Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

26 września 2023

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy od 2022 roku mają obowiązek naliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne, przy czym wysokość jest zależna od dochodów lub przychodów. Warto wiedzieć, że przepisy w tym wypadku nie są spójne z przepisami podatkowymi. To sprawia, że niekiedy mamy problem z ustaleniem wartości składki zdrowotnej w rocznym rozliczeniu. Co ciekawe, ustawodawca wprowadził zarówno rozliczenie miesięczne, jak i roczne. Co warto wiedzieć w tym temacie? Czym jest roczne rozliczenie składki zdrowotnej 2022?

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej – ważne informacje

Wiemy już, że przedsiębiorca musi co miesiąc dokonywać rozliczeń składki zdrowotnej. Ponadto, na koniec roku trzeba także wykonać rozliczenie dodatkowe. Kogo dotyczy ta kwestia? Roczne rozliczenie składki zdrowotnej 2022 odnosi się do przedsiębiorców, którzy stosują jako formę opodatkowania skalę podatkową, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub podatek liniowy. Poza tym rozliczenie to dotyczy osób, które prowadzą działalność w formie spółki jawnej, cywilnej, partnerskiej lub jednoosobowej działalności gospodarczej. Roczne rozliczenie w tej sytuacji jest generowane w ZUS DRA/RCA za kwiecień 2023.  

Co jeszcze warto wiedzieć? 

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej jest wykonywane także przez przedsiębiorców, którzy w 2023 lub w 2022 roku zawiesili lub zlikwidowali działalność gospodarczą. Istotne jest to, że rozliczenia rocznego za 2022 rok nie muszą dokonywać wspólnicy: 

  • Spółki komandytowej i komandytowo-akcyjnej 
  • Jednoosobowej spółki z o.o. 
  • Prostej spółki akcyjnej 
  • Podatnicy opodatkowani na podstawie karty podatkowej 

Nie zapominajmy o tym, że te podmioty generują ZUS DRA, który dotyczy rozliczenia kwietnia 2023. Ciekawe informacje w tym temacie znajdziemy na stronie wfirma.pl. Dzięki temu dowiemy się wszystkiego, co dotyczy rocznego rozliczenia składki zdrowotnej 2022. 

Rozliczenie rocznej składki zdrowotnej 

Jak rozliczyć roczną składkę zdrowotną? To zadanie na szczęście nie jest skomplikowane. Składkę widzimy w zakładce Start-ZUS-Deklaracje Rozliczeniowe. Trzeba ją dodać w przypadku niedopłaty lub odjąć w razie nadpłaty od kwoty RAZEM składek, które wynikają z ZUS DRA. Jeśli widzimy czerwony wykrzyknik, jest to informacja o niedopłacie składki. Żółty z kolei wskazuje na nadpłatę rocznej składki zdrowotnej.  

Aby dodać płatność, musimy zaznaczyć ZUS DRA i wybrać opcję Zapłać-Rozlicz. Nie bez znaczenia jest to, że dodanie płatności odnoszącej się do rocznej składki zdrowotnej nie wpływa na zaksięgowanie jej w kosztach lub odliczenie od zaliczki na podatek. Trzeba wiedzieć, że wyliczenie składki rocznej wiąże się także z należnymi składkami zdrowotnymi, które wynikają z ZUS DRA (są one generowane w systemie).   

Podsumowując, zauważyć trzeba, że roczne rozliczenie składki zdrowotnej 2022 jest wykonywane przez wielu przedsiębiorców. W tym wypadku ogromne znaczenie mają przepisy prawne, które powinien znać każdy przedsiębiorca. Rozliczenie odbywa się w strefie online, co pozwala zachować wygodę i komfort. Poza miesięcznym rozliczeniem, musimy mieć na uwadze także roczne rozliczenie. 

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx