Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

27 września 2023

Od czego zależy wybór pędzli do malowania?

To podstawowe narzędzie używane w pracach plastycznych. Pędzle są jednymi z pierwszych akcesoriów malarskich, które poznają dzieci. Malowanie fantastycznie wpływa na rozwój wyobraźni i zdolności manualnych, a wiele osób zajęcia plastyczne zamienia w pasję, której oddaje się już później w zaciszu domowym. Każdy artysta, zarówno doświadczony, jak i początkujący amator musi mieć w swoim warsztacie dobre pędzie malarskie, różnych wielkości i kształtów.

Jakimi pędzlami najlepiej malować?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy rodzaj włosia, każdy kształt i wielkość pędzli służą do uzyskania innego efektu. Warto jest wypróbować różne, zwłaszcza, gdy nasza przygoda z malarstwem się dopiero rozwija. Podstawą jest właściwe dobranie wielkości pędzli i ich włosia do podłoża, na którym będziemy malować, oraz do rodzaju wybranej przez nas farby. Inne pędzle będą Ci potrzebne do delikatnego szkicowania i malowania detali, inne do tworzenia dużych abstrakcyjnych obrazów. Na początek zatem polecamy przemyśleć kompozycję obrazu i efekt, jaki chcemy uzyskać. Docelowo i tak będziesz mieć w swojej kolekcji wiele różnych pędzli, a same pędzle do malowania będą także wdzięcznym artykułem na podarunek dla bliskiego nam artysty, zwłaszcza początkującego, który nie ma jeszcze w swojej kolekcji wielu modeli.

Pędzle do akwareli

Początkujący malarze mogą mieć problem z doborem odpowiedniego pędzla do malarstwa. Po właściwym dobraniu wielkości pędzli do wielkości obrazu, pamiętając, że im większy format prac, tym lepiej sprawdzi się większy pędzel.

Kolejnym krokiem jest dopasowanie pędzla do rodzaju farby. Prace artystyczne to świetna forma relaksu i oderwania się od rzeczywistości, a także niezwykle kreatywne zajęcie, które pozwala się nam rozwijać. Pędzle do malowania farbami akwarelowymi są dość miękkie, na przykład z włosia naturalnego, ponieważ delikatny rodzaj farby nie obciąża tak bardzo włosia. Z akwarelami lepiej pracować jest dość dużym pędzlem i mieć ich pod ręką kilka, zróżnicowanych pod względem wielkości, by móc namalować dobrze poszczególne elementy.

Pędzle do malowania farbami olejowymi i akrylowymi

Do tych rodzajów farb najlepiej jest wybrać pędzle sztywniejsze, które będą sprężyście powracać do swojego kształtu po zgięciu włosia. Dobrze sprawdzają się pędzle płaskie, które można używać raz szerszą, a raz węższą stroną. Gęste farby lubią pędzle szczeciniaste lub syntetyczne. Dobrze sprawdzą się one w tym połączeniu, będą ładnie zachowywać kształt, dzięki czemu na pozwolą na namalowanie takiego kształtu, jaki chcemy. Dziś coraz częściej używamy pędzli ze sztucznego włosia, które są dobrej jakości i trwałości. Pędzle płaskie pozwalają na sprawne wypełnienie dużych obszarów obrazu, można nimi wygodnie malować krawędzie czy wymieszać farbę. Okrągłe pozwalają budować linię kaligraficzną, a szczeciniaki na uzyskanie bardziej surowego, twardego charakteru pracy.

5 1 vote
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx