Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

26 września 2023

Najnowsze trendy w projektowaniu ogrodów- co jest modne w tym sezonie?

Fot.: freepik.com

Projektowanie ogrodów jest nieustannie rozwijającą się dziedziną, która podlega wpływom zmieniających się trendów. W sezonie obecnym istnieje kilka dominujących stylów i elementów projektowych, które są szczególnie popularne. 

Ogrody wielozadaniowe

Ogrody wielozadaniowe to trend, który staje się coraz bardziej popularny w projektowaniu ogrodów. Obejmuje on wykorzystanie ogrodu nie tylko jako przestrzeni do wypoczynku, ale również jako miejsca do uprawy własnych warzyw, owoców i ziół. Oto kilka cech charakterystycznych ogrodów wielozadaniowych:

Ogród warzywny: Wielu ludzi decyduje się na założenie własnego ogródka warzywnego, gdzie mogą uprawiać świeże i zdrowe produkty spożywcze. Ogród warzywny może mieć różne formy, takie jak tradycyjne grządki, pojemniki, szklarnie lub pionowe ogrody. Wprowadzenie różnorodności warzyw i owoców do ogrodu nie tylko zapewnia dostęp do świeżych składników, ale także dodaje koloru i tekstury do krajobrazu.

Modułowe systemy uprawy roślin: Innym trendem w ogrodach wielozadaniowych są modułowe systemy uprawy roślin, które umożliwiają wykorzystanie ograniczonej przestrzeni w sposób efektywny i produktywny. Są to inteligentne rozwiązania, które wykorzystują pojemniki, półki i systemy hydroponiczne do uprawy roślin wertykalnie. Dzięki temu można uprawiać większą ilość roślin na mniejszej powierzchni, idealne dla osób mieszkających w mieście lub posiadających ograniczoną przestrzeń.

Ogrody owocowe i ziołowe: W ogrodach wielozadaniowych coraz częściej spotyka się również obszary dedykowane uprawie owoców i ziół. Drzewa owocowe, krzewy jagodowe i pnącza owocowe stanowią nie tylko dekoracyjny element ogrodu, ale również dostarczają świeżych owoców. Natomiast zioła mogą być uprawiane zarówno w grządkach, jak i w pojemnikach na tarasie czy balkonie, umożliwiając łatwy dostęp do aromatycznych przypraw podczas gotowania.

Ogrody w stylu rustykalnym

Ogrody w stylu rustykalnym to urocze i pełne uroku przestrzenie inspirowane wiejskim krajobrazem. Charakteryzują się one naturalnymi elementami i prostotą, przy jednoczesnym podkreślaniu uroku wiejskiej idylli. Cechy charakterystyczne dla ogrodów w stylu rustykalnym:

Naturalne materiały: Ogrody rustykalne wykorzystują naturalne materiały, takie jak drewno, kamień, glina i wiklina. Drewniane altanki, płoty, meble ogrodowe oraz ścieżki z kamieni dodają rustykalnego uroku i wprowadzają naturalny charakter do ogrodu. Zastosowanie tych materiałów tworzy harmonię z otaczającą przyrodą.

Roślinność o dzikim charakterze: Rośliny w ogrodach rustykalnych często mają bardziej swobodny i dziki wygląd. Wybiera się gatunki roślin o luźnym wzroście, takie jak dzikie kwiaty, byliny, trawy ozdobne i pnącza. Unika się przesadzonej dbałości o precyzję w przycinaniu roślin, co nadaje ogrodowi naturalny i nieformalny wygląd.

Akcenty rustykalne: W ogrodach w stylu rustykalnym ważne są rustykalne akcenty, które nadają charakterystyczny urok. Mogą to być na przykład stare drewniane beczki, wiklinowe kosze, metalowe donice, drewniane beczki czy stodoły, które mogą służyć jako dekoracyjne elementy ogrodu. Stare narzędzia ogrodnicze, drewniane beczki na wodę czy kosze na owoce dodają uroku i nostalgii wiejskiego krajobrazu.

Kwiaty i ogródki ziołowe: Kwiaty mają istotne miejsce w ogrodach rustykalnych. Występują licznie w postaci kolorowych rabat, bujnych połaci kwietnych i romantycznych pnączy. Popularne są również ogródki ziołowe, w których można uprawiać aromatyczne zioła, takie jak mięta, rozmaryn, tymianek czy lawenda. Kwiaty i zioła dodają piękna i aromatu, tworząc przyjemną atmosferę w ogrodzie.

Elementy wodne: Styl rustykalny często uwzględnia elementy wodne, takie jak małe stawki, fontanny czy naturalne strumienie. Mogą one tworzyć oazę spokoju i dodać naturalnego charakteru do ogrodu. Delikatne szumienie wody tworzy relaksującą atmosferę i przyciąga różnorodne ptaki i owady.

Ogrody owocowe i ziołowe

Ogrody owocowe i ziołowe to wyjątkowe przestrzenie, w których można cieszyć się świeżymi owocami i aromatycznymi ziołami. Przedstawiamy znaki szczególne dla ogrodów owocowych i ziołowych:

Wybór odpowiednich roślin: Kluczowym elementem ogrodów owocowych i ziołowych jest odpowiedni dobór roślin. W ogrodach owocowych można uprawiać drzewa owocowe, takie jak jabłonie, grusze, śliwy, brzoskwinie, morele, czereśnie czy maliny. Natomiast w ogrodach ziołowych można znaleźć rozmaite zioła, takie jak mięta, rozmaryn, tymianek, szałwia, oregano czy bazylia. Ważne jest zapewnienie odpowiednich warunków wzrostu, takich jak gleba, nasłonecznienie i wilgotność.

Planowanie przestrzeni: Ogród owocowy i ziołowy powinien być odpowiednio zaplanowany, aby pomieścić różne gatunki roślin. Drzewa owocowe powinny być rozmieszczone w taki sposób, aby zapewnić im odpowiednią przestrzeń do wzrostu i rozwoju. W przypadku ogrodu ziołowego, warto rozważyć tworzenie osobnych rabat lub pojemników dla poszczególnych gatunków ziół. Planując układ ogrodu, należy również uwzględnić dostęp do roślin, aby ułatwić zbieranie owoców i ziołowej.

Odpowiednia pielęgnacja: Ogród owocowy i ziołowy wymaga regularnej pielęgnacji, takiej jak podlewanie, nawożenie i przycinanie. Rośliny owocowe mogą wymagać specjalnej opieki, takiej jak regularne opryski przeciwko szkodnikom i chorobom. Zioła często są łatwe w uprawie, ale wymagają regularnego przycinania, aby zachować ich kształt i zachęcić do dalszego wzrostu. Pielęgnacja roślin jest kluczowa dla zdrowego wzrostu i obfitego plonu.

Estetyka ogrodu: Ogrody owocowe i ziołowe mogą być jednocześnie praktyczne i estetyczne. Można zastosować różne techniki projektowe, takie jak tworzenie harmonijnych rabat, wykorzystanie ozdobnych donic lub stworzenie alejek między roślinami. Ważne jest również uwzględnienie roślin towarzyszących, które dodadzą koloru i tekstury do ogrodu. Na przykład, kwiaty między drzewami owocowymi lub dekoracyjne trawy w ogrodzie ziołowym.

Cieszenie się plonami: Największą zaletą ogrodów owocowych i ziołowych jest możliwość cieszenia się świeżymi plonami. Zrywanie dojrzałych owoców z własnego ogrodu jest nie tylko satysfakcjonujące, ale także zapewnia dostęp do wysokiej jakości, świeżych produktów. Zioła można z kolei używać do gotowania, przyprawiania potraw czy nawet tworzenia ziółek i naparów.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx