Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

22 września 2023

Na jakich materiałach i tkaninach można używać druku DTG?

Druk bezpośredni na tkaninie, czyli DTG (Direct to Garment), to innowacyjna technologia drukowania na odzieży, która umożliwia tworzenie wysokiej jakości, trwałych obrazów na szerokim wachlarzu materiałów i tkanin. W porównaniu z innymi popularnymi technikami druku, takimi jak sitodruk czy transfer termiczny, DTG oferuje większą elastyczność i precyzję druku, szczególnie przy produkcji jednostkowej lub niskonakładowej. W niniejszym artykule przedstawimy najważniejsze aspekty druku DTG na różnych materiałach i tkaninach, takie jak bawełna, wiskoza czy poliester.

Materiały i tkaniny nadające się do druku DTG

Najlepsze rezultaty druku DTG uzyskuje się na naturalnych tkaninach, które dobrze wchłaniają tusz. Oto kilka popularnych materiałów, na których można stosować druk DTG:

 • Bawełna – to najbardziej powszechny materiał stosowany w druku DTG ze względu na jego doskonałe właściwości absorpcyjne. Bawełniane koszulki i bluzy zapewniają najlepszą jakość druku oraz trwałość obrazów.
 • Wiskoza – jest to sztuczny materiał o włóknach celulozowych, które dobrze wchłaniają tusz. Wiskoza jest miękka, lekka i wygodna, a druk DTG na niej daje dobre rezultaty.
 • Bawełniane mieszanki – tkaniny takie jak mieszanki bawełny i poliestru, bawełny i wiskozy, czy bawełny i spandexu, również sprawdzają się w druku DTG. Warto jednak zwrócić uwagę na stosunek bawełny w mieszance, gdyż im wyższy, tym lepsza jakość druku.
 • Poliester – choć druk DTG na poliestrze jest trudniejszy ze względu na jego syntetyczną naturę, istnieją specjalistyczne tusze i metody pretraktowania, które umożliwiają druk na tym materiale. 

Właściwości i wymagania materiałów

Kluczowe cechy tkanin, które wpływają na jakość i trwałość druku DTG, to:

 • Gęstość – im większa gęstość włókien, tym lepsze wchłanianie tuszu i bardziej wyraziste kolory druku.
 • Porowatość – tkaniny o większej porowatości zapewniają lepsze wchłanianie tuszu, co przekłada się na wyższą jakość druku. Warto zwrócić uwagę na tkaniny o wyższym współczynniku porowatości, zwłaszcza przy drukowaniu na ciemnych materiałach.
 • Gramatura – materiały o wyższej gramaturze zapewniają większą wytrzymałość i trwałość druku, ale mogą również wpłynąć na koszt produkcji.
 • Przygotowanie materiału przed drukowaniem
 • Aby uzyskać najlepsze rezultaty druku DTG na różnych tkaninach, ważne jest właściwe przygotowanie materiału przed drukowaniem:
 • Pretraktowanie – polega na nałożeniu specjalnego preparatu na obszar druku, aby zapewnić lepszą przyczepność tuszu do tkaniny. Pretraktowanie jest szczególnie ważne przy drukowaniu na ciemnych materiałach, aby uzyskać wyraziste, trwałe kolory.
 • Suszenie – przed drukowaniem, tkanina powinna być odpowiednio wysuszona, aby usunąć wilgoć, która może wpłynąć na jakość druku. Suszenie można przeprowadzić za pomocą suszarki czy prasy termicznej.

Czynniki wpływające na jakość druku

Przy druku DTG istotne są następujące elementy:

 • Rodzaj tuszu – wybór odpowiedniego tuszu, który jest kompatybilny z danym materiałem, jest kluczowy dla jakości druku. Na rynku dostępne są różne rodzaje tuszy, jednak najlepsze efekty uzyska się stosując certyfikowane tusze wysokiej jakości, które przy druku cyfrowym DTG stosuje np. firma Open Technologies.
 • Ustawienia drukarki – odpowiednie ustawienia drukarki, takie jak rozdzielczość czy prędkość druku, mają wpływ na jakość i czas produkcji. Dobrze dobrana konfiguracja drukarki gwarantuje optymalne rezultaty druku.
 • Utrwalanie obrazu – po druku, obraz musi być odpowiednio utrwalony, aby zapewnić trwałość i odporność na pranie. Utrwalanie można przeprowadzić za pomocą prasy termicznej lub tunelu suszącego.

Porównanie z innymi technikami drukowania

Druk cyfrowy DTG ma swoje zalety i wady w porównaniu z innymi popularnymi technikami druku na odzieży. Omówimy sobie tutaj najważniejsze z nich. 

 • Sitodruk – choć ta metoda zapewnia doskonałą jakość druku i niskie koszty przy dużych nakładach, wymaga również przygotowania szablonów i pozwala na mniejszą elastyczność w drukowaniu różnych wzorów. DTG jest bardziej elastyczne i łatwiejsze w użyciu przy druku jednostkowym
 • Transfer termiczny – ta technika polega na przenoszeniu obrazu z papieru transferowego na tkaninę za pomocą wysokiej temperatury. Transfer termiczny jest prosty w użyciu i umożliwia drukowanie na różnych materiałach, ale obrazy mogą być mniej trwałe i podatne na pękanie czy blaknięcie po praniu. Druk DTG oferuje wyższą trwałość i jakość obrazów na naturalnych tkaninach.
 • Sublimacja – to proces, w którym tusz przechodzi ze stanu stałego do gazowego, przenikając do struktury materiału. Sublimacja zapewnia trwałe, wyraźne obrazy na poliestrze, ale nie nadaje się do druku na naturalnych tkaninach, takich jak bawełna. Druk DTG jest bardziej uniwersalny i może być stosowany na szerokim wachlarzu materiałów.

Podsumowanie

Druk DTG to elastyczna i precyzyjna technika drukowania na odzieży, która umożliwia uzyskanie wysokiej jakości, trwałych obrazów na różnych materiałach i tkaninach. Wybór odpowiednich tkanin, właściwe przygotowanie materiału przed drukowaniem oraz uwzględnienie kluczowych czynników wpływających na jakość druku są istotne dla osiągnięcia najlepszych rezultatów. Druk DTG ma swoje zalety i wady w porównaniu z innymi technikami druku, ale dzięki jego elastyczności i możliwości drukowania na szerokim wachlarzu materiałów, stanowi atrakcyjną alternatywę dla przedsiębiorców i artystów w branży odzieżowej. Firmy specjalizujące się w druku DTG, takie jak Open Technologies, oferują profesjonalne usługi i wsparcie w zakresie wyboru odpowiednich materiałów, tuszy i metod pretraktowania, aby zapewnić najlepszą jakość druku na odzieży.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx