Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

27 września 2023

Jak wybrać odpowiedni papier do drukarki?

Wybór odpowiedniego papieru do drukarki jest istotnym aspektem. Pozwala uzyskać optymalnej jakości wydruki. Dedykowany papier może poprawić wygląd i trwałość dokumentów, a także zapewnia płynną, bezawaryjną pracę drukarki. Oto kilka kryteriów, które powinieneś wziąć pod uwagę podczas wyboru papieru do drukarki czy kserokopiarki. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę, niezależnie od tego czy potrzebujesz asortymentu do biura czy do domowego sprzętu.

Gramatura papieru

Gramatura papieru odnosi się do masy jednego arkusza papieru o wymiarach 1 m x 1 m. Większość papieru do drukarek ma gramaturę od 60 do 120 g/m². Arkusz o niższej gramaturze jest cieńszy i lżejszy. Dobrze sprawdzi się do wydruku dokumentów, które przechowuje się w koszulkach czy segregatorach. Papier o wyższej gramaturze jest zazwyczaj bardziej trwały i odporny na prześwitywanie, co czyni go idealnym do druku dwustronnego lub prezentacji. Jest grubszy i cięższy, a także bielszy. To doskonałe rozwiązanie do druku umów, zaproszeń czy ważnych dokumentów. Najpopularniejszy papier ksero znajdziesz tutaj: https://www.biurowi.pl/pl/p/Papier-ksero-POLjet-A4-80g-klasa-A/1269. Z kolei papiery o gramaturze 400 g/m² podnoszą prestiż wydruków, dlatego świetnie sprawdzą się na przykład do wydruku wizytówek.

Rodzaj drukarki

Zanim zdecydujesz się na zakup papieru warto sprawdzić, jaki rodzaj zaleca producent urządzenia. Drukarki atramentowe najlepiej radzą sobie z papierem matowym lub błyszczącym, który dobrze absorbuje atrament. Drukarki laserowe natomiast wymagają papieru, który jest odporny na wysokie temperatury. Nieodpowiedni papier będzie się zacinał i uniemożliwi prawidłową pracę rolek. Z kolei zbyt cienki będzie przebijał druk na drugą stronę, a także może spowodować powstanie nieestetycznych plam czy rozmazanych punktów.

Powłoka papieru

Papier powlekany jest pokryty specjalną powłoką, która poprawia wygląd i trwałość wydruku. Może być ona matowa lub błyszcząca. Papier powlekany jest idealny do drukowania zdjęć i grafik. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie często drukuje się wysokiej jakości fotografie czy ważne materiały dla klientów. Na specjalnie uszlachetnionym papierze drukuje się często projekt okładek książek czy broszur. Na tak przygotowanych projektach można łatwiej zauważyć niedociągnięcia czy nanieść potrzebne zmiany. Ułatwią to dedykowane materiały biurowe do kreślenia i rysowania.

Rozmiar papieru

Rozmiar papieru, który wybierzesz, zależy od Twoich potrzeb, a także możliwości urządzenia. Najpopularniejszym formatem jest A4, ale może być konieczne użycie innych formatów, takich jak A3, A5, czy specjalistycznych rozmiarów do druku broszur czy ulotek. Ostatecznie, wybór papieru zależy od tego, co zamierzasz drukować. Dokumenty tekstowe, faktury czy umowy najlepiej prezentują się na standardowym papierze 80 g/m2. Jeżeli drukujesz zdjęcia, czy projekty warto wybrać papier fotograficzny. Każdy wydruk możesz przyciąć do dedykowanego formatu przy pomocy gilotyny.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx