Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

19 lipca 2024

Dlaczego pompy ciepła są tak popularne?

Pompy ciepła to urządzenia, które wskazywane są jako sposób na ekologiczne i oszczędne ogrzewanie domu. Co warto wiedzieć na ich temat? Dlaczego w ostatnich latach cieszą się tak dużą popularnością?

Na co zwrócić uwagę, wybierając pompę ciepła do domu?

Polska jest krajem o umiarkowanym klimacie, dlatego warto wziąć to pod uwagę, wybierając pompę ciepła. Każde urządzenie posiada określoną rozpiętość temperatur, w jakich może sprawnie pracować. 

Wybierając urządzenie dopasowane do potrzeb domu, warto zwrócić uwagę także na jego moc cieplną. Tę rozpatruje się indywidualnie dla każdego budynku, w zależności od:

  • powierzchni budynku,
  • zapotrzebowania na moc cieplną – w dużej mierze jest to uzależnione od jakości izolacji cieplnej,
  • średnich temperatur panujących na zewnątrz budynku,
  • ilości wody zużywanej przez mieszkańców w skali roku.

Przy wyborze pompy ciepła dużą uwagę należy zwrócić także na rodzaj odbiorników ciepła. Uznaje się, że pompy ciepła najlepiej sprawdzają się w połączeniu z ogrzewaniem płaszczyznowym, takim jak popularne ogrzewanie podłogowe. W starszych budynkach wdrożenie takich rozwiązań może być sporym wyzwaniem. Alternatywą są wysokotemperaturowe pompy ciepła, dzięki którym można uzyskać wyższą temperaturę wody grzewczej, co umożliwia ogrzewanie domu z tradycyjnym systemem grzejnikowym.

Pompa ciepła to rozwiązanie ekologiczne

Pompa ciepła, niezależnie od wybranego rodzaju, ogrzewa budynek dzięki energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, takich jak grunt, powietrze bądź też woda. 

Niemniej jednak, każda pompa ciepła potrzebuje do sprawnego działania energii elektrycznej. Aby ograniczyć negatywny wpływ urządzenia na środowisko, warto rozważyć montaż instalacji fotowoltaicznej bądź też niewielkiej farmy wiatrowej. W takiej sytuacji można ograniczyć koszty funkcjonowania pompy ciepła niemal do zera, uniezależniając się od wciąż rosnących cen energii elektrycznej.

Wielofunkcyjność pomp ciepła

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że pompy ciepła mogą służyć nie tylko do ogrzewania budynków w sezonie grzewczym. Warto zwrócić uwagę na urządzenia wyposażone w funkcję chłodzenia – te mogą okazać się szczególnie przydatne w gorące, wakacyjne miesiące, kiedy tak ważne jest utrzymanie komfortu termicznego we wnętrzach. Chłodzące pompy ciepła to rozwiązanie o wiele tańsze od tradycyjnej klimatyzacji. Zużywają znacznie mniej energii elektrycznej. 

Pompy ciepła to urządzenia, które pozwalają również na ogrzewanie wykorzystywanej przez domowników wody użytkowej.

Czy zakup pompy się opłaca?

Osoby, które biorą pod uwagę zakup wysokojakościowej pompy ciepła, więcej przydatnych informacji znaleźć mogą pod adresem https://pompyciepla.pl/malopolskie/

Pomimo tego że od momentu, kiedy na rynku pojawiły się pierwsze pompy ciepła, minęło wiele lat, urządzenia te wciąż cieszą się sporym zainteresowaniem inwestorów. Nie ma się co dziwić – są tanie, ekologiczne, oszczędne i wydajne, co czyni je atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnych źródeł ciepła.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx