Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

10 czerwca 2023

Potrzebna wycena nieruchomości? Skorzystaj z usług rzeczoznawcy majątkowego!

W języku potocznym mówi się, że nie ma dwóch takich samych nieruchomości. Każda prezentuje bowiem inną wartość, na którą wpływ ma wiele różnego rodzaju czynników. Dlatego też, chcąc wycenić daną nieruchomość, warto skorzystać z usług rzeczoznawcy majątkowego. Czym dokładnie zajmuje się ten specjalista i jak przebiega z nim współpraca?

Kim jest rzeczoznawca majątkowy?

Rzeczoznawca majątkowy to osoba, która zawodowo zajmuje się wyceną nieruchomości różnego typu. Warto mieć świadomość, że termin ten jest chroniony prawnie, gdyż zawód rzeczoznawcy majątkowego podlega regulacjom. Kandydat musi nie tylko posiadać dużą wiedzę z zakresu wyceny nieruchomości, lecz również nabyć doświadczenie zawodowe oraz uzyskać wynik pozytywny z egzaminu państwowego. Osoby, które podają się za rzeczoznawców majątkowych, a nie posiadają stosownym uprawnień, podlegają karze grzywny, która może wynieść nawet 50 tysięcy złotych. To, czy dana osoba posiada niezbędne uprawnienia, można sprawdzić w Centralnym Rejestrze Rzeczoznawców Majątkowych. Klienci korzystający z ich usług mogą być pewni profesjonalnego podejścia, a także fachowej wyceny, jaką przeprowadzają. Specjaliści podchodzą do każdego zlecającego w sposób indywidualny, ustalając zakres współpracy, cenę świadczonych usług oraz terminy, w jakich zostaną zrealizowane poszczególne zadania. Jest to bardzo istotne, gdyż trudno o dwie takie same nieruchomości, zatem każde zlecenie jest całkowicie inne i wymaga indywidualnego podejścia. 

W jakich przypadkach warto skorzystać z pomocy rzeczoznawcy majątkowego?

Rzeczoznawca majątkowy może wyceniać daną nieruchomość dla różnych celów. Klienci najczęściej decydują się skorzystać z jego pomocy, gdy chcą sprzedać mieszkanie czy dom. Określenie ceny transakcyjnej może przysparzać niemałe trudności, zwłaszcza mając na uwadze fakt, iż większość osób nie posiada specjalistycznej wiedzy dotyczącej składowych wyceny nieruchomości. Z usług rzeczoznawcy korzystają także osoby, które wziąć kredyt hipoteczny. Bank, zanim udzieli finansowania, wymaga dostarczenia dokumentów potwierdzających wartość konkretnego gruntu czy mieszkania. Wycena może zostać przeprowadzona celem określenia wartości darowizny czy zamiany nieruchomości na inną. W każdym przypadku zlecający omawia interesujące go zagadnienia z rzeczoznawcą, jednocześnie ustalając zakres współpracy. 

Rzeczoznawca majątkowy – fachowość i terminowość

Szacowanie nieruchomości to złożony i trudny proces, który wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy oraz dużego doświadczenia zawodowego. Dlatego też każdy, kto potrzebuje stosownej dokumentacji przedstawiającej wartość nieruchomości, powinien zgłosić się po pomoc do rzeczoznawcy majątkowego. Mieszkańcy województwa śląskiego, a zwłaszcza Jaworzna oraz okolicznych miast, mogą skorzystać z usług Barbary Włodarczyk. Sporządza ona operaty szacunkowe, a także opinie o wartości. Stanowią one pełnowartościową dokumentację akceptowaną przez instytucje takie jak banki czy urzędy. Fachowość, terminowość i skrupulatność – to właśnie wyróżnia dobrego rzeczoznawcę majątkowego, który wykonuje bardzo ważną i odpowiedzialną pracę. Korzystając z usług specjalistów możemy być pewni, że nieruchomość każdego rodzaju zostanie wyceniona w sposób prawidłowy, bez pomijania najważniejszych elementów. 

Wycena własna a wycena rzeczoznawcy majątkowego – czym się różnią?

Wycenę nieruchomości wiele osób próbuje przeprowadzić we własnym zakresie, na przykład celem przygotowania oferty sprzedaży. Niemniej jednak samodzielne szacowanie wartości mieszkania czy gruntu opiera się zazwyczaj na porównywaniu ich z innymi, podobnymi nieruchomościami. Warto pamiętać, że nawet podobnie wyglądające mieszkania, domy lub działki w rzeczywistości mogą prezentować zupełnie inną wartość. Z tego też powodu samodzielna wycena często okazuje się chybiona, a proponowana kwota znacznie odbiega od tej prawdziwej. Tymczasem wycena przeprowadzana przez rzeczoznawcę majątkowego bazuje przede wszystkim na posiadanej przez niego wiedzy z zakresu rynku nieruchomości, budownictwa czy metod obliczeniowych. Wbrew pozorom nie wystarczy porównać nieruchomości z innymi – konieczne jest tutaj kompleksowe podejście, które prezentuje wyłącznie doświadczony specjalista. Na ostateczną, podaną przez niego wartość wpływ ma bowiem bardzo dużo czynników. Ponadto nie zawsze sporządzenie wyceny we własnym zakresie będzie akceptowane – profesjonalną dokumentację trzeba przedstawić na przykład w banku oraz w urzędzie. 

Więcej informacji znajdziesz na stronie http://www.wycenawlodarczyk.pl/wycena-nieruchomosci-dabrowa-gornicza/.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx