Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

29 września 2023

Co możne grozić dłużnikowi?

Kiedy dłużnik nie płaci zaległej faktury albo rachunku, istnieje kilka działań, które można podjąć, aby odzyskać od niego należność. Jakie metody pozwalają na uzyskanie najlepszych rezultatów?

Kary za zwłokę w płatnościach

Jeśli umowa zawiera postanowienia dotyczące kar za zwłokę w płatnościach, w takim przypadku można nałożyć na dłużnika dodatkowe opłaty za zwłokę. Może to stanowić zachętę finansową dla dłużnika do niezwłocznego uregulowania należności.

Należy pamiętać, że wysokość kar musi być dokładnie określona, dlatego też nie może być ona wyższa niż zawarta w umowie lub dołączonych do niej dokumentach.

Zawieszenie świadczenia usług lub dostawy towarów

Firma, która świadczy usługi albo dostarcza towary do klienta, może rozważyć zawieszenie dalszych usług lub dostaw towarów do czasu uregulowania zaległej faktury. Takie działanie może wywrzeć presję na dłużnika, aby zajął się kwestią płatności.

Naliczenie odsetek

Jeśli umowa na to zezwala, można naliczyć odsetki od niespłaconej kwoty. Może to zachęcić dłużnika do szybkiego uregulowania długu, aby uniknąć dodatkowych kosztów.

List z wezwaniem do zapłaty

Wysłanie wezwania do zapłaty także jest skutecznym krokiem. List powinien jasno określać konsekwencje braku płatności, w tym potencjalne działania prawne, obniżenie oceny kredytowej lub negatywną opinię.

Dłużnik może być bardziej skłonny do poważnego potraktowania sprawy i rozwiązania problemu w celu uniknięcia takich reperkusji, gdy otrzyma taki list.

Firmy windykacyjne

Jeśli próby bezpośredniego odzyskania długu nie powiodą się, można rozważyć zaangażowanie agencji windykacyjnej.

Firmy te specjalizują się w odzyskiwaniu niespłaconych długów i dysponują zasobami oraz wiedzą fachową, aby dalej zajmować się tą sprawą. Trzeba pamiętać, aby zbadać i wybrać renomowaną firmę, która przestrzega odpowiednich przepisów ustawowych i wykonawczych.

Działania prawne

W ostateczności można wszcząć postępowanie prawne przeciwko dłużnikowi. Warto skonsultować się z prawnikiem doświadczonym w tej dziedzinie.

Postępowanie sądowe będzie obejmować złożenie pozwu, uzyskanie orzeczenia i wykonanie go za pomocą takich metod, jak zajęcie wynagrodzenia lub zajęcie majątku, co prowadzi komornik sądowy w Gliwicach – https://komornikgliwice.com/ to jedno z tych miast, w których można zwrócić się do komornika w celu odzyskania należności.

Warto zatem pamiętać o tym, że jeżeli dłużnik nie reguluje swoich zobowiązań, w takim przypadku wierzyciel ma prawo do skorzystania z różnych metod, by odzyskać należne mu pieniądze – od przypomnienia o długu aż do podjęcia kroków prawnych.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx