Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

22 września 2023

Ile kosztuje mycie dachu? Jak i czym umyć dach?

Mycie dachu jest ważną czynnością, która wpływa na estetykę i trwałość pokrycia dachowego. Długotrwale zanieczyszczony dach nie tylko psuje wygląd budynku, ale także przyczynia się do powstawania pleśni, grzybów, a nawet uszkodzeń pokrycia dachowego. Niektórzy właściciele domów decydują się na samodzielne mycie dachu, jednak nie jest to zalecane ze względu na ryzyko uszkodzenia powierzchni, zalania poddasza oraz przede wszystkim własnego zdrowia. Dlatego lepiej wybrać profesjonalną firmę czyszczącą, która dysponuje odpowiednim sprzętem, preparatami i doświadczeniem. Od czego zależy cena czyszczenia dachu? W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na nurtujące Państwa pytania.

Ile kosztuje mycie dachu?

Cena za mycie dachu jest kwestią indywidualną i zależy od wielu czynników. Na koszt usługi wpływają: powierzchnia dachu, rodzaj pokrycia dachowego (dachówka, blacha, blachodachówka, łupek), stopień i rodzaj zabrudzenia (kurz, pył, mech, glony, ptasie odchody, zabrudzenia metaliczne), metoda czyszczenia, stopień skomplikowania zlecenia, lokalizacja, czy termin realizacji usługi. Należy liczyć się z tym, że im bardziej skomplikowane zlecenie, tym cena usługi może być wyższa.

Warto zaznaczyć, że cena czyszczenia dachu nie uwzględnia usług dodatkowych tj. impregnacja hydrofobowa lub malowanie dachu. Wspomniane usługi polepszają efekt wizualny oraz zabezpieczają powierzchnię pokrycia dachowego przed szkodliwym działaniem wody, słońca i mrozu. Mycie dachówki jest idealnym przygotowaniem podłoża do aplikacji impregnatu lub farby.

Obecnie standardem w wielu firmach czyszczących jest bezpłatna wycena w dogodnym dla Klienta terminie. Osobiste spotkanie z przedstawicielem firmy umożliwia dokładniejsze oszacowanie kosztów usługi oraz zadanie nurtujących pytań. Najczęściej cena mycia dachu podawana jest za 1m2 lub na prośbę Zleceniodawcy ryczałtowo.

Jak i czym umyć dach?

Istnieje kilka metod mycia dachu, które różnią się od siebie skutecznością i przeznaczeniem. Każda z technik różni się od siebie również ceną. Czym się charakteryzują?

Najczęściej stosowaną metodą czyszczenia tego rodzaju powierzchni jest mycie ciśnieniowe. W tym przypadku niezbędne jest użycie myjki ciśnieniowej. Woda pod wysokim ciśnieniem skutecznie usuwa kurz, piasek, mech, grzyby i porosty. Jednak należy pamiętać, że ciśnienie i temperatura wody muszą być dostosowane do rodzaju pokrycia dachowego, aby nie  doprowadzić do uszkodzeń lub korozji.

Do trudniejszych rodzajów zabrudzeń warto zastosować mycie chemiczne. Polega ono na nanoszeniu na dach specjalnych środków chemicznych, które rozpuszczają brud i zabijają mikroorganizmy. Jest to skuteczna i bezpieczna metoda, ale wymaga użycia odpowiedniego sprzętu i ochrony osobistej. Może też być droższa niż mycie ciśnieniowe.

Mycie dachu jest czynnością, która wymaga zachowania szczególnej ostrożności i stosowania odpowiednich środków ochrony osobistej. Podczas wykonywania tego rodzaju pracy należy się zaopatrzyć w kask ochronny, uprząż, linę, rękawice ochronne i okulary, które chronią ciało przed skutkami wypadku podczas pracy, w tym upadku. Osprzęt ochronny powinien być jak najwyższej jakości, gdyż stanowi ochronę zdrowia. 

Dlaczego wybrać profesjonalną firmę czyszczącą?

Mycie dachówki lub każdego innego rodzaju pokrycia to zadanie, które wymaga wiedzy i odpowiednich umiejętności. Nieumiejętnie wykonane czyszczenie może spowodować więcej szkód niż pożytku. Profesjonalna firma czyszcząca zapewni nie tylko wysoką jakość usługi, ale także posiada ubezpieczenie na wypadek ewentualnych szkód. Ponadto fachowcy posiadają odpowiednie rusztowania, drabiny, które umożliwiają dostęp do trudno dostępnych miejsc. Wybierając profesjonalną firmę czyszczącą, Klient oszczędza czas, pieniądze i nerwy.

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.