Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

29 września 2023

Gongi i dzwonki kościelne – zobacz, co warto o nich wiedzieć

Kościelne nabożeństwa i msze święte wielu osobom kojarzą się m.in. z dźwiękiem dzwonków. Zresztą już na samą mszę zaprasza właśnie duży dzwon. Zastanawiasz się, jakie dzwonki wykorzystywane są w kościele i do czego służą? Wyjaśniamy!

Funkcja dzwonków mszalnych

Nie wiesz, po co w świątyniach używane są specjalne kościelne dzwonki? Otóż stanowią one m.in. zapowiedź ważnych elementów liturgii. Poza tym przypominają wiernym o konieczności zmiany postawy ciała np. na stojącą albo klęczącą. Jakie zastosowanie mają poszczególne z nich?

Dzwonki kościelne

Najczęściej w kościele używa się czterech połączonych ze sobą dzwonków, które znajdują się na krzyżowym zawieszeniu z przymocowanym uchwytem. Zazwyczaj są one wykonane z metalu, a najczęściej spotykane są te z mosiądzu. Mogą one być bogato zdobione. Wielkość i rodzaj dzwonków zależy także od charakterystyki i wymiarów danej świątyni. Przykładowo, w mniejszym kościele nie są potrzebne bardzo głośne dzwonki, ale mogą one przydać się w dużej katedrze. Warto także wiedzieć, że w większości kościołów znajduje się nawet kilka zestawów takich dzwonków.

Zastanawiasz się, gdzie kupić dzwonki do kościoła? Szeroki wybór wysokiej jakości dzwonków kościelnych znajdziesz w ofercie sklepu internetowego https://jakobczak.pl/dzwonki.

Gong mszalny

Oprócz małych dzwonków w kościele potrzebny jest też gong mszalny. Najczęściej składa się on z czaszy znajdującej się na stopce. Gongi mogą być pojedyncze lub potrójne ze zróżnicowanymi dźwiękami. Zazwyczaj są one wykonane z brązu albo mosiądzu. Aby uzyskać dźwięk, należy uderzyć drewnianą pałką w czaszę gongu. Warto także wiedzieć, że niekiedy gongi są zwieńczone krzyżem.

Kiedy rozbrzmiewają dzwonki kościelne?

Zastanawiasz się, kiedy dokładnie używane są dzwonki kościelne? Otóż stanowią one m.in. zapowiedź przeistoczenia i są sygnałem dla uczestników mszy, że należy uklęknąć. Z kolei gongu używa się przy podnoszeniu hostii i kielicha, kiedy ksiądz przyklęka. Warto wiedzieć, że dzwonki rozbrzmiewają również przed komunią świętą. Oprócz tego korzysta się z nich podczas adoracji Najświętszego Sakramentu i w trakcie procesji eucharystycznych. Co ciekawe, dzwonki kościelne wraz z organami milkną pod koniec obchodów w Wielki Czwartek i ponownie odzywają się dopiero podczas Wigilii Paschalnej.

Jak widać, dzwonki kościelne pełnią bardzo ważną funkcję i są niezbędnym wyposażeniem każdej świątyni. Warto wiedzieć, do czego one służą i jakie wyróżniamy ich rodzaje.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx