Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

10 czerwca 2023

Do czego uprawnia prawo jazdy kategorii B1? Podstawowe informacje

Prawo jazdy stanowi dokument uprawniający jego właściciela do prowadzenia pojazdów mechanicznych. By móc się nim legitymować niezbędne jest zaliczenie egzaminów – pisemnego i praktycznego. W Polsce przyznawane są prawa jazdy różnych kategorii. Warto wiedzieć, do prowadzenia jakich pojazdów uprawnia B1.

Czym jest kategoria B1?

Zgodnie z ustaleniami prawo jazdy B1 daje możliwość prowadzenia:

  • czterokołowca lekkiego rozumianego jako pojazd do przewożenia osób i ludzi, którego masa nie przekracza 440 kg bądź 550 kg w przypadku dodatkowego załadunku. Co więcej, dozwolone jest kierowanie dwu- lub trójkołowym motorowerem z silnikiem spalinowym o pojemności 50 cm3 lub elektrycznym o maksymalnej mocy 4 kW;
  • motocykla z silnikiem 124 cm, mocy 11 kW i stosunku 0.1 kW/kg;
  • motoroweru o pojemności, nieprzekraczającej 50 cm3 i prędkości poniżej 45 km/h;
  • czterokołowca lekkiego (quadu);
  • jednośladu o pojemności do 125 cm3 o mocy nie większej niż 11 kW (dla właścicieli B1 od co najmniej trzech lat).

Zdanie egzaminu teoretycznego i praktycznego B1 jest równoznaczne ze zdaniem egzaminu na prawo jazdy kategorii AM, tj. na jednoślady do 50 cm3 w przypadku silnika spalinowego i 4 kW – elektrycznego. Daje on ponadto możliwość prowadzenia czterokołowca o wadze 350 kg i maksymalnej prędkości 45 km/h.

Kto może zdawać egzamin państwowy na prawo jazdy kategorii B1?

O uzyskanie prawa jazdy może ubiegać się większość osób po ukończeniu 16. roku życia. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by na kurs zapisać się trzy miesiące przed swoimi urodzinami. Wystarczy uiścić opłatę w wysokości około 1500-2000 złotych i zaliczyć 30 godzin zajęć praktycznych, trwających po 60 minut oraz 30 teoretycznych po 45 minut. W ramach kursu prowadzone są także szkolenia z udzielania pierwszej pomocy. Po odbyciu wymaganych lekcji, kandydat może przystąpić do egzaminów – praktycznego i teoretycznego. Pozytywne zaliczenie egzaminów daje uprawnienia kierowania pojazdami zaliczanymi do kategorii B1.

Kurs na prawo jazdy od 16 lat można zrobić również na pojazd z automatyczną skrzynią biegów. Więcej na ten temat przeczytać można w tym artykule: https://specjalistka.net/prawo-jazdy-automat/.

Jakie warunki należy spełnić, by móc przystąpić do kursu prawa jazdy?

Procedura rekrutacyjna uruchamiana jest wobec osób, które skończyły 15 lat i 9 miesięcy. Kandydat powinien udać się do lekarza, by uzyskać zaświadczenie potwierdzające brak jakichkolwiek przeciwskazań zdrowotnych do prowadzenia pojazdów. Dokument ten należy następnie złożyć w urzędzie i dołączyć do niego wniosek o wydanie prawa jazdy kat. B1. Niezbędne jest również przyniesienie swojego zdjęcia. Osoby niepełnoletnie powinny zgłosić się wraz z rodzicem bądź prawnym opiekunem. Bez ich zgody nie ma możliwości rozpoczęcia kursu na prawo jazdy. Jeśli wszystkie dokumenty zostaną pomyślnie przyjęte, ubiegający się o pozwolenie do przystąpienia praktyk teoretycznych i teoretycznych otrzymuje swój numer PKK – wymagany w szkole jazdy, na egzaminie państwowym oraz przy wydawaniu prawa jazdy.

Jaki jest koszt egzaminów wewnętrznych na prawo jazdy od 16 lat?

Po zaliczeniu lekcji teoretycznych i praktycznych kursant zostaje dopuszczony do egzaminów. Jeśli zaliczy on test teoretyczny za pierwszym podejściem, wówczas wysokość opłaty wynosi 30 zł. W przypadku egzaminu praktycznego trzeba natomiast liczyć się z wydatkiem 140 zł. Oczywiście, nie zawsze udaje się przejść pozytywnie przez wszystkie etapy, uprawniające do otrzymania prawa jazdy kat. B1. Każde kolejne podejście kosztuje odpowiednio 30 bądź 140 zł. Należy również pamiętać, że dopiero po zaliczeniu teorii sprawdzane są umiejętności praktyczne kursanta na prawo jazdy kategorii B1.

Prawo jazdy kat. B1 to świetna propozycja dla osób, które nie ukończyły osiemnastego roku życia i chcą kierować pojazdami – motorowerem, quadem itp. Należy pamiętać, że kurs i egzaminy to koszt około 2000 zł. By planowane wydatki nie wzrosły warto zatem sumiennie podchodzić do zajęć praktycznych i teoretycznych w celu uzyskania prawa jazdy B1 za pierwszym podejściem.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx