Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

26 września 2023

Jak dbać o wellbeing pracowników w dynamicznym środowisku pracy?

Fot.: freepik.com

W szybko zmieniającym się świecie biznesu presja i stres stały się niemal nieodłącznymi elementami codzienności wielu pracowników. Istotna staje się zatem kwestia tego, jak dbać o ich dobrostan, a tym samym, nie tylko o wysoką produktywność, ale przede wszystkim o zadowolenie i zaangażowanie. W niniejszym artykule skupiamy się na kwestii wellbeingu pracowników, a więc ich dobrym stanie fizycznym, psychicznym i emocjonalnym.

Wellbeing i wellbeing pracowników

Wellbeing, czyli dobrostan, odnosi się do stanu równowagi, satysfakcji i szczęścia, które osiąga w swoim życiu jednostka. Natomiast wellbeing pracowników to pojęcie wykorzystywane i szczególnie ważne w kontekście biznesowym, odnoszące się do fizycznego, psychicznego i emocjonalnego zdrowia osób zatrudnionych w danej firmie.

Znaczenie wellbeingu pracowników

Dobrze czujący się pracownik jest bardziej zaangażowany, efektywny, kreatywny, a także lojalny wobec firmy. Długotrwały stres, nadmierny wysiłek czy brak równowagi między życiem prywatnym a zawodowym mogą prowadzić do wypalenia zawodowego, które nie tylko negatywnie wpływa na samopoczucie pracowników, ale także obniża efektywność działania całej organizacji. Innymi słowy, dobrostan pracownika jest w interesie zarówno jego samego, jak i organizacji, w której pracuje.

Dbając o wellbeing pracowników w dynamicznym środowisku pracy

Dynamiczne środowisko pracy często oznacza presję czasu, wysokie wymagania czy częste zmiany. Dlatego ważne jest, aby wprowadzać strategie skierowane na poprawę dobrostanu pracowników.

  • Utwórz przestrzeń do odpoczynku i relaksu – przestrzenie sprzyjające relaksowi i odnowie w miejscu pracy są kluczowe dla utrzymania zdrowia psychicznego pracowników. Może to być cicha sala, pokój do medytacji, czy miejsce do komfortowego spożywania posiłków.
  • Promuj zdrowe nawyki – promowanie zdrowych nawyków, takich jak regularny ruch, zdrowe odżywianie, czy dbanie o higienę snu, przyczynia się do realnej poprawy zdrowia pracowników, a tym samym ich dobrostanu.
  • Szkolenia z zakresu radzenia sobie ze stresem – szkolenia z zakresu radzenia sobie ze stresem i umiejętności miękkich, takich jak komunikacja czy zarządzanie czasem, mogą pomóc pracownikom lepiej radzić sobie z wyzwaniami w dynamicznym środowisku pracy.
  • Benefity pozapłacowe – prywatna opieka medyczna, karnety na siłownię, elastyczne godziny pracy, czy zdrowe przekąski dostępne w biurze mogą przyczynić się do poprawy dobrostanu pracowników. Tego typu benefity nie tylko zaspokajają podstawowe potrzeby pracowników, ale także pokazują, że firma dba o ich dobrobyt.

Dbałość o wellbeing pracowników w dynamicznym środowisku pracy jest kluczowa dla utrzymania wysokiej efektywności, zaangażowania i lojalności członków zespołu. Implementacja strategii opartych na zapewnieniu przestrzeni do odpoczynku, promowaniu zdrowych nawyków, szkoleniach i benefitach pozapłacowych, może skutecznie przyczynić się do poprawy dobrostanu pracowników.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx