Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

20 kwietnia 2024

Płótno malarskie lniane czy bawełniane – co wybrać?

Zakup gotowego już podobrazia malarskiego to świetne rozwiązanie dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z malowaniem. Decydują się na to również ci malarze, którzy cenią sobie wygodę i czas. Jednak wybór płótna malarskiego wcale nie musi być zadaniem łatwym. Warto postawić na płótno malarskie lniane, a może bawełniane?

Płótno malarskie lniane czy bawełniane?

Zakup gotowego podobrazia to dobry wybór dla tych osób, które chcą skupić się tylko i wyłącznie na malowaniu. Na samym początku trzeba jednak przeanalizować właściwości lnu i bawełny, aby wybrać odpowiednie dla siebie płótno malarskie.

Jakie zalety ma płótno malarskie lniane?

Płótna malarskie lniane są na ogół produktami wysokiej jakości. Tak jest w przypadku oferty sklepu internetowego biotextilsklep.pl/16-len-malarski. Są one grubsze i mocniejsze niż włókna bawełniane. Wynika to z naturalnych właściwości włókien lnu. Poza tym len naciągnięty na krosno zachowuje swój naturalny olej, który jest swego rodzaju impregnatem.

Len jest również bardziej niż bawełna odporny na uszkodzenia mechaniczne i rozerwanie. Lepiej znosi ewentualny wpływ wilgoci, chroniąc obraz przed odkształceniami. Lniane płótno malarskie świetnie sprawdza się jako podkład pod wszystkie farby – akrylowe, olejne, tempery itd.

Czym charakteryzuje się płótno malarskie bawełniane?

Wiele osób jako największą zaletę podobrazi bawełnianych wskazuje ich niską cenę. Jednak ich jakość często pozostawia sporo do życzenia. Bawełna jest cieńsza od lnu i można ją łatwiej naciągnąć na krosna. Nie wymaga to użycia zbyt dużej siły. Z drugiej strony przy okazji można odkształcić podobrazie. Dlatego zaleca się tutaj zachowanie ostrożności.

Sporo osób nie przepada za bawełnianymi płótnami malarskimi, bo są one dość luźno naciągane na ramę. Wynika to z ich delikatności, podatności na uszkodzenia. Zatem czy w ogóle warto rozważać ich zakup? To dobry wybór jedynie dla osób początkujących, które dopiero uczą się malowania na sztaludze.

Czy płótno malarskie lniane to najlepszy wybór?

Zawodowi malarze jednogłośnie stwierdzają, że lepiej zainwestować w płótno malarskie lniane. Rzeczywiście mają one sporo zalet i pod wieloma względami wygrywają z płótnami bawełnianymi.

Bawełna tylko w jednym aspekcie wygrywa w tym przypadku z lnem – jest od niego znacznie tańsza. Jednocześnie trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że podobrazia bawełniane są często naprawdę kiepskie jakościowo, a więc jest to oszczędność pozorna.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx