparte na faktach”.
 
                                                           

 Dołączona grafika

                                                             fot/google
 
Otóż wedle Japońskiej legendy 80 lat temu, w lasach pod Toyko rodzina Himuro w swojej rezydencji przeprowadziła rytuał mający na celu, zapieczętowanie złej Ziemskiej energii w specjalnym miejscu, w podziemiach rezydencji. Powiedzielibyście kolejna miejska legenda, prawda? Cała rodzina Himuro została znaleziona martwa całkowicie „Rozsmarowana” po terenie swojej rezydencji. Podobno po dziś dzień, duchy rodziny oraz demony które uwolnili przy pomocy swojego rytuału, mają krążyć.
 
Niektórzy sądzą również, że w podziemiach rezydencji istnieje „Portal do świata duchów” Niezależnie, jak niedorzecznie potrafi to brzmieć, są ludzie którzy zdają się poważnie wierzyć w te doniesienia. Co zaś się tyczy fabuły z gier Fatal Frame, toczących się w samej Himuro Mansion, pomimo tego, iż napisałem „oparte na faktach”, uważam, że jest to swoisty skok na kasę, marketing, dryfujący na półprawdach. 
 
Nie pomaga też fakt, że żadne z doniesień prasowych tamtych czasów, nie wspomina o tragedii w rezydencji, więc prawdopodobne jest, że ta historia nie miała w ogóle miejsca. Chociaż wydaje się, że miejscowi bardzo wierzą w tą legendę i zostanie ona wiecznie żywa w sercach Japończyków.
 
W wielu grach trafiamy na istniejące w rzeczywistości budowle i miejsca, co ma miejsce choćby w legendarnym S.T.A.L.K.E.R.’ze, gdzie teren Czarnobyla czy Prypeci oddano ze szczegółami.
Rezydencja Himuro co jakiś czas wzbudza zainteresowanie, ale trudno jest znaleźć coś więcej na ten temat. Większość to tylko domysły.
 
Artykuł własny. Prawo do rozpowszechniania po uzyskaniu zezwolenia.
Autor:Staniq

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx