Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

20 lipca 2024

Jakie choroby skóry występują u Polaków najczęściej?

Choroby skóry to nie tylko problem natury zdrowotnej, ale i estetycznej. Dobrze byłoby wiedzieć, z którymi dermatozami najczęściej walczą Polacy. Na pewno są to takie choroby jak trądzik, łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry. Warto poznać przyczyny oraz objawy tych schorzeń. Należałoby także mieć świadomość tego, w jaki sposób walczyć z wymienionymi dermatozami.

Trądzik – najważniejsze informacje

Jedną z najczęstszych i najbardziej uciążliwych dermatoz z jaką zmagają się Polacy jest bez wątpienia trądzik. Schorzenie to dotyka przeważnie osoby w wieku nastoletnim, choć coraz częściej zmagają się z nią także osoby dorosłe. Wśród uciążliwych objawów towarzyszących trądzikowi wyróżnić należy przede wszystkim stany zapalne, nadmierne przetłuszczanie się cery oraz przebarwienia. Efektem trądziku mogą być także szpecące blizny o różnej głębokości. Przyczyny trądziku są trudne do uchwycenia. Z tą dermatozą często borykają się jednak osoby z zaburzonym układem hormonalnym, jak również osoby źle odżywiające się i narażone na chroniczny stres. Skłonności genetyczne także odgrywają pewną rolę w powstawaniu trądziku. Jeżeli chodzi o walkę z chorobą, powinna odbywać się pod kontrolą dermatologa. Stosowane może być leczenie miejscowe, jak i doustne.

Łuszczyca – jakie są jej przyczyny i objawy?

Wiele osób w Polsce udaje się do gabinetu dermatologicznego także z powodu łuszczycy. Ciężko jednoznacznie wskazać jej przyczyny, ale do jej rozwoju przyczyniać może się między innymi stres. Dużą rolę odgrywają również czynniki genetyczne. Jeżeli chodzi o objawy, najbardziej charakterystyczne są zmiany skórne o czerwonym bądź brunatnym zabarwieniu. Z czasem mogą one zacząć się złuszczać. Niestety, schorzenie to może powodować także uciążliwy świąd czy pieczenie. Warto mieć świadomość, że istnieje wiele rodzajów łuszczycy i jest to schorzenie o charakterze przewlekłym. Jeśli zmagamy się z tą chorobą, powinniśmy pozostawać pod stałą opieką dermatologa. Oprócz leków dermatologicznych należy stosować dobrej jakości dermokosmetyki. Przydatna będzie także zmiana trybu życia na zdrowszy. 

Jak walczyć z atopowym zapaleniem skóry?

Kolejną poważną chorobą dermatologiczną jest atopowe zapalenie skóry. Zmagają się z nim nie tylko dzieci, ale i osoby dorosłe. Istnieje wiele przyczyn powstawania AZS. Nierzadko za pojawienie się charakterystycznych objawów odpowiada kontakt z alergenami. Niewłaściwa pielęgnacja skóry, stres i czynnik genetyczny także mogą mieć wpływ na pojawienie się choroby. AZS wymaga odpowiedniego leczenia dermatologicznego i nie ulega to najmniejszym wątpliwościom. Konieczne jest również stosowanie starannie dobranych kosmetyków. Powinny bazować one na naturalnych składnikach aktywnych. Można zainwestować w balsamy bogate w woski i oleje pochodzenia roślinnego. Jeżeli nie wiemy, jakie kosmetyki wybrać udajmy się do apteki i poprośmy farmaceutę o pomoc przy ich wyborze. Wskazane jest także ograniczenie kontaktu z alergenami. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że AZS lubi nawracać. 

Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://www.febumed.com.pl/

Materiał zewnętrzny. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx