Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

20 kwietnia 2024

Wózki widłowe – niezbędnik każdego magazynu

Wózki widłowe to urządzenie, które jest używane w magazynach i wszelkich miejscach składowania. Jest to niezbędne wyposażenie każdego miejsca, gdzie liczy się sprawność oraz efektywność. W tym artykule przyjrzymy się bliżej ich działaniu, omówimy zalety, rodzaje oraz zasady użytkowania.

Wózki widłowe – jak usprawniają prace?

Wózki widłowe umożliwiają szybsze i bardziej efektywne przenoszenie towarów, co przekłada się na zwiększenie wydajności pracy. Dzięki nim pracownicy nie muszą ciągle nosić ciężkich przedmiotów i przesuwać ich ręcznie. Z tego powodu zwiększy się także bezpieczeństwo towaru, ponieważ nie będzie on narażony na ludzką nieostrożność. Nadadzą się one szczególnie do podnoszenia ciężkich przedmiotów na odpowiednią wysokość oraz przesuwania palet.

Wózek widłowy, ze względu na rodzaj zasilania, dzieli się na wózek elektryczny i napędzany silnikiem spalinowym. Każdy z nich będzie przystosowany do innego środowiska pracy.

Wózek elektryczny będzie idealnym wyborem do pracy w pomieszczeniu. W magazynie lub innych miejscach, gdzie praca wykonywana jest pod dachem, wózek elektryczny będzie dobrze wykonywał swoje zadanie. Jest on niemal bezgłośny oraz nie będzie emitował tlenku węgla. Jest to szczególnie ważne, ponieważ w ten sposób zadbasz o zdrowie swoich pracowników.

Wózek spalinowy natomiast sprawdzi się podczas prac na otwartym powietrzu. Taki wózek może być zasilany na: gaz, benzynę lub olej napędowy.

Bezpieczeństwo pracy – jak o nie zadbać?

Podczas pracy z wózkami widłowymi należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa, ponieważ ich niewłaściwe użycie może prowadzić do poważnych wypadków i urazów. Pracownicy korzystający z wózków widłowych powinni być przeszkoleni w ich obsłudze oraz znać zasady bezpieczeństwa, do których należą:

  • Zakładanie odzieży ochronnej takiej jak między innymi kask i odblaski zredukuję szansę na wystąpienie urazu podczas pracy.
  • Transportowanie ładunku w granicach dopuszczalnej ładowności wózka widłowego.
  • Poruszanie się z rozsądną prędkością.

Należy także pamiętać o tym, że wózki widłowe muszą być regularnie serwisowane i naprawiane, aby zapewnić ich prawidłowe działanie i minimalizować ryzyko wypadków.

Szkolenie pracowników do używania wózka widłowego

Aby móc korzystać z wózków widłowych, pracownik musi być przeszkolony oraz posiadać odpowiednią licencję. W Polsce, szkolenie z zakresu obsługi wózków widłowych jest obowiązkowe i regulowane przez ustawę o bezpieczeństwie i higienie pracy. Szkolenia takie są organizowane przez specjalne szkoły, które mają odpowiednie uprawnienia. Po ukończeniu szkolenia, pracownik musi zdać egzamin praktyczny oraz teoretyczny, aby otrzymać licencję na obsługę wózków widłowych. Licencja jest ważna przez okres dziesięciu lat, po których upływie należy odbyć szkolenie uzupełniające oraz ponownie zdać egzamin. Koszt takiego szkolenia zaczyna się od 800 zł i dotyczy on normalnych wózków widłowych. Dla specjalizowanych wózków jest to koszt 1100 zł. Kurs używania wózka widłowego trwa około 40 godzin.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx