Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

22 września 2023

Zmysłowa biżuteria z perłami

Tytuł tego artykułu większości osób może wydać się niedorzeczny – cóż niezwykłego może być w jasnych, często nieregularnych koralikach o perłowej barwie? Oglądając biżuterię z perłami w witrynach sklepowych trudno jest wyobrazić sobie tę magiczną moc, która charakteryzuje kamienie o wyjątkowej urodzie. Niestety oferta sklepów jubilerskich nas nie rozpieszcza – polskie sieci w sprzedawanej biżuterii używają pereł najtańszych, które nie mają nic wspólnego z naprawdę pięknymi klejnotami, tak cenionymi wśród wielkich tego świata.

Królewska biżuteria – perły

W głośnym serialu „The Crown” do nielicznych należą sceny, w których królowa Elżbieta nie ma na sobie pereł. Warto tu zwrócić uwagę, iż jej naszyjniki w niczym nie przypominają tych, które widzimy w naszych sklepach – perły, które nosi królowa, pięknie błyszczą, stanowiąc pierwszy element, który dostrzegamy w jej kreacji. To właśnie niezwykły blask jest jedną najważniejszych cech, charakteryzujących królewskie klejnoty, blask który dostrzegamy natychmiast, który przykuwa uwagę i sprawia, iż trudno od nich oderwać wzrok. I to właśnie pięknym blaskiem charakteryzuje się  biżuteria z perłami o wyjątkowej urodzie, która przyciąga wszystkie spojrzenia.

Dlaczego zatem nie imitacje?

Skoro połysk stanowi tak ważny atrybut pięknej biżuterii, dlaczego nie mielibyśmy nosić imitacji pereł? Sztuczne koraliki pokryte perłopodobną emulsją bardzo ładnie błyszczą, zazwyczaj nawet lepiej niż oferowane w sklepach jubilerskich prawdziwe perły. A jednak wyglądają tanio i najczęściej tandetnie  – dlaczego tak się dzieje?

Orient – sekret pięknej biżuterii z perłami

Już w starożytności najbardziej poszukiwano pereł, charakteryzujących się pięknymi barwnymi refleksami świetlnymi. Jako że zjawisko to najczęściej występowało wśród klejnotów nabywanych od kupców z Bliskiego Wschodu, nazwano je orientem. Orientalne białe kamienie odbijały promienie świetlne zupełnie inaczej niż te, które poławiano w tamtych czasach w rzekach Europy – na ich powierzchni widać było grę niezwykłych barw, niemożliwą do podrobienia w żadnej ze znanych wówczas, ale i w czasach nam współczesnych, imitacji. I to właśnie niezwykły połysk i orient są cechami, które charakteryzują naprawdę wartościowe klejnoty. Biżuteria z perłami o takich właściwościach rzeczywiście uwodzi swoim pięknem, stanowiąc klejnot od którego trudno oderwać wzrok.

Orient był cechą charakteryzującą najlepsze perły poławiane w morzach; zupełnie niespotykany niegdyś w kamieniach z rzek czy jezior, dziś możemy go czasem znaleźć również w egzemplarzach hodowanych w wodach słodkich. Wśród tych ostatnich jest jednak wyjątkową rzadkością – to klejnoty z mórz wciąż stanowią podstawę luksusowej biżuterii z perłami. Warto tu jednak podkreślić, iż tylko najlepsze egzemplarze charakteryzują się tym niezwykłym zjawiskiem. Niestety, takich pereł brakuje w naszym handlu, zdominowanym przez kamienie – delikatnie mówiąc – słabe.

Bolączka polskiej biżuterii – perły słabej jakości

Polskie sklepy niestety wciąż hołdują zasadzie dużego zysku ze sprzedaży tanio zakupionych kamieni. W ofercie znajdziemy zazwyczaj egzemplarze o słabym połysku, najczęściej sztucznie wzmacnianym przez celowo dobrane oświetlenie w gablotach prezentacyjnych. Biżuteria taka wygląda dobrze w witrynie sklepu, po zakupie zaś wielu klientów zastanawia się dlaczego w ogóle owe kamienie nazywane są „szlachetnymi”. Innym zabiegiem marketingowym jest nadawanie słabym perłom egzotycznych nazw, nieznanych w perłowej branży – w jednej ze znanych sieci marnej jakości chińskie perły zwodzą nieświadomych klientów nadaną im przez sprzedawcę japońską nazwą. Praktyki takie wpływają bardzo negatywnie na postrzeganie tych klejnotów w naszym kraju, powodując, że przy zakupie biżuterii, perły bardzo rzadko są preferowanym wyborem.

Odkryjmy prawdziwe piękno pereł

Znalezienie naprawdę pięknych pereł w Polsce jest nie lada wyzwaniem. Nie jest to jednak niemożliwe – od kilku lat biżuterię z perłami bardzo dobrej jakości proponuje w naszym kraju sklep Gemlord Na razie jest to wyjątek, ale można mieć nadzieję, że stanie się inspiracją do zmian dla innych sprzedawców – sprzedawana przez sklep Gemlord biżuteria podnosi poprzeczkę bardzo wysoko. Być może ten wyjątek stanie się iskierką, która zapoczątkuje dobre zmiany i sprawi, iż docenimy niezwykłe piękno biżuterii z pereł wysokiej jakości. Co na pewno ucieszy osoby, ceniące sobie klasyczną elegancję.

5 2 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jan
Jan
2 miesięcy temu

Bardzo ciekawy artykuł…

1
0
Dodaj komentarzx