Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

29 września 2023

Zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia

Nawet po ustaniu zatrudnienia pracownik ma możliwość skorzystania z zasiłku chorobowego z tytułu niezdolności do pracy. Pamiętajmy jednak o tym, że nie zawsze możemy ubiegać się o kontynuowanie świadczenia. Warto zatem dowiedzieć się, jakie warunki powinniśmy spełnić, aby ubiegać się o zasiłek chorobowy po rozwiązaniu stosunku pracy. O czym mówią przepisy prawne? Kiedy skorzystamy z zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia?

Zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia

Z pewnością zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia to kwestia, która interesuje wiele osób. Jakie warunki musimy spełnić, aby otrzymać zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia? ZUS wypłaci nas świadczenie wtedy, gdy niezdolność do pracy trwa bez przerwy 30 dni i powstała nie później niż 14 dni od ustania tytułu do ubezpieczenia chorobowego lub nie później niż 3 miesiące od ustania tytułu do ubezpieczenia w razie choroby zakaźnej (jest ona oznaczona na zwolnieniu lekarskim kodem „E”). 

Bardzo ważne jest to, że nie każdy może korzystać z zasiłku chorobowego po rozwiązaniu stosunku pracy. Takiego świadczenia nie uzyskają:

  • Osoby kontynuujące działalność zarobkową, która stanowi tytuł do objęcia ubezpieczeniem chorobowym
  • Osoby z ustalonym prawem do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy
  • Osoby podlegające ubezpieczeniu społecznemu rolników
  • Osoby, które nie nabyły prawa do zasiłku w trakcie ubezpieczenia (ze względy na nie przepracowanie określonego czasu)

Jak widzimy, nie zawsze zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia pozwoli nam pobierać zasiłek chorobowy. 

Jakie dokumenty są potrzebne do otrzymania zasiłku chorobowego?

W celu uzyskania prawa do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia, trzeba przesłać zwolnienie e-ZLA do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub wydruk zwolnienia i swoje oświadczenie na druku ZUS Z-10. Co ciekawe, do wyliczenia wysokości zasiłku potrzebne jest też zaświadczenie od płatnika składek (pracodawcy):

  • ZUS Z-3 – w przypadku pracowników zatrudnionych na umowę o pracę
  • ZUS Z-3b – w przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą
  • ZUS Z-3a – dla pozostałych

Aktualnie mamy do czynienia ze zwolnieniami lekarskimi występującymi tylko i wyłącznie w formie elektronicznej. Jeżeli pracodawca nie ma profilu na PUE to lekarz powinien wręczyć danej osobie wydruk zwolnienia e-ZLA. 

Jak długo może trwać zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia? Od 2022 roku trzeba się liczyć z krótszym okresem pobierania zasiłku chorobowego w takiej sytuacji (jest to 91 dni, natomiast wcześniej były to 182 dni). Skrócony czas pobierania zasiłku nie dotyczy niezdolności do pracy związanej z ciążą, gruźlicą lub powstałej przez badania lekarskie osób pragnących oddać narządy, komórki i tkanki. Wszystkie te kwestie zostały dokładnie określone w przepisach prawnych, które powinien znać każdy pracownik oraz każdy pracodawca. Ciekawe informacje na ten temat znajdziemy w serwisie Poradnik Pracownika.

Zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia może dotyczyć wielu osób. Niekiedy bywa tak, że pozostajemy na zwolnieniu nawet wtedy, gdy już nie pracujemy w danej firmie. W takiej sytuacji trzeba się dowiedzieć, czy mamy prawo do pobierania zasiłku chorobowego. Dodatkowe pieniądze z pewnością przydadzą się na dalsze leczenie. Pamiętajmy o tym, że zasiłek tego typu jest wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jest to z pewnością instytucja doskonale znana każdemu z nas. Aby móc dalej korzystać z zasiłku chorobowego po rozwiązaniu stosunku pracy, musimy złożyć odpowiednie dokumenty w tej placówce. 

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx