Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

23 lipca 2024

Czym jest księgowość uproszczona i kogo obejmuje?

Księgowość uproszczona to ewidencja podatkowa. Tę metodę rozliczania mogą stosować właścicieli małych firm i mikro przedsiębiorstw prowadzonych w formie jednoosobowej działalności gospodarczej i w formie większości spółek osobowych. Wszystko na temat małej księgowości – dowiesz się, czytając artykuł.

Księgowość uproszczona. Na co pozwala?

Księgowość uproszczona musi być prowadzona zgodnie z wymogami prawa. Dzięki niej możliwe jest ustalenia podstawy opodatkowania, a także wyliczenia podatków i zaliczek na podatki, które pozwalają obliczyć wysokość zobowiązań podatkowych. 

Przedsiębiorca może zdecydować się prowadzić małą księgowość w formie ewidencji przychodów opodatkowanych ryczałtem lub za pomocą podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów.

Co to jest księgowość uproszczona? To ewidencja podatkowa, z której mogą korzystać:

  • osoby fizyczne,
  • spółki cywilne osób fizycznych,
  • spółki jawne osób fizycznych,
  • spółki partnerskie,
  • spółki socjalne.

Jednak te podmioty, aby miały możliwość prowadzenia małej księgowości nie mogą mieć przychodów ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych, przekraczających 2 000 000 euro za poprzedni rok obrotowy. W przeciwnym wypadku obowiązkiem przedsiębiorcy jest prowadzenie pełnej księgowości. Księgowość uproszczona –  masz co do niej jakieś pytania? Zapraszamy do kontaktu z doradcą z Biura Rachunkowego Asset. Nasz specjalista rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości, co do metody prowadzenia księgowości Twojej działalności.

Co warto wiedzieć o Księdze Przychodów i Rozchodów?

W przypadku przedsiębiorców, którzy zdecydowali się na prowadzenie Księgi Przychodów i Rozchodów – zobowiązani są oni do płacenia podatku od osiągniętych dochodów. Dochód, czyli przychód pomniejszony o koszty. Płacenie podatków może odbywać na dwa sposoby:

  • liniowo,
  • wg. zasad ogólnych.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Co to? 

W przypadku wyboru ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przedsiębiorca musi płacić podatek wg stawki określonej dla danego typu działalności. To, jaka będzie wysokość podatku zależy od osiągniętych przychodów. Aby móc rozliczać się tą metodą – koniecznie powinieneś zaznaczyć to już we wniosku rejestracyjnym CEIDG-1. Jednak istnieją przypadki, w których to właściciele firm chcą w trakcie prowadzenia działalności zmienić formę opodatkowania na ryczałt. W tym przypadku trzeba złożyć do naczelnika Urzędu Skarbowego oświadczenie, najpóźniej do 20 stycznia danego roku kalendarzowego.

Księgowość uproszczona – Biuro Rachunkowe Asset. Podsumowanie 

Oferta Biura Rachunkowego Asset kierowana jest do wszystkich przedsiębiorców, którym potrzebna jest pomoc księgowa! Jeśli chcesz uzyskać od nas wsparcia, skontaktuj się z nami. Możesz to zrobić, dzwoniąc na numer +48 789 756 155 lub wysyłając wiadomość na adres kontakt@biurorachunkowe-asset.pl. Na stronie znajduje się też formularz kontaktowy.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą! Już teraz przejrzyj usługi, które dla Ciebie przygotowaliśmy –> https://biurorachunkowe-asset.pl/.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx