Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

29 września 2023

Wagi dla handlu. Jak określić ich dokładność i prawidłowo je obsługiwać

Do ważenia towarów, a także do obliczeń przy kasie w handlu, używane są wagi. Takie urządzenia pozwalają ocenić towary w procesie ważenia, dzięki czemu można poznać zarówno wagę, jak i cenę. Popularny producent wag elektronicznych Vagar gwarantuje dokładność, trwałość modeli. W sklepie internetowym można zapoznać się z szeregiem wartościowych ofert, aby dokonać właściwego wyboru i otrzymać towar z szybką, wygodną i bezpieczną dostawą. 

Dokładne wagi – ważny element w procesie selekcji

Ważnym pytaniem jest: jak określić klasę dokładności wag. I tutaj wszystko zależy od modelu urządzenia. Dla każdego – jego własne błędy, które można określić w gramach lub procentach. W pierwszym przypadku wskazany jest błąd bezwzględny, w drugim – względny. Błąd względny jest punktem odniesienia. W zależności od klasy dokładności wagi, wskaźnik może wynosić od 0,1 do 1 procent maksymalnego udźwigu urządzenia.  

Przed sprzedażą wagi przechodzą

 • testowanie;
 • adiustację;
 • kalibrację. 

I jeśli w pierwszych latach użytkowania nie ma potrzeby regulacji i sprawdzania dokładności. w przyszłości konieczne jest dostosowanie wagi raz na kilka lub trzy lata, a następnie – corocznie. 

Dokładność wag – klasyfikacja według klas

Na rynku urządzeń ważących istnieje wiele różnych modyfikacji. Najczęściej stosowane są urządzenia elektroniczne. Możliwe są jednak również modele mechaniczne – wagi sprężynowe lub dźwigniowe. 

Projektując wagi, ustala się klasy dokładności. I tutaj brane są pod uwagę testy, które zostały przeprowadzone przy ocenie zgodności z wymaganiami przepisów technicznych. Taka charakterystyka jest uogólniona. Wyznaczają ją granice błędów wag – podstawowych i dodatkowych. Możliwe klasy dokładności dla:

 • ważenia statycznego;
 • dynamicznego;
 • podczas ważenia wagonu, pociągu.

W zależności od klasy dokładności może to być pierwsza – specjalna klasa, która obejmuje urządzenia wysokiej klasy. Druga klasa – klasa wysoka, obejmuje wagi o wysokiej precyzji. Trzecia klasa to średnia. Obejmuje ona zwykłe wagi. I czwarta klasa – zwykła. Klasa ta obejmuje domowe urządzenia ważące. 

Dokonanie właściwego wyboru sprzętu do ważenia pomoże sklasyfikować wagi według klasy dokładności. Do badań laboratoryjnych poszukiwane są urządzenia pierwszej klasy, a także drugiej. Jeśli chodzi o wagi trzeciej klasy dokładności, takie modele nadają się do handlu, są z powodzeniem stosowane w przemyśle, a także w weterynarii i hodowli zwierząt. 

Sprawdzanie dokładności wag – przydatne zalecenia

Sprawdzanie wag handlowych jest ważnym elementem funkcjonalności urządzenia. Możliwe są różne rodzaje kontroli:

 • podstawowe;
 • okresowe;
 • nadzwyczajne;
 • inspekcja;
 • eksperckie. 

Przed sprawdzeniem dokładności wag ważne jest, aby szczegółowo zrozumieć cechy każdego typu. Tak więc podstawowa kontrola jest przeprowadzana po naprawie. Co roku przeprowadzana jest okresowa kontrola w celu zidentyfikowania i wyeliminowania pojawiających się nieprawidłowości w działaniu urządzenia, które negatywnie wpływają na dokładność pomiarów. 

Nadzwyczajna kontrola jest przeprowadzana w przypadku zerwania plomby lub dla właściciela, aby upewnić się, że urządzenie pokazuje dokładne wyniki pomiarów. W przypadku sytuacji spornych przeprowadzana jest inspekcja. Decyzją władz państwowych może zostać wyznaczona inspekcja ekspercka. 

Kalibracja – przywrócenie prawidłowego działania, dokładności wag

Kalibracja jest obowiązkową procedurą, która ma na celu przywrócenie funkcjonalności i zagwarantowanie dokładności wag elektronicznych. Wśród niewątpliwych zalet wzorcowania warto wymienić m.in:

 • minimalizację kosztów wynikających z niedokładnych pomiarów urządzenia spowodowanych wysokim poziomem błędów;
 • kształtowanie nienagannej reputacji biznesowej firmy;
 • pełna zgodność z prawem. 

Dzięki kalibracji możliwe jest całkowite skorygowanie niedokładności pomiaru i przywrócenie funkcjonalności urządzenia. 

Odpowiadając na pytanie: od czego zależy dokładność wag, istotne są tutaj różne czynniki. Elektroniczne wagi laboratoryjne mogą powodować błędy w pomiarach w wyniku wpływu środowiska, promieniowania z gadżetów, niewłaściwej obsługi urządzenia. Tutaj warto dodać i przekroczyć wskaźnik ważenia, który jest dozwolony w tym lub innym modelu. 

Aby wykluczyć niedokładne odczyty, przeprowadzana jest weryfikacja i legalizacja urządzeń wagowych. A dokonują tego doświadczeni specjaliści. Prawidłowo eksploatując wagi, można przedłużyć ich żywotność. Wszechstronne i praktyczne urządzenia elektroniczne charakteryzują się doskonałą funkcjonalnością, gwarantują dokładność pomiarów. Sklep internetowy oferuje szeroki wybór najlepszych modeli.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx