Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

20 lipca 2024

Uprawa hydroponiczna – na czym polega i jakie ma zalety?

Miłośnicy uprawy roślin wciąż szukają skutecznych, a jednocześnie zdrowych sposobów na uprawę roślin. Z biegiem lat odchodzi się od rolnictwa i uprawy roślin domowych w konwencjonalny sposób, z racji negatywnego wpływu na środowisko. Do alternatywnych sposobów uprawy roślin należy uprawa hydroponiczna oraz uprawa aeroponiczna. Na czym polega proces hydroponicznej uprawy roślin domowych? Czym jest uprawa aeroponiczna? Na te i więcej pytań znajdą Państwo odpowiedź w poniższym artykule. 

Uprawa hydroponiczna – czym właściwie jest? 

Głównym założeniem uprawy hydroponicznej jest wykorzystanie kultury wodnej, zamiast tradycyjnej ziemi. W hydroponicznej uprawie roślin ziemię zastępuje się materiałem mineralnym, obojętnym chemicznie. Podłoże w uprawie hydroponicznej nie spełnia funkcji odżywczej, a wyłącznie służy stabilizacji korzeni roślin. Nawożenie roślin w uprawie hydroponicznej polega na rozpuszczeniu substancji odżywczych w wodzie. Odpowiednia dawka soli mineralnych wzmacnia korzenie rośliny, tym samym pozwalając na zrównoważony rozwój rośliny. Po więcej informacji, na temat uprawy hydroponicznej odsyłamy Państwa na: https://sensishop.pl/kategoria-produktu/hydroponika-i-aeroponika/

Zalety uprawy hydroponicznej 

Jedną z największych zalet uprawy hydroponicznej roślin jest ekologia. Rośliny uprawiane bez udziału gleby, nie wpływają negatywnie na jej kondycję. Do gleby nie przenikają środki ochrony roślin, co nie pozostaje bez wpływu na ochronę środowiska. Rośliny doniczkowe mają szansę na szybki i zrównoważony wzrost dzięki idealnym warunkom. Uprawa roślin jest bardziej efektywna, a jednocześnie wpływa na oszczędność wody. Uprawa alternatywna to możliwość rzadszego podlewania roślin. W hodowli roślin w tradycyjny sposób dużym zagrożeniem są szkodniki. Brak szkodników wpływa na jakość upraw, a kwiaty doniczkowe czy inne rośliny rosną w szybszym tempie. Uprawa hydroponiczna wiąże się z optymalną kontrolą parametrów takich jak: składniki odżywcze, poziom sterylności podłoża, wilgotność powietrza czy oświetlenie. Niezbędne akcesoria do ekologicznej uprawy roślin znajdą Państwo na: https://sensishop.pl/kategoria-produktu/hydroponika-i-aeroponika/growstream/

Aeroponika – czym jest i jakie korzyści niesie? 

Aeroponika, podobnie jak w przypadku hydroponicznej to uprawa roślin bez użycia gleby. Aeroponika to sposób uprawy roślin w środowisku powietrznym bądź aerozolowym. Korzenie roślin są zawieszone w powietrzu. Dzięki temu korzenie mogą odbierać tlen, a także substancje odżywcze. Aby uprawiać rośliny, niezbędne jest zachowanie wilgoci korzeni, w innym przypadku niemożliwy byłby wzrost. Zalet aeroponiki, podobnie jak w przypadku uprawy hydrologicznej jest naprawdę wiele, a roślin uprawianych w konwencjonalny sposób jest z biegiem lat coraz mniej. Jednym z atutów uprawy roślin doniczkowych techniką aeroponiczną jest szybkość wzrostu roślin. Wpływa także na ilość plonów, które można umieszczać zdecydowanie gęściej niż w przypadku uprawy konwencjonalnej. Aeroponika jest rozwiązaniem prostym i niewymagającym. Jedyne, na co należy zwrócić uwagę to odpowiednie umieszczenie roślin tak, aby zapewnić im swobodny dostęp do tlenu. Aeroponika wpływa na eliminację chorób roślin, a także negatywnych skutków dla środowiska naturalnego. 

Do stosowania upraw hydroponicznych oraz aeroponicznych niezbędne są odpowiednie pojemniki i odrobina wiedzy w tym temacie. Po funkcjonalne rozwiązania odsyłamy na: https://sensishop.pl/kategoria-produktu/hydroponika-i-aeroponika/gro-tank/. Alternatywne sposoby uprawy roślin rosną na popularności również ze względu na niewielkie wymagania, a wyjątkowo satysfakcjonujące efekty. 

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx