Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

27 września 2023

Co dają ultradźwięki w rehabilitacji?

Ultradźwięki rehabilitacja to metoda terapii, która pomaga w leczeniu różnorodnych schorzeń. Jest niezastąpioną opcją zarówno dla sportowców, jak i osób przechodzących przez proces rekonwalescencji. W niniejszym wpisie przyjrzymy się, jakie korzyści niesie ze sobą oraz jak przebiega proces jej stosowania.

Jak działają ultradźwięki w rehabilitacji?

Terapia ultradźwiękami opiera się na wykorzystaniu fal dźwiękowych o wysokiej częstotliwości, które generują energię mechaniczną. W trakcie zabiegu fala przenika przez tkanki i powoduje ich mikromasaż. Ten proces prowadzi do zwiększenia przepływu krwi, co przyspiesza regenerację komórek i redukuje stan zapalny.

Ultradźwięki mają zastosowanie w leczeniu mięśni, ścięgien, stawów i innych tkanek. Wspomaga też procesy metaboliczne, co przekłada się na szybsze usuwanie produktów przemiany materii i przyspieszenie gojenia się tkanek. Stymulacja komórek może również prowadzić do produkcji kolagenu, co korzystnie wpływa na elastyczność i wytrzymałość tkanek. W efekcie, zabiegi przyczyniają się do poprawy ogólnej kondycji pacjenta, skracając czas powrotu do pełnej sprawności.

Terapię ultradźwiękami znajdziesz na: https://www.jagatowewzgorze.pl/rehabilitacja/oferta/ultradzwieki/

W jakich przypadkach stosuje się terapię ultradźwiękami?

Terapia ultradźwiękami ma szerokie spektrum zastosowań. Przede wszystkim jest wykorzystywana w celu łagodzenia bólu, zwłaszcza bólu przewlekłego, związanego z różnymi schorzeniami, takimi jak artretyzm czy nerwobóle. Ponadto znajdują zastosowanie w leczeniu schorzeń mięśni, ścięgien i stawów, takich jak zapalenia ścięgien, skręcenia czy kontuzje sportowe. Może być również stosowana również w celu zwiększenia elastyczności tkanek oraz poprawy ruchomości stawów. Jest także użyteczna w leczeniu blizn, które mogą powodować dyskomfort lub ograniczać ruchomość. Mogą też wspomagać procesy gojenia złamań kostnych, przyspieszając ich zrost. Często jest stosowana profilaktycznie, aby zapobiec nawrotom chorób czy kontuzjom oraz utrzymaniu zdrowia stawów i mięśni.

Jak przebiega zabieg terapii ultradźwiękami?

Zabieg terapii ultradźwiękami jest starannie przeprowadzany przez doświadczonego fizjoterapeutę, który zaczyna od dokładnego zbadania pacjenta i oceny jego potrzeb oraz stanu zdrowia. Następnie wybiera odpowiednią częstotliwość ultradźwięków oraz dawkowanie energii, które zostaną dostosowane do pacjenta. Po przygotowaniu miejsca zabiegu, na skórę aplikowany jest specjalny żel, który pełni rolę przewodnika fal ultradźwiękowych i zapewnia optymalne warunki. Terapeuta następnie używa aparatu, którym delikatnie przesuwa po obszarze wymagającym terapii, kierując fale dźwiękowe w głąb tkanek.

Zabieg jest zwykle bezbolesny i nieinwazyjny, a pacjent może odczuwać jedynie delikatne ciepło lub wibracje w trakcie jego trwania. Czas zabiegu może się różnić w zależności od rodzaju schorzenia, jego nasilenia oraz obszaru leczenia, jednak przeważnie trwa od kilku do kilkunastu minut. Po zakończeniu procesu, terapeuta zdejmuje żel ze skóry pacjenta, a następnie monitoruje efekty terapii i w razie potrzeby, dostosowuje plan dalszego leczenia.

W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx