Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

29 września 2023

Jak wybrać fotelik samochodowy dla dzieci?

Jazda samochodem może być przyjemna, a gdy chodzi o przewożenie dziecka, czy to na tylnym siedzeniu czy przednim, potrzebny jest bezpieczny fotelik. Zapewnia on nie tylko komfortową podróż dla twojego dziecka, ale także zapewnia spokój tobie, jako rodzicowi. Jak wybrać fotelik samochodowy dla dzieci? Jak można dzielić foteliki samochodowe? Jak powinien być mocowany? Czy umieszczamy dziecko zawsze tyłem do kierunku jazdy? Na co zwracać szczególną uwagę? Gdzie kupisz dobry fotelik samochodowy?

Jak dobrać fotelik samochodowy – zasady ogólne

To niezwykle ważne wyposażenie, jeśli jeździsz autem i masz dziecko. W foteliku samochodowym wozimy dzieci do 150cm wzrostu, więc przyda się dla małego dziecka jak i starszego. Oczywiście, wydaje nam się, że najmłodsze dzieci powinny być otaczane większą atencją i wówczas przywiązujemy większą uwagę na dopasowanie fotelika. 

Aby dany fotelik, czy będzie on nowy czy używany, był odpowiedni, trzeba pamiętać o kilku zasadach ogólnych. Oczywiście, istotne jest bezpieczeństwo, a także dopasowanie do konkretnego modelu samochodu, jaki posiadamy. Rodzaj, wielkość kanapy, kąt nachylenia – to wszystko ma znaczenie. Cechą dobrego fotelika są także pozytywne wynik w testach zderzeniowych. Powinien mieć on europejskie normy homologacyjne ECE R44/04 lub ECE R129, a także testy ADAC,  OEAMTC i Test Plus.

Powinien być też stosunkowo lekki, a także taki, który zapewni dziecku swobodę w postaci odpowiedniej przestrzeni. 

Odpowiednio dobrany fotelik, czyli kategorie wagowe

Jaki rodzaj fotelika wybrać? Dobry fotelik dobrany jest między innymi do wzrostu dziecka, wieku dziecka, sylwetki dziecka, a także wagi dziecka. Wedle ostatniej kategorii, rozróżniamy zatem kategorię 0, przeznaczoną dla noworodków  niemowląt do 10kg, Foteliki 0-13kg dla maluszków, w grupie 0+, foteliki 0-18kg (dla dzieci 9-18kg) i jest to grupa I, grupa II dla dzieci do 25kg oraz grupę III dla dzieci od 15 do 36kg.

Co ciekawe, Pierwsza kategoria 0 dedykowana jest od narodzin do ok. 6-9 miesięcy, a 0+ do wieku ok. 18 miesięcy. 

Montaż fotelika – foteliki montowane na kilka sposobów

Jak powinien być fotelik mocowany? Czy pas bezpieczeństwa w samochodzie jest dobry w wyniku nagłego hamowania, jeśli chodzi o nasze pociechy? Przewożenie dzieci w wygodnej pozycji jest kluczowe. Na rynku, także w sklepie Bobowózki, znajdziecie produkty, które można montować przodem do kierunku jazdy lub tyłem do kierunku jazdy.

Różne modele fotelików samochodowych mają także różny sposób montowania. Mogą być oparte o samochodowe pasy bezpieczeństwa, ale lepiej przemyśleć zakup tzw. bazy. Oparta jest ona o rozpowszechniony już w nowych autach system ISOFIX, dzięki któremu wmontujemy fotelik w bazę, dzięki jednemu kliknięciu. Nie musimy też za każdym razem montować fotelika w aucie na nowo, bo baza utwierdzona jest w nim już wcześniej. 

Jeśli chodzi o najpopularniejsze foteliki 0-13kg, mogą mieć dwa rodzaje uprzęży – trzy lub pięciopunktową. pierwsza opcja to 2 pasy, które wychodzą nad ramionami i wpinane są do klamry między nogami dziecka, natomiast opcja pięciopunktowa ma jeszcze 2 pasy biodrowe. 

Gdzie fotelik samochodowy kupić najlepiej?

Zakup fotelika może być pewnym wyzwaniem, a zwłaszcza to, czy dany model, który wpadł nam w oko, będzie pasował do naszego samochodu. Zwykle, kupując używany fotelik możemy mieć niemały problem z jego dopasowaniem. 

Dlatego też, przed zakupem, warto się skonsultować ze sprzedawcą, który posiada doświadczenie i wiedzę i będzie nam w stanie pomóc dobrać odpowiedni model do auta. Dlatego też, tak wygodnie kupuje się foteliki samochodowe w sklepie Bobowózki.

Nie tylko posiadają foteliki bezpieczne, spełniające wszelkie normy i dostępne w różnych opcjach, ale dzięki właściwemu personelowi, są w stanie udzielić ci niezbędnego wsparcia w kupnie dobrego fotelika samochodowego.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx