Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

29 września 2023

Psia ciąża – co powinieneś o niej wiedzieć?

Rozmnażanie u psów przebiega odmiennie niż u ludzi. Opiekunowie zwierząt powinni zapoznać się z objawami ciąży, a także dowiedzieć się, ile ona trwa oraz jak wtedy dbać o zdrowie psychiczne i fizyczne swojego zwierzęcego przyjaciela. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na ten temat!

Psia ciąża – kiedy suczka może zajść w ciążę?

Suczka może zajść w ciąże wtedy, gdy osiągnie dojrzałość płciową, to znaczy kiedy jest po pierwszej cieczce. Pierwsza ruja u suczek może wystąpić między 7. a 12. miesiącem życia. U psów ras olbrzymich ruja ma natomiast miejsce w drugim roku życia. Nie oznacza to jednak, że zwierzak jest rzeczywiście mentalnie oraz fizycznie gotowy, aby zostać rodzicem. Wtedy suczki jeszcze rosną, a ich macica i miednica nie są gotowe, aby utrzymać miot oraz bezproblemowo urodzić – w tak wczesnym wieku istnieje niemałe ryzyko, że psia ciąża zakończy się poronieniem lub nawet śmiercią suczki.

Odpowiedzialny hodowca w zarejestrowanej hodowli powinien zdecydować się na zapłodnienie suczki dopiero wtedy, gdy zwierzę przejdzie fazę dojrzewania i osiągnie wielkość dorosłego psa. O ile u mniejszych ras jest to szybsze, to psy dużych oraz olbrzymich ras rosną aż do 18-24 miesiąca życia i są znacznie później gotowe na posiadanie potomstwa. Decyzja o rozmnożeniu zwierzęcia powinna być przemyślana – niezbędne jest osiągnięcie przez suczkę odpowiedniego wieku i dojrzałości psychiczno-fizycznej. Ważny jest również jej stan zdrowia oraz brak chorób genetycznych.

Psia ciąża – ile trwa?

Psia ciąża trwa zazwyczaj dwa miesiące – od 58 do 70 dni. Można ją podzielić na dwa etapy. Pierwszy z nich to rozwój zarodkowy, który trwa około 40 dni. Wtedy szczenięta są jeszcze bardzo małe i rozwijają się u nich narządy wewnętrzne i zewnętrzne. Ostatni trymestr ciąży obejmuje natomiast przyrost masy oraz dojrzewanie płodów.

Psia ciąża – objawy

Pierwsze objawy psiej ciąży mogą być łatwe do przegapienia – jeśli chodzi o charakterystyczne zmiany, pojawiają się one dopiero po upływie kilku tygodni. Wśród pierwszych sygnałów można wymienić zmęczenie i mniejsza aktywność, brak apetytu lub wręcz wilczy apetyt. Niekiedy dochodzi też do wymiotów. Psia ciąża staje się widoczna natomiast dopiero w drugim trymestrze. To właśnie wtedy brzuch suczki nabiera krągłości, natomiast gruczoły sutkowe przybierają ciemniejszą barwę oraz stają się grubsze. Ostatni etap ciąży wiąże się ze zwiększonym apetytem i przybraniem na wadze. Niedługo przed rozwiązaniem w gruczołach mlecznych pojawia się pierwszy pokarm dla szczeniąt, który nazywany jest siarą.

Psia ciąża – opieka weterynaryjna

Aby upewnić się, że suczka jest w ciąży, należy udać się do weterynarza. Określenie poziomu hormonów, takich jak progesteron i relaksyna umożliwia potwierdzenie psiej ciąży. Badania pozwalają na stwierdzenie stanu suczki oraz jej miotu. Dzięki nim można również określić termin porodu czy ilość płodów. Co więcej, możliwe jest wykluczenie ciąży urojonej.

Diagnostyka uzależniona jest od etapu psiej ciąży. Wśród procedur można wymienić wspomniane badanie serologiczne pozwalające ocenić poziom hormonu wydzielanego przez łożysko od około trzeciego tygodnia psiej ciąży. Kolejne jest badanie USG wykonywane od 21 dnia po pokryciu, aby potwierdzić stan szczeniąt, a także badanie radiologiczne robione nie wcześniej niż w 45 dniu ciąży, by wskazać liczebność miotu. Możliwe jest również monitorowanie przebiegu ciąży poprzez ultradźwiękowych detektorów, co zwane jest kardio-tomografią.

Opiekunowie suczki w ciąży powinni zatroszczyć się o to, aby otrzymała ona odpowiednią weterynaryjną opiekę. Obejmuje to zarówno troskę podczas ciąży, jak i odbieranie porodu oraz opiekę poporodową. Sprawdź usługi weterynaryjne z dziedziny ginekologii oferowane przez przychodnię weterynaryjną Novet: https://www.przychodnianovet.pl/uslugi-weterynaryjne-ginekologia-poloznictwo/.

Psia ciąża – opieka nad zwierzęciem

Aby zadbać o suczkę w ciąży, należy pamiętać o odpowiednim żywieniu psa. Należy karmić zwierzę kilka razy dziennie – częściej niż dotychczas, jednak wskazane jest podawanie mniejszych porcji. Właściciele nie powinni również rezygnować z zachęcania pupila do aktywności fizycznej. O ile ciąża przebiega prawidłowo, nie musimy rezygnować z dłuższych spacerów. Wysiłek nie powinien być jednak zbyt intensywny! Należy go dopasować do możliwości zwierzaka, a wpłynie to pozytywnie na zdrowie psa oraz przebieg ciąży i porodu.

Kastracja i sterylizacja psa – co warto wiedzieć?

Aby zapobiec psiej ciąży, wskazane jest przeprowadzanie zabiegu pozbawiającego zwierzę zdolności do rozmnażania się. Warto przy tym zaznaczyć, że sterylizacja nie eliminuje zachowań typowych dla płciowego popędu, a dodatkowo nie chroni pupila przed wystąpieniem chorób układu płciowego. W trosce o zwierzę, warto wybrać kastrację – dzięki niej spada poziom hormonów płciowych, a dodatkowo ryzyko wystąpienia wspomnianych chorób jest mniejsze.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx