Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

20 lipca 2024

Ile ma wystawać blat kuchenny?

Dopasowanie blatu kuchennego jest bardzo ważne. Oczywiście należy pamiętać o kwestii estetycznej – warto, by cały wystrój do siebie pasował oraz był funkcjonalny. Bardzo istotne będą również wymiary. Blat kuchenny standardowo powinien wystawać poza meble. Dlaczego i ile wynosi ta wartość? Dowiesz się w dalszej części artykułu.

Dlaczego blat kuchenny powinien wystawać?

Wybierając dowolny rodzaj blatu kuchennego, z drewna, kamienia czy dowolnego innego materiału, powinien mieć on większy obrys niż znajdujące się pod nim szafki. Najważniejszym powodem jest funkcjonalność kuchni. Przede wszystkim blat to powierzchnia robocza – im więcej, tym lepiej.

W kuchni często pojawia się woda. Przedni blat będzie swego rodzaju “daszkiem” dla frontów szafek – są wtedy chronione przed zaciekami i zabrudzeniami. Z tyłu szafek powstaje natomiast miejsce na podłączenie sprzętów czy ukrycie rur lub przewodów. Wystający blat to po prostu funkcjonalność.

Warto wiedzieć, że nie musi tak oczywiście być – wszystko zależy od preferencji. Blat zrównany z szafkami wygląda niekorzystnie oraz jest mniej funkcjonalny, dlatego raczej nie wykorzystuje się takiego rozwiązania.

Ile blat kuchenny ma wystawać poza obrys szafek?

Dla funkcjonalności, komfortu i estetyki wszystkie blaty powinny wystawać poza obrys szafek. Większość specjalistów zaleca odległość od 3 do 5 cm, jeśli chodzi o przód. Bez problemu wystarczy to na pokrycie frontów szafek. Z tyłu odległość może być znacznie większa, by ukryć rury i przewody od urządzeń kuchennych – tutaj blat może wystawać nawet do 15 cm. Warto jednak podkreślić, że dokładna wielkość wystawania blatu może być dostosowana do konkretnego projektu kuchni i indywidualnych preferencji użytkownika.

Jeżeli mamy do czynienia z ciężkim materiałem, dostępne są także specjalne wsporniki. Zbyt duże wysunięcie blatu może powodować uginanie i pękanie, czego oczywiście należy unikać.

Wysunięcie po bokach jest bardziej skomplikowane. Jeżeli blat przylega do ściany czy na przykład lodówki, najlepiej dodać zaledwie milimetr materiału. Nie jest konieczne wysunięcie, kiedy bok szafki cały czas jest ukryty. Może jednak zdarzyć się inna sytuacja. Gdy blat nie przylega do niczego najlepiej wysunąć go na podobną długość jak z przodu. Jeżeli szafki są oddzielone od innych mebli, takie rozwiązanie będzie bardzo wygodne oraz estetyczne.

Powyższe zasady należy stosować do dowolnego rodzaju blatu. Niezależnie od materiału, z jakiego jest wykonany oraz kształtu, należy zastosować pewne wysunięcie poza obrys szafek.

Źródło: https://www.e-stone.pl/

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx