Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

27 września 2023

Emerytury stażowe – ile wynoszą?

Emerytury stażowe to bardzo ważne zagadnienie, które warto bliżej się przyjrzeć. W tym zakresie inicjatywę przejęła NSZZ Solidarność poprzez zebranie podpisów pod projektem emerytury stażowych. Poza tym na stronach rządowych znaleźć można informacje o projekcie ustawy, jaki zaproponowany został przez prezydenta Dudę. To wskazuje, że aktualnie w sejmie znajdują się aż dwa projekty ustawy, dotyczące wskazanych emerytur. Co trzeba wiedzieć o emeryturach stażowych? Kto może z nich skorzystać? Kiedy można się o nie ubiegać?

Emerytury stażowe

Obecnie wiek emerytalny wiąże się z uzyskaniem odpowiedniego wieku, tak aby korzystać z emerytury. Dla kobiet jest to 60 lat, a dla mężczyzn 65. Okazuje się, że emerytury stażowe bazować mają na stażu pracy danej osoby – po uzyskaniu odpowiedniej liczby wypracowanych lat pracownicy będą mogli przejść na stażową emeryturę. Projekty wskazują na 35 lat pracy kobiety i 40 lat pracy mężczyzny. W efekcie wcześniejsze rozpoczęcie pracy oznacza, że z emerytury skorzystamy nawet kilka lat prędzej.

Kto skorzysta z emerytury stażowej?

Kto będzie mógł skorzystać z emerytury stażowej? Pamiętajmy o tym, że propozycje zmiany nie są dostępne dla każdego obywatela. Ważnym kryterium jest tutaj uzbieranie odpowiedniego kapitału, który da możliwość przejścia na emeryturę. Praktycznie rzecz ujmując, jeśli nie uzbieramy odpowiedniej sumy na kapitale emerytalnym, nie skorzystamy z emerytury stażowej. Projekty mówią o tym, że kapitał ten powinien pozwalać na wypłatę co najmniej 120% minimalnej emerytury. Więcej informacji na ten temat znajdziemy w serwisie Poradnik Pracownika.

Co jeszcze jest istotne?

Ile będzie wynosiła emerytura stażowa? To pytanie aktualnie nurtuje wiele osób. Faktem jest, że świadczenie to nie może być niższe niż minimalna emerytura w danym roku kalendarzowym. To nie oznacza jednak, że emerytura nie może być wyższa niż minimalna. Jeśli chodzi o stażowe emerytury, będziemy mogli także dodatkowo dorabiać, bez ograniczeń. Uzyskanie emerytury w minimalnej kwocie jest jednoznaczne z tym, że dorobimy do świadczenia bez żadnych problemów. 

 Kiedy mają zostać wprowadzone emerytury stażowe? Jest to rozwiązanie, które wychodzi naprzeciw osobom bardzo wcześnie podejmującym pracę. Wieloletnia praca może wpływać na większe problemy zdrowotne u osób, które szybko zaczęły pracować. W późniejszym czasie ich efektywność spada, dlatego motywacją mogą być stażowe emerytury. Obecnie nie wiadomo, kiedy taka opcja wejdzie w życie i czy w ogóle do tego dojdzie. Co ciekawe, temat ten powrócił jak bumerang wraz z projektem NSZZ Solidarność, inicjatywą obywatelską oraz inicjatywą prezydenta Andrzeja Dudy. Powinniśmy na bieżąco obserwować wszelkie zmiany w tym zakresie, gdyż mogą nas zaskoczyć w najmniej spodziewanym momencie. 

Podsumowując, warto zauważyć, że na razie kwestia emerytur stażowych nie została jeszcze wprowadzona. Musimy mieć na uwadze to, że to bardzo duża rewolucja dla emerytur i dla całego społeczeństwa. Obecnie w naszym kraju żyje społeczeństwo starzejące się, przez co istnieją obawy co do kolejnych lat. Zastanawiamy się nad tym, czy młode społeczeństwo udźwignie kwestię dotyczącą zarabiania na emerytury dla starszych. Póki co istnieje obawa, że nie będzie miał kto pracować na nasze emerytury. Faktem jest, że na ostateczne decyzje dotyczące emerytur stażowych z pewnością jeszcze poczekamy. Mimo tego, że ten ważny temat powraca do nas raz na jakiś czas, wciąż nie ma jednoznacznych decyzji dotyczących emerytur stażowych. 

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx