Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

22 września 2023

Oświetlenie w sufitach podwieszanych i Armstrong

Sufity podwieszane i Armstrong są jednymi z popularniejszych rozwiązań w pomieszczeniach biurowych, komercyjnych lub edukacyjnych. Dzięki swojej uniwersalności i elastyczności ten rodzaj sufitów stanowi idealne rozwiązanie do wielu różnych obiektów. Oświetlenie sufitu Armstrong może być łatwo zmieniane, a sama jego konstrukcja jest niezwykle wygodna w montażu. Sufity Armstrong są bardzo wytrzymałe i wyróżniają się wysoką odpornością na uszkodzenia. Są w stanie wytrzymać duże obciążenia, co czyni je idealnym rozwiązaniem dla pomieszczeń o dużym ruchu. Sufity modułowe Armstrong stanowią najlepsze rozwiązanie, kiedy oczekujemy trwałego rozwiązania i sufitu, w którym z powodzeniem zamontujemy wiele modeli lamp oświetleniowych.

Lampy do sufitów podwieszanych i kasetonowych

Sufity podwieszane i kasetonowe można dziś spotkać w wielu obiektach biurowych czy komercyjnych, a także w nowoczesnych wnętrzach mieszkalnych. Są one wykonane najczęściej z płyt karton-gips i instalowane na metalowych konstrukcjach. Sufity kasetonowe składają się z kwadratowych lub prostokątnych elementów, które mocowane są do metalowej siatki. W ich miejscu można z powodzeniem zamontować lampy do sufitu Armstrong. Jest to najczęściej panel LED 60×60, który swoimi wymiarami idealnie pasuje do tego rodzaju sufitu. Panele LED w wymiarze 60×60 możemy zamontować zamiast płyty w sufitach Armstrong lub w sufitach podwieszanych we wcześniej przygotowanym otworze. W przypadku instalacji paneli w standardowym otworze sufitowym niezbędnie będzie wykorzystanie dedykowanych klipsów montażowych.

Panel LED 60×60 i sufit podwieszany

Panel LED występuje dziś w wielu różnych wymiarach i stanowi najczęściej wybierany rodzaj lampy do sufitu Armstrong. Najpopularniejsze z nich to oczywiście oprawy oświetleniowe w wymiarze 59,5×59,5 cm. Jest to rozmiar przystosowany do montażu w konstrukcji sufitu Armstrong zamiast standardowej płyty sufitowej. Rzecz jasna to nie wszystkie panele LED, które możemy wykorzystać do oświetlenia biura czy nowoczesnego wnętrza mieszkania. Równie chętnie decydujemy się dziś na prostokątne lampy w rozmiarze 30×60, 30×120, 60×120, jak i małe panele 30×30. W przypadku ich montażu w sufitach podwieszanych niezbędne będą klipsy montażowe. Można je również zainstalować nawierzchniowo z wykorzystaniem ramki natynkowej lub zwiesić na dedykowanych zawiesiach. Oprawy oświetleniowe do sufitów Armstrong to cienkie lampy, które podłączysz bezpośrednio do instalacji 230V. Każda lampa w zestawie wyposażona jest w zewnętrzny zasilacz, umożliwiający jej długą i bezawaryjną pracę.

Lampy do sufitu Armstrong

Jeszcze kilka lat temu w sufitach Armstrong stosowano najczęściej oprawy rastrowe wyposażone w tradycyjne jarzeniówki. Nie wyglądały one zbyt estetycznie, a ponadto generowały wysokie zużycie energii. Po dłuższym okresie eksploatacji tego rodzaju oświetlenie stawało się również źródłem nieprzyjemnego zapachu. Coraz szybciej rozwijająca się technologia LED przyniosła nam wiele nowych możliwości. Lampy do sufitu Armstrong możemy wybierać dziś wśród wielu nowoczesnych rozwiązań takich jak panele LED czy oprawy downlight. Jeśli Twój obiekt jest już wyposażony w oprawy rastrowe z tradycyjnymi jarzeniówkami, możesz zdecydować się na wymianę jedynie samych źródeł światła. Świetlówki LED możesz z powodzeniem zamontować w tradycyjnej oprawie rastrowej, ale będzie ona wymagać odpowiedniego przerobienia. Należy usunąć stateczniki oraz startery, a świetlówkę LED podłączyć bezpośrednio do instalacji 230V. Pamiętaj, że świetlówki LED w większości zasilane są jednostronnie, co wymaga podłączenia przewodów „L” i „N” jedynie do jednego trzonka świetlówki.

Oprawy oświetleniowe do sufitów Armstrong

Sufity Armstrong możemy spotkać najczęściej w biurach, w których zależy nam na równomiernym i odpowiednio jasnym doświetleniu obiektu. Oświetlenie biurowe powinno dziś spełniać szereg norm, a w szczególności tę określającą poziom natężenia oświetlenia. Norma PN-EN 12464-1:2012 mówi, że poziom natężenia światła powinien wynosić przynajmniej 500 lx. W przypadku pomieszczeń, w których wykonywana jest praca dorywcza, można go obniżyć do 300 lx. Dziś wszystkie oprawy oświetleniowe do sufitów Armstrong mają jasno określone parametry techniczne oraz przechodzą szczegółowe badania fotometryczne. Dzięki temu już w fazie projektu oświetlenia danego obiektu jesteśmy w stanie dobrać odpowiednią ilość i moc lamp. Decydując się na oświetlenie pomieszczenia według profesjonalnego projektu, masz gwarancję, że będzie ono spełniać niezbędne normy oświetleniowe.

5 2 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx