Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

26 września 2023

Drabina aluminiowa przystawna – jednoelementowa czy rozsuwana?

Dzięki swoim właściwościom, takim jak lekkość, odporność na korozję oraz trwałość drabiny aluminiowe stały się wyborem numer jeden zarówno dla profesjonalistów, jak i właścicieli domów. Na rynku dostępne są modele, które odróżnia nie tylko rozmiar, ale także konstrukcja i przeznaczenie. Możemy wyróżnić m.in. drabiny aluminiowe przystawne jednoelementowe oraz 2 lub 3-elementowe warianty rozsuwane. Wybór odpowiedniego modelu jest kluczowy nie tylko z punktu widzenia efektywności pracy, ale także bezpieczeństwa. Sprawdź, który kupić i dlaczego.

Drabina aluminiowa przystawna – funkcjonalność w 1 elemencie

Chociaż drabina przystawna ma bardzo prostą budowę, to wbrew pozorom przydaje się w wielu różnych sytuacjach. Każdy model to połączenie 2 podłużnic i od kilku do kilkunastu szczebli. Maksymalna wysokość może być różna, dlatego wariant ten uważa się za uniwersalny. Jeśli jednak ma więcej niż 11 szczebli (3 m), wtedy niezbędny jest specjalny stabilizator – takie warunki dyktuje norma EN 131. Jeżeli zależy ci na bezpieczeństwie, to pamiętaj, że w przypadku drabin aluminiowych KRAUSE sprawę rozwiązuje stabilizator Trigon.

Na rynku dostępne są opcje drewniane, stalowe oraz aluminiowe.

  1. Warianty drewniane najchętniej wykorzystują malarze.
  2. Modele stalowe są najczęściej spotykane w przemyśle i na magazynach.
  3. Drabiny aluminiowe uchodzą za najpopularniejsze ze względu na swoją lekkość oraz solidność wykonania.

Niewielka waga drabiny aluminiowej przystawnej sprawia, że często korzystają z niej specjaliści. Konstrukcję można przenosić oraz przewozić, co dla fachowców będących w ciągłej trasie jest dużym ułatwieniem. Co więcej, materiał nie niszczeje nawet w kiepskich warunkach pogodowych – niestraszny mu deszcz ani śnieg. Całość można zawsze szybko wyczyścić i przygotować do kolejnych prac na wysokości.

Przystawne drabiny aluminiowe słyną ze swojej stabilności. Aby jednak tak było, trzeba wiedzieć, jak z nich korzystać. Kluczowe jest podłoże – nie może być nierówne ani podmoknięte. Obie nogi powinny stać pewnie oraz równo. Jeśli potrzebujesz postawić sprzęt w nieprzystosowanym do tego miejscu, to zawsze możesz sięgnąć po dodatkowe akcesoria. Przedłużenie podłużnicy albo specjalne szpice, które możesz dokupić do drabiny aluminiowej KRAUSE, rozwiążą sprawę. Bardzo ważny jest też kąt nachylenia – powinien wynosić 65-75°.

Modele przystawne jednoelementowe są idealna do prostych prac w domu, takich jak malowanie ścian, czyszczenie rynien czy przycinanie niskich gałęzi drzew. Mogą być używane w warsztatach, magazynach czy sklepach, gdzie nie jest wymagana duża wysokość robocza. To dobra opcja dla tych, którzy potrzebują solidnej i niezawodnej drabiny bez dodatkowych funkcji.

Budowlaniec wchodzący po drabinie aluminiowej przystawnej

Jaką drabinę aluminiową KRAUSE wybrać?

Wysokość, liczba szczebli i maksymalna waga to podstawowe parametry, które warto brać pod uwagę. Ich wartości są w dużym stopniu powiązane z tym, do czego jest Ci ostatecznie potrzebna drabina aluminiowa przystawna. Przeważnie w warunkach domowych wystarczy model sięgający 2-3 m. Fachowcy, którzy zajmują się np. malowaniem sufitów albo kontrolą rynien mogą mieć większe wymagania.

Podstawowym wariantem, który spełni oczekiwania właścicieli domów jednorodzinnych, jest drabina przystawna CORDA marki KRAUSE. Dostępne są opcje od 7 do 12 szczebli. Oznacza to, że maksymalny zasięg roboczy to nawet 4,3 m. Szczeble są profilowane, więc wchodzenie po nich jest wygodne oraz komfortowe. Antypoślizgowe stopki gwarantują stabilność. Maksymalny udźwig to 150 kg, więc można swobodnie wykonywać podstawowe zadania domowe.

Drabina aluminiowa rozsuwana – model przystawny z 2 lub 3 elementami

W przeciwieństwie do modeli jednoelementowych rozsuwane drabiny aluminiowe mają większy zasięg. Długość można regulować w zależności od potrzeb. Niektóre warianty są wyposażone w dodatkową linkę, która wpływa na komfort użytkowania w momencie rozsuwania drabiny.

Konstrukcja opiera się na mechanizmie blokującym, który zapewnia stabilność i bezpieczeństwo na każdym poziomie rozsunięcia. Drabiny aluminiowe rozsuwane są często wyposażone w antypoślizgowe stopnie oraz dodatkowe mechanizmy zabezpieczające przed przypadkowym złożeniem. W przypadku modeli KRAUSE każdy z elementów może być używany osobno, co dodatkowo zwiększa funkcjonalność.

Rozsuwane drabiny aluminiowe przydają się przede wszystkim podczas:

  • generalnego remontu,
  • odświeżania klatki schodowej,
  • montowania klimatyzacji,
  • instalowania elektryki,
  • prac wokół w domu,
  • porządków w ogrodzie,
  • konserwacji dachu.

Mimo dużego zasięgu stabilność wciąż jest na wysokim poziomie. Dlatego drabiny aluminiowe rozsuwane sprawdzają się nie tylko w domach, ale również magazynach czy zakładach przemysłowych. Przy okazji nie zajmują dużo miejsca, więc można je bez problemu przechowywać.

Praca na wysokości na drabinie aluminiowej rozsuwanej

Który model drabiny aluminiowej KRAUSE wybrać?

Zarówno profesjonalistom, jak i amatorom polecamy drabinę rozsuwaną MONTO od KRAUSE. To tak naprawdę model uniwersalny, bo oba elementy konstrukcji można wykorzystywać osobno w tym samym momencie. Wysokość robocza wynosi od 5,25 m (9 szczebli) do 9,85 m (18 szczebli) – można ją zmieniać co szczebel w zależności od potrzeb.

Używanie drabiny aluminiowej rozsuwanej jest proste ze względu na stalowe prowadnice powlekane proszkowo – mechanizm działa szybko i sprawnie. Antypoślizgowe stopki zapewniają stabilność, a szeroki stabilizator to synonim bezpieczeństwa. Transportowanie sprzętu ułatwiają natomiast zaczepy, które zapobiegają samoistnemu rozsuwaniu się mechanizmu (system AutoSnap). Z takim sprzętem kontrola jakości dachu czy mycie okien stajnie się szybsze i przyjemniejsze.

5 1 vote
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx