Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

27 września 2023

Jak dbać o samochody marki Opel – porady dla właścicieli

Regularny przegląd serwisowy pojazdów marki Opel oraz konserwacja są niezwykle ważne z wielu powodów. Dowiedz się jak dbać o swojego Opla.

Awarie naszych samochodów osobowych bardzo często wynikają z niewłaściwej i nieekonomicznej eksploatacji pojazdów. Jeszcze częściej wśród przyczyn wymienia się zaniedbania właścicieli aut – brak lub zbyt rzadką wymianę części i płynów eksploatacyjnych, a nawet długi czas utrzymywania zabrudzonego pojazdu.

Zbędnych wydatków i złożonych w naprawie awarii można uniknąć, właściwie dbając o swoje auto. Jak to zrobić w przypadku samochodów marki Opel? O czym warto pamiętać?

Zarówno wybór niewłaściwych bądź niskiej jakości, nietrwałych części, jak i nieregularne wymiany płynów eksploatacyjnych doprowadzają do stosunkowo szybko pojawiających się awarii. Poszczególne części oraz płyny spełniają ważne funkcje, odpowiadają za prawidłowe działanie m.in. silnika, ale i wszystkich pozostałych elementów znajdujących się w pojeździe.

Gdy nieregularnie lub zbyt rzadko wymieniamy płyny hamulcowy, chłodniczy, a także olej, zarówno silnik, jak i hamulce nie mają szansy prawidłowo działać. Szybko dochodzi do nadmiernego bądź nieprawidłowego zużycia i kosztownych w naprawie usterek. Co więcej, niedbałość o powyższe elementy, poprzez doprowadzenie do pogorszenia stanu przede wszystkim technicznego pojazdu, ma znaczący wpływ na zmniejszone bezpieczeństwo poruszania się autem.

Regularnie wykonywane przeglądy pozwalają na wydłużenie trwałości i żywotności poszczególnych części. Mają znaczenie dla bezpieczeństwa i wygody użytkowania pojazdu, a ponadto pozwalają uniknąć nadprogramowych napraw.

Utrzymywanie czystości auta – jak często myć samochody marki Opel

Samochody marki Opel, ale i dowolnego innego producenta, wymagają regularnego mycia, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Choć wydaje się, że to tylko kwestia wizualna, nic bardziej mylnego! Czyste auto wygląda estetycznie, przyjemnie się z niego korzysta, poza tym wzrasta jego wartość i łatwiej o korzystną odsprzedaż. Na tym się jednak nie kończy.

Zanieczyszczenia osadzające się na karoserii, pochodzące m.in. ze śniegu, ale i te drogowe, ponadto żwir pojawiający się na drodze, mogą prowadzić do zarysowań, a z czasem głębszych uszkodzeń powłoki lakierniczej. Im dłużej zanieczyszczenia drogowe czy też wynikające z warunków pogodowych pozostają na samochodzie, tym głębiej wnikają i czynią większe szkody. Łatwo o powstawanie ognisk korozji, początkowo trudnych do zauważenia, z czasem powiększających się pod względem powierzchni i obejmujących kolejne elementy samochodu.

Korozja jest zabójcza wręcz dla samochodu i równie szybko, co często staje się przyczyną dużych i kosztownych w naprawie usterek.

Regularne czyszczenie auta z zewnątrz, tym częstsze, im więcej i w im trudniejszych warunkach porusza się pojazd, pozwala uniknąć takich sytuacji. Podobnie rzecz się ma z myciem auta wewnątrz. Pozbycie się kurzu, który jest siedliskiem chorobotwórczych drobnoustrojów, daje szansę na zachowanie zdrowia użytkowników pojazdu.

Jak unikać nadmiernego obciążenia samochodu – ekonomiczna jazda i jej wpływ na stan auta

Ekonomiczna jazda to pojęcie, które nie powinno być nam obce. Chodzi nie tylko o mniejsze spalanie, czyli ograniczenie zużycia paliwa, ale i bardziej komfortową oraz bezpieczniejszą jazdę. Dodatkowe kilogramy, które wozimy w aucie, przede wszystkim w bagażniku, wpływają na duże obciążenie, a to oznacza, że pojazd musi włożyć znacznie więcej pracy w to, aby dotrzeć na miejsce.

Wyjazd na urlop wiąże się nierozerwalnie z pakowaniem bagaży, jednak na co dzień warto usunąć z samochodu wszystkie zbędnie przewożone rzeczy. Znajdźmy miejsce tylko dla tych, które należą do obowiązkowego wyposażenia bądź są absolutnie niezbędne w drodze dla kierowcy czy pasażerów. Lżejsze auto to mniejsze spalanie, bardziej komfortowa i bezpieczna jazda.

Samochód marki Opel – jakie części należy regularnie wymieniać

Nie zapominajmy o regularnych wymianach płynów eksploatacyjnych, a także wszystkich zużytych części. Zaleca się, aby olej wraz z filtrem paliwa wymieniać co około 10 tysięcy km lub co rok. Regularnie należy również wymieniać filtry powietrza i kabinowy.

Dla zachowania poprawnej pracy układu hamulcowego oraz bezpieczeństwa jazdy konieczna jest wymiana klocków i tarcz hamulcowych, przeważnie co około 30-50 tysięcy km. W zależności od zaleceń producenta, co 90-120 tysięcy km wymienia się rozrząd, natomiast olej w skrzyni biegów – co 60-80 tysięcy km.

Płyny hamulcowy i chłodniczy wymienia się co 2 lata bądź 60 tysięcy km. Warto także zadbać o nowy akumulator – co 4-5 lat, oraz nowy komplet opon, gdy bieżnik ma mniej niż zalecane minimum wynoszące 3 mm.

Jak znaleźć dobry serwis samochodowy? Serwis Opla Warszawa

Choć na rynku nie brakuje fachowców i serwisów zajmujących się poszczególnymi markami, warto stawiać na sprawdzone i zaufane firmy. Należy do nich serwis Opla w Warszawie, który oferuje zarówno przeglądy okresowe, diagnostykę, jak i naprawę pojazdów tej marki. Klienci mogą liczyć na pełen profesjonalizm, przystępne ceny, dokładność w wykonywanych pracach oraz indywidualne podejście.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx