Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

20 lipca 2024

Czy bezsenność może być groźna dla zdrowia?

Problemy ze snem dotykają coraz więcej osób. Budzenie się co kilka godzin w trakcie nocy, problemy z zaśnięciem czy notoryczne zmęczenie, to objawy, które mogą świadczyć o tym, że w Twoim organizmie dzieje się coś złego i absolutnie nie można tego bagatelizować. Czym jest bezsenność? Jakie są jej objawy? Jak sobie radzić z bezsennością? Czy bezsenność może być groźna dla zdrowia? Na te pytania uzyskasz odpowiedzi poniżej, więc serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nimi!

Czym jest bezsenność?

Bezsenność, znana również jako insomnia, jest zaburzeniem snu, które charakteryzuje się trudnościami w zasypianiu, pozostawaniem długo w stanie czuwania po zaśnięciu, częstym budzeniem się w nocy oraz wcześniejszym wstawaniem rano, z poczuciem niewystarczającego wypoczynku. Bezsenność może prowadzić do upośledzenia jakości snu i wpływać na codzienne funkcjonowanie osoby dotkniętej tym zaburzeniem. Jeśli chodzi o długość tego zaburzenia, to bezsenność może być krótkotrwała, trwająca kilka nocy, lub przewlekła, trwająca dłużej, nawet przez kilka tygodni, miesięcy lub lat. Może mieć wiele przyczyn, takich jak stres, nieodpowiednie nawyki snu, nieprawidłowy styl życia, choroby fizyczne, zaburzenia psychiczne, stosowanie niektórych leków, a także inne czynniki, takie jak zmiana strefy czasowej, hałas czy nieodpowiednie warunki snu.

Jakie są objawy bezsenności?

Objawy bezsenności mogą różnić się w zależności od indywidualnych doświadczeń danej osoby, ale najczęściej obejmują:

  • trudności w zasypianiu – osoba może mieć trudności z zasypianiem, na przykład spędzać długi czas w łóżku, próbując zasnąć lub mieć problemy z wyłączeniem myśli przed snem.
  • częste budzenie się w nocy – chory może budzić się wielokrotnie w nocy i mieć trudności z ponownym zaśnięciem po przebudzeniu.
  • wczesne wstawanie rano – osoba może budzić się zbyt wcześnie rano, z poczuciem, że nie jest wypoczęta, mimo że nie przespała całej nocy
  • zmęczenie i senność w ciągu dnia – chory może odczuwać zmęczenie i senność w ciągu dnia, co może wpływać na jego funkcjonowanie, takie jak trudności w koncentracji, spadki nastroju, drażliwość czy zaburzenia pamięci.
  • pogorszenie ogólnego samopoczucia i jakości życia – bezsenność może wpływać na ogólny stan zdrowia i jakość życia osoby, prowadząc do obniżenia nastroju, zwiększenia poziomu stresu, ograniczenia codziennych aktywności i obniżenia jakości życia.

Oczywiście nie wszystkie te objawy będą występować w każdym przypadku, ponieważ jest to sprawa indywidualna każdej osoby zmagającej się z bezsennością.

Jak radzić sobie z bezsennością?

Leczenie bezsenności może obejmować zmiany w stylu życia, takie jak utrzymanie regularnego harmonogramu snu, unikanie stymulantów przed snem, tworzenie odpowiednich warunków snu, terapię behawioralną, farmakoterapię w niektórych przypadkach oraz leczenie ewentualnych chorób współistniejących. Warto leczenie bezsenności zacząć od zmiany materaca, na którym śpi dana osoba oraz poduszki do spania, ponieważ mogą mieć one bardzo duży wpływ na jakość snu osoby cierpiącej na bezsenność. Pamiętaj, że to zaburzenie jest bardzo groźne dla zdrowia i codziennego funkcjonowania, więc nie należy go bagatelizować!

Artykuł sponsorowany.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx